Dok vi klikate “like” na slike mačaka i dijelite memeove o cijenama goriva, negdje u zagonetnim dvoranama Facebookovih ureda, Mark Zuckerberg i njegov tim algoritamskih čarobnjaka u stvarnom vremenu oblikuju svijet.
I ne, ovo nije teorija zavjere, nego gola činjenica. Naravno, nitko o tome ne priča – jer, zaboga, tko bi htio nervirati gospodina Zucka?
Krenimo od početka.
Algoritmi – te nevidljive ruke društvenih mreža koje vam serviraju sadržaj, odlučuju što ćete vidjeti, kada i koliko često.
Na prvi pogled, to je jednostavna matematika, zar ne?
Gledate nekoliko videozapisa o kuhanju, Facebook zaključuje da ste strastveni kuhar i bombardira vas receptima.
No, stvar postaje daleko ozbiljnija kada se algoritmi ne koriste za predlaganje novih tortilja recepata, već za nešto malo važnije – uređivanje vlada, predsjedničkih izbora i, dakako, našeg shvaćanja svijeta.
Donald Trump nam je to lijepo nacrtao u svojoj najnovijoj knjizi:
Mark Zuckerberg nije samo vlasnik Facebooka. On je arhitekt vaših izbora, majstor za oblikovanje mišljenja, gospodin koji u svojim rukama drži cijele vlade. Kako? Pa jednostavno – uz pomoć onih istih algoritama.
Recimo da ste Mark Zuckerberg.
I recimo da imate kompaniju koja kontrolira platformu na kojoj više od dvije milijarde ljudi dnevno provodi svoje dragocjeno vrijeme. Kako bi ste iskoristili tu moć? Očito nećete preporučivati samo recepte.
Ne, vi ćete pažljivo birati što će vaši korisnici vidjeti i kada će to vidjeti. Trump tvrdi da mu je Zuckerberg namjestio izbore 2020. godine.
Ako je to istina, to nije učinio tako da je direktno promijenio glasove – nego je možda samo malo podesio algoritme.
Recimo, smanjite vidljivost vijesti koje Trumpu idu u korist, a povećate one koje ga prikazuju u lošem svjetlu.
Možda promovirate kampanje koje pozivaju ljude na glasanje, ali samo one koji statistički glasaju za vašeg favorita.
I sada dolazimo do ključnog pitanja – zašto o ovome nitko ne priča u našim medijima? Zašto nema debata o tome kako jedan čovjek, uz pomoć nekoliko redova koda, može promijeniti tok povijesti u bilo kojoj zemlji na svijetu?
Odgovor je jednostavan: strah.
Strah od onoga što bi se moglo dogoditi ako se zamjerite gospodinu Zuckerbergu. Mediji znaju da, ako previše čeprkaju, njihovi postovi i članci bi mogli misteriozno nestati iz feedova njihovih čitatelja. Reklame bi mogle postati skuplje, a dosezi stranica drastično manji. Tko se usudi boriti protiv toga?
A onda dolazimo do vas, običnih građana. Dok ste zaokupljeni svakodnevnim brigama, negdje u pozadini vašeg života, algoritmi odlučuju što ćete misliti o svijetu.
Naši političari, mediji i svi ostali akteri društva – svi su oni igračke u rukama nekolicine programera iz Silicijske doline.
Pa kada sljedeći put vidite neku viralnu vijest, zastanite i zapitajte se – zašto baš tu vijest vidim? Tko stoji iza toga?
Možda, dok čitate o najnovijem trendu u vezi zdravlja ili politike, negdje tamo, u sjenama servera, Zuckerberg šapuće na uho algoritmu: “Promijeni to, malo bolje namjestimo igru.”
A vi? Vi ostanite mirni, ne pitajte previše, jer tko zna, možda vas algoritam proglasi nepoželjnim i izbaci iz igre.