Jesenska sadnja luka može biti izvrsna prilika za uživanje u mladom luku i bogatoj berbi iduće godine, no da bi se postigao uspjeh, važno je poštovati određena pravila i izbjeći česte pogreške. Najčešće se siju crveni luk i češnjak, a ključ uspjeha leži u pravilnom odabiru sorti i poštivanju osnovnih poljoprivrednih pravila.
Odabir odgovarajućih sorti i mjesta za sadnju
Prvo pravilo kod jesenske sadnje luka je odabir sorti tolerantnih na hladnoću i niske temperature. Luk će najbolje uspijevati na gredicama ili parcelama gdje prethodno nisu bili uzgajani luk, krumpir, grah, lucerna ili crvena djetelina. Ove kulture mogu ostaviti za sobom nematode koje mogu oštetiti luk i smanjiti prinos.
Plodored je također izuzetno važan jer luk ne treba uzgajati na istoj parceli barem tri godine kako bi se izbjegle bolesti i štetnici specifični za ovu vrstu. Najbolje ga je saditi na mjestima gdje su prethodno rasli kupus, rajčica, krastavci ili paprika, koji su već gnojeni stajnjakom.
Priprema tla za jesensku sadnju luka
Za uspješnu sadnju luka, priprema tla je ključna. Najbolje rezultate daje rastresito i rahlo tlo s pH vrijednosti između 6 i 7. Kompost je idealno gnojivo za luk, a može se koristiti i glistinac ili peletirano organsko gnojivo kako bi se poboljšala plodnost tla. Gnojidba stajnjakom nije preporučljiva za biljke iz porodice lukova jer može potaknuti razvoj štetnih mikroorganizama.
Preporučuje se dodati i drveni pepeo u omjeru 10 grama po kvadratnom metru, no treba paziti da se ne pretjera. Drveni pepeo pomaže uravnotežiti pH vrijednost tla i opskrbljuje biljke kalijem, što može doprinijeti boljoj otpornosti na niske temperature.
Optimalno vrijeme za jesensku sadnju luka
Optimalno vrijeme za sadnju je druga polovica listopada, no sadnja se može prilagoditi vremenskim prilikama. Ako je jesen topla, poput babljeg ljeta, sadnja se može obaviti i kasnije. Bitno je da mlade biljke imaju dovoljno vremena za ukorjenjivanje kako bi prezimile bez problema. Prerano posađene lukovice mogu se pretjerano razviti i biti sklonije smrzavanju, dok kasna sadnja može dovesti do slabijeg ukorjenjivanja.
Kako pravilno saditi crveni luk i češnjak?
Najlakše je sadnju obaviti tako da se na pripremljenoj gredici naprave plitki kanalići u koje se utisnu lučice crvenog luka ili češnjevi češnjaka. Bitno je da je strana s korijenom okrenuta prema dolje, a razmak između kanalića treba biti od 20 do 30 cm. Razmak unutar reda može varirati od 7 do 10 cm, dok za mladi luk može biti i manji, od 5 do 7 cm.
Dubina sadnje je otprilike 5 cm – ako se sadi preplitko, lukovice mogu stradati od smrzavanja, a ako se sadi preduboko, biljke će trošiti više energije na probijanje kroz tlo, što može usporiti njihov rast.
Zaključak: Jesenska sadnja luka kao osiguranje za bogatu berbu
Jesenska sadnja luka uvijek se isplati ako se ispoštuju osnovna pravila pripreme tla i odabira sorti. Ključ je u pravilnoj pripremi gredice, odabiru prave sorte, pridžavanju pravila plodoreda i optimalnom vremenu sadnje. Na kraju, pravilno pozicioniranje sadnog materijala i održavanje odgovarajućeg razmaka između biljaka osiguravaju uspješnu berbu.