Oštećenje kipa Gospe i krađa krunice iz Župe svetog Mihovila u Ovčarevu kod Travnika, koje je prema izvještaju policije izvela osoba iz Donjeg Vakufa, otvara pitanje čudnovatih oblika mržnje koji povremeno izbijaju u regijama gdje se različite vjerske i kulturne zajednice isprepliću.
Incident u kojem je osumnjičen muškarac iz Donjeg Vakufa za oštećenje kipa i otuđivanje krunice možda na prvi pogled izgleda kao čin obične vandalizacije. No, u kontekstu ovog specifičnog područja, gdje se povijest i identitet isprepliću kroz vjerske simbole i spomenike, ovakav čin može se protumačiti i kao duboko ukorijenjena manifestacija netrpeljivosti prema drugima.
Što ovakvi incidenti znače za društvo?
Incidenti poput ovog pokazuju da, unatoč godinama postratnog suživota, u određenim segmentima društva i dalje postoje predrasude koje se često manifestiraju na simbolima vjere ili kulture. Simbolika takvih napada prelazi granice obične materijalne štete; ona nosi poruku o nepoštovanju i odbijanju da se prizna kulturna i vjerska raznolikost.
Vjerski spomenici, poput kipa Gospe, često su za zajednice puno više od pukih simbola – oni predstavljaju duboko ukorijenjene vrijednosti i identitet. Zato ovakvi incidenti uzrokuju bol i nelagodu daleko izvan granica pojedinačne župe ili sela. Nažalost, ovakve epizode podsjećaju na to koliko je još posla potrebno u izgradnji međusobnog poštovanja i suživota.
Što dalje?
Dok policija radi svoj posao, društvo mora postaviti pitanje o uzrocima ovakvih oblika netrpeljivosti i pronaći načine kako smanjiti tenzije. U suprotnom, riskiramo da ovakvi čudnovati oblici mržnje nastave biti prisutni u društvu, sputavajući svaki napredak prema suživotu i toleranciji.