Nakon dvosatnog intervjua s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, američki novinar Tucker Carlson otvorio je svoje iskustvo na samitu Svjetske vlade u Dubaiju.
U jednosatnom intervjuu s TV voditeljem Emad Eldin Adeebom, Carlson se osvrnuo na to zašto se u razgovoru s Putinom nisu dotakle određene teme, kako je na to reagirao američki politički establišment te zašto Washington između ostalog nije razumio Moskvu.
Putin diplomata
Carlson je tvrdio da je s Putinom razgovarao neslužbeno nakon njihovog intervjua, no nije želio otkriti o čemu se razgovaralo.
Carlson je rekao da se Putin čini voljnim pregovarati sa Zapadom i o kraju ukrajinskog sukoba i o novoj ravnoteži snaga u svijetu. Diplomacija je umjetnost kompromisa i gotovo svi “osim možda Sjedinjenih Država tijekom unipolarnog razdoblja” to razumiju, rekao je Carlson. No, dok Putin želi da se sukob okonča, njegov stav će samo jačati što on dulje bude trajao, dodao je.
NATO i Rusija
Jedno od glavnih otkrića u intervjuu za Carlsona bilo je da je Rusija zatražila pridruživanje NATO-u – i dok se tadašnji američki predsjednik Bill Clinton činio prijemčivim, njegovi pomoćnici su se suprotstavili toj ideji i ona je na kraju propala.
Budući da je cijela svrha NATO-a bila držati Sovjetski Savez podalje od zapadne Europe, rekao je Carlson u Dubaiju, “ako Rusi zatraže pridruživanje savezu, to bi značilo da ste riješili problem i da možete krenuti dalje i učiniti nešto konstruktivno s tvoj život. Ali mi smo odbili.”
“Idi sjediti u sauni sat vremena i razmisli što to znači”, dodao je.
Problem sa zapadnim političarima
Političari na Zapadu ne postavljaju si “ostvarive” ciljeve, ustvrdio je Carlson.
“Osobno sam čuo dužnosnike američke vlade kako kažu dobro, samo moramo vratiti Krim Ukrajini”, rekao je. “To se neće dogoditi, osim nuklearnog rata. To je zapravo suludo.”
Čak i iznošenje ovakve ideje “pokazuje da ste dijete, da se uopće ne razumijete u to područje i da nemate pravi osjećaj što je moguće”, zaključio je novinar.
Uvijek je München 1938
Prema Carlsonu, jedan od najvećih problema u SAD-u i Zapadu općenito je tendencija da se sve svede na Münchensku konferenciju 1938., na kojoj su Britanija i Francuska nastojale “umiriti” nacističku Njemačku dajući joj dio Čehoslovačke.
“Povijesni predložak američkih kreatora politike malen je – zapravo postoji samo jedan – i radi se o dvogodišnjem razdoblju u kasnim 1930-ima, a sve se temelji na tom razumijevanju povijesti i ljudske prirode. To je suludo”, rekao je Carlson.
Kako ga je Moskva ‘radikalizirala’
Carlson je istaknuo da ima 54 godine i da je odrastao u Americi koja je imala sigurne i lijepe gradove, “a mi ih više nemamo”.
Bilo je “radikalizirajuće” vidjeti Moskvu “čišćom, sigurnijom i ljepšom” od američkih gradova, rekao je, ili podsjetiti se na to u Dubaiju i Abu Dhabiju – dok se u SAD-u ne može voziti podzemnom željeznicom u New Yorku jer prljavo je i nesigurno.
“To je dobrovoljan izbor”, rekao je. “Zapravo ne morate imati kriminal.”
Reagirajući na povratni udar
Upitan zašto s Putinom nije pokrenuo određene teme, Carlson je rekao da želi napraviti intervju jer ga zanima kako ruski čelnik vidi svijet – a ne da se ubacuje u raspravu.
Većina novinara koji intervjuiraju čelnike koje SAD ne voli nastoje to učiniti o sebi, dodao je Carlson, a budući da mu je stalo samo do odobravanja svoje žene i njihove djece, nije trebao signalizirati vrlinu.
Upitan da komentira bivšu američku predsjedničku kandidatkinju Hillary Clinton koja ga je nazvala “korisnim idiotom” za Rusiju, Carlson se nasmijao.
“Ona je dijete, ne slušam je”, rekao je. “Kako je Libija?”