Turski ministar vanjskih poslova nada se da će postići napredak u poboljšanju teških veza Ankare s Europskom unijom, unatoč činjenici da Turska i dalje drži pod okupacijom dijelove teritorija jedne članice EU, Cipra. U četvrtak će prvi put nakon pet godina prisustvovati sastanku ministara EU-a u Bruxellesu, priopćio je izvor iz njegovog ministarstva.
Turska već dva desetljeća nastoji postati članica EU, ali su ti napori zamrznuti zbog zabrinutosti EU-a zbog stanja ljudskih prava u Turskoj, kao i zbog političkih sporova u istočnom Mediteranu i oko Cipra. Unatoč toj okupaciji, Turska se nada da će poboljšati svoje pregovore o pristupanju EU.
Iako Turska i dalje drži pod kontrolom dio Cipra, članice EU, blok i dalje zavisi o pomoći Turske, posebice u pitanjima migracija. Napetosti između Grčke i Turske, koje su eskalirale 2019. godine, dovele su do prijetnji Bruxellesa o sankcijama Ankari i prekidu nekih kanala za dijalog. Veze su se od tada donekle poboljšale, a razgovori na visokoj razini su ponovno pokrenuti 2021. godine.
Unatoč ovim povijesnim i političkim preprekama, Turska i dalje smatra da je njen poziv na dijalog s EU-om pokušaj traženja rješenja. Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan će tijekom sastanka prenijeti očekivanja Ankare da se “mora pokazati potrebna volja i poduzeti konkretni koraci” za jačanje veza između EU i Turske. Na dnevnom redu bit će rasprave o vizama i modernizaciji carinske unije između EU-a i Turske, ali i teme poput Ukrajine, napetosti na Bliskom istoku i južnom Kavkazu.
Ova posjeta dolazi u jeku ponovljenih kritika koje Ankara upućuje zapadnim saveznicima zbog, kako ih naziva, bezuvjetne podrške Izraelu u ratu s palestinskom grupom Hamas u Gazi. Unatoč svemu, Turska nastavlja gajiti nadu da će jednog dana postati punopravna članica Europske unije, iako drži pod okupacijom dijelove teritorija jedne od članica tog istog saveza.