Sirija ponovno postaje žarište globalne pažnje. Dok pobunjenici bilježe najbrže napredovanje na bojištu u posljednjih 13 godina, Rusija i Jordan pozvali su svoje državljane da napuste zemlju. Njihova upozorenja dolaze u trenutku kada se Assadov režim nalazi pod pritiskom kakav nije viđen od početka ustanka 2011. godine.
Pobunjenici, predvođeni islamističkom frakcijom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), izbili su iz svog bastiona u sjeverozapadnom Idlibu. Njihova ofenziva, opisana kao “slom neprijatelja”, dovela je u pitanje stabilnost Assadovog režima koji je, uz podršku Rusije, Irana i Hezbollaha, desetljećima čvrsto držao vlast.
No, međunarodni kontekst se mijenja. Iran, suočen s vlastitim izazovima, poput eskalacije napetosti s Izraelom nakon rata u Gazi, povlači svoje vojno osoblje iz Sirije. Kako prenosi New York Times, ovo povlačenje sugerira da Teheran više nije u mogućnosti osigurati stabilnost Assadove vlasti. Rusija, s druge strane, izgleda preokupirana vlastitim krizama, ostavljajući Assada bez ključne podrške.
U međuvremenu, šef HTS-a, Abu Mohammed Al-Golani, u intervjuu za New York Times jasno je poručio da će pobunjenici nastaviti svoju misiju svrgavanja Assadovog režima. “Ova operacija je slomila neprijatelja”, izjavio je Al-Golani, dajući do znanja da će pobunjenici nastaviti s ofenzivom.
Podaci Ujedinjenih naroda otkrivaju zastrašujuće razmjere sirijskog sukoba – između 2011. i 2021. godine poginulo je više od 305.000 ljudi. Uz najnoviji razvoj događaja, čini se da Sirija ulazi u još jednu fazu neizvjesnosti i potencijalne eskalacije sukoba.
Odluka Rusije i Jordana da povuku svoje državljane podsjeća na ozbiljnost situacije. Uz sve slabije oslonce Assadovog režima, pitanje je hoće li on moći preživjeti nadolazeće oluje. Jedno je sigurno: sirijski sukob ulazi u novu, kritičnu fazu.