Zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar obrane Zukan Helez danas je proučio fatihu i položio cvijeće na spomen-obilježju ubijenim Bošnjacima u mjestu Mokronoge, općina Tomislavgrad.
Helez je izrazio duboku emociju zbog ovog događaja, posebno jer je osobno povezan s ubijenim članovima ovih obitelji, te izjavio: „Neka se nikada više nikome ne ponovi”, priopćeno je iz Ministarstva obrane BiH.
“Početkom kolovoza 1993. godine iz svojih je domova u Mokronogama odvedeno i mučki ubijeno devetoro civila bošnjačke nacionalnosti, članova dvije obitelji Tiro i Đuliman. Žrtve su bile osobe mlađe životne dobi i nisu sudjelovali ni u kakvim međunacionalnim sukobima. Jedina preživjela osoba je bila devetogodišnja djevojčica Amela Mujkić, kojoj su ubijeni roditelji, sestre i brat. Amela Mujkić je svjedočila na suđenju Ivanu Bakoviću i Albertu Topiću, koji su osuđeni na 15 godina zatvora za ove zločine“, rekao je Helez prilikom odavanja počasti žrtvama./HMS/
Sud tražio potvrdu da je Ivan Baković umro u zatvoru u Mostaru
Ponovljeno suđenje u slučaju Mokronoge jučer je odgođeno na zagrebačkom Županijskom sudu jer je sud zaprimio neslužbenu informaciju da je prvooptuženi Ivan Baković (38) iz Tomislavgrada umro u zatvoru u BiH.
Umro prije 56 dana
Sud će provjeru te informacije zatražiti preko međunarodne pravne pomoći, a da je Baković uistinu umro prije 56 dana, potvrđeno nam je u Kazneno-popravnom zavodu u Mostaru u kojem je izdržavao 15 godina zatvora zbog ratnog zločina. Inače, Bakoviću se zbog slučaja Mokronoge (ubojstva devet članova obitelji Bešlaga u kolovozu 1993. kraj Tomislavgrada) sudilo i u BiH i u Hrvatskoj. U BiH je osuđen za ratni zločin, a u Hrvatskoj mu se sudilo zbog višestruka ubojstva.
Kako doznajemo, Bakoviću je prije smrti pozlilo u ćeliji, a umro je zbog infarkta. Na srčane probleme žalio se godinama, a prije dvije godine bio je i na liječenju u mostarskoj bolnici. Kako je u zatvoru bio sklon ekscesima, zatvorske vlasti nisu imale previše sluha za njegove tegobe. On je 2004. osuđen u Livnu te je premješten u zatvor u Zenici. Ondje je u lipnju 2005. s trojicom srpskih zatvorenika počeo štrajk glađu jer su se žalili da ih se zlostavlja u zatvoru punom Bošnjaka.
Tužili državu BiH
Tvrdili su da ih se fizički napada pa su počeli štrajk glađu te su zbog toga bili u izolaciji 20 dana. Zbog uvjeta u zatvoru, Baković i njegovi “kolege” srpske nacionalnosti podnijeli su tužbu Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Tri godine poslije, tužba je riješena u njihovu korist, pa je BiH proglašena krivom zbog nehumana postupanja prema četvorici osuđenika za ratne zločine, koji su tražili po 14.000 eura odštete svaki.
Kad je posrijedi slučaj Mokronoge, ubojstva su se dogodila u jeku rata, a osim Bakovića za to se terete i pripadnici HVO-a Albert Topić (38) i Petar Majić (37). Na suđenju u Zagrebu 1999. Baković je osuđen na 15 godina zatvora, a Topić i Majić su oslobođeni. Vrhovni je sud 2001. ukinuo tu presudu, a kako je Baković (imao je dvojno državljanstvo) u međuvremenu uhićen u BiH, ondje je osuđen za ratni zločin.
Helez još uvijek nije odao počast ubijenim Hrvatima sa stadiona Iskra u Bugojnu..