Austrija, suočena s kontinuiranim migrantskim pritiskom na svoje granice, sada nudi vojnu pomoć zemljama Balkana i Sjeverne Afrike za kontrolu priljeva migranata u Europu. Prema riječima austrijskog ministra obrane Maria Kunaseka i ministra unutarnjih poslova Herberta Kickla, austrijski vojnici mogli bi pomagati na vanjskim granicama Europske unije, bilo kroz bilateralne sporazume, u okviru “misija pomoći”, ili kao podrška Frontexu. Austrijski vojnici već su od 2016. godine prisutni na granicama s Mađarskom, Italijom i Slovenijom, pomažući domaćim policijskim snagama u njihovim preopterećenim zadacima.
Politička analiza: Nemoć EU-a ili nova prilika za Balkan?
Ovaj potez Beča može se tumačiti kao još jedan znak nemoći EU-a da učinkovito osigura vlastite granice. Naime, Austrija je već šest godina prisiljena koristiti vlastitu vojsku unutar svojih granica, što je jasan signal da vanjska politika EU-a na balkanskoj ruti još uvijek ne funkcionira kako bi trebala. Ponuda vojne pomoći Balkanu može se čitati na dva načina: kao priznanje da EU nije u stanju osigurati svoje granice, ili kao prilika za zemlje Balkana da poboljšaju svoje sigurnosne kapacitete uz podršku jedne od članica EU-a. Međutim, pitanje je hoće li te zemlje ovu ponudu vidjeti kao suverenistički kompromis ili kao stratešku suradnju koja bi im mogla olakšati pristup europskim integracijama.
Znakovito je da Austrija preuzima inicijativu umjesto da EU, kao cjelina, razvije koherentniji plan za migracijska pitanja. Ukoliko austrijski model bilateralnih misija zaista zaživi, postavlja se pitanje kakav će to utjecaj imati na dugoročne odnose unutar Unije i hoće li Balkan opet postati tampon-zona između Europe i kriznih žarišta.