Ljudi u Francuskoj moraju raditi više, izjavio je ministar financija Antoine Armand, istaknuvši da činjenica kako Francuzi rade manje od svojih kolega u Europi šteti ekonomiji zbog nižih poreznih doprinosa i plaćanja socijalnog osiguranja.
Vlada razmatra reforme koje bi mogle ubrzati spori ekonomski rast, iako se promjenama radnih praksi često protive sindikati. Francuski sindikati žestoko brane postojeće radno zakonodavstvo, pogotovo 35-satnu radnu sedmicu uvedenu 2000. godine.
“U prosjeku, Francuz radi znatno manje od svojih susjeda tijekom godine dana”, kazao je Armand za C News TV, dodajući: “Posljedica toga je manje isplata socijalnog osiguranja, manje novca za financiranje naših socijalnih modela, manje poreznih primanja, i u konačnici manje radnih mjesta i manji ekonomski rast.”
Francuska, druga po veličini ekonomija eurozone, pokušava smanjiti svoj javni deficit na ciljanih pet posto BDP-a do 2025. godine. Istovremeno, reforme mirovinskog sustava suočile su se sa širokim prosvjedima širom zemlje, što dodatno usporava vladine planove za stabilizaciju financija.
“Radimo svi malo više, kolektivno govoreći, počevši od toga da svi poštuju radno vrijeme koje su dobili, u svim sektorima”, izjavio je Armand, prenosi Reuters.
Ova izjava ministra Armanda predstavlja važan trenutak u ekonomskom diskursu Francuske. Isticanje važnosti veće produktivnosti odražava nešto što je više slično filozofiji “radne etike” prisutnoj u drugim europskim zemljama, što nije tipično za francuski model – koji je poznat po čvrstim sindikatima i zaštiti radnika. Činjenica da se poziva na kolektivnu odgovornost i manire veće discipline pomalo podsjeća na japanske prakse rada. Francuski radni poredak, kako se čini, mora pronaći balans između socijalnih beneficija koje jamči postojeći sustav i potreba za ekonomskim rastom koji bi održao tu razinu životnog standarda. Ovaj poziv da se “radi više” odudara od ustaljenog narativa, a hoće li ga Francuzi prihvatiti, ostaje za vidjeti.