Ujedinjene nacije priopćile su da njihovo izaslanstvo koje je otišlo u Gorski Karabah nije pronašlo nikakve dokaze o nasilju nad armenskim civilima i da civilna infrastruktura u regiji nije bila gađana, prenosi Reuters.
Glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric kazao je da je UN-ovo izaslanstvo tijekom vikenda posjetilo Karabah na poziv Vlade Azerbejdžana.
Navodeći da izaslanstvo pokušava identificirati humanitarne potrebe u regiji, Dujarric je rekao da su u izaslanstvu bili predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Fonda UN-a za djecu (UNICEF), Visokog komesarijata UN-a za izbjeglice (UNHCR) i Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Dodao je da je izaslanstvo pregledalo granični punkt u Lachinu i gradu Hankendi.
“Izaslanstvo je priopćilo da nije pronašlo nikakve dokaze o nasilju nad armenskim civilima i da civilna infrastruktura u regiji nije bila gađana“, rekao je Dujarric.
Navodeći da azerbejdžanske snage nisu gađale ni bolnice, škole, kuće, vjerske niti kulturne centre i da je Vlada Azerbejdžana pokrenula napore da ponovo pruži nesmetane zdravstvene usluge, Dujarric je kazao da je uočeno da poljoprivredne površine i stočni fond nisu oštećeni, javlja Anadolija.
Dujarric je naveo da se izaslanstvo sastalo i s predstavnicima armenske zajednice u Karabahu.
Ističući važnost obnove povjerenja u regionu, Dujarric je poručio da sve strane trebaju uložiti napore za to.
Armenija je optužila Azerbejdžan za etničko čišćenje, ali je službeni Baku odbacio ove navode insistirajući na tome da su lokalni Armeni “dobrodošli da ostanu na teritoriji Nagorno-Karabaha”. Azerbejdžan je također insistirao da nema namjeru napasti samu Armeniju.
Armenija je danas pozvala Europsku uniju da sankcionira Azerbejdžan zbog njegove vojne operacije u enklavi Nagorno-Karabah i upozorila da bi Baku uskoro mogao napasti samu Armeniju ukoliko Zapad ne poduzme čvrstu akciju.
Gotovo cjelokupno stanovništvo napustilo Gorski Karabah
Gotovo cijelo armensko stanovništvo napustilo je Nagorno-Karabah, nakon što je prva misija Ujedinjenih naroda stigla u uglavnom napušteno područje u nedjelju.
Stephane Dujarric, glasnogovornik glavnog tajnika UN-a, rekao je da će tim Ujedinjenih naroda na terenu, prva misija UN-a u regiji u 30 godina, “identificirati humanitarne potrebe” kako za preostale ljude tako i za “ljude koje odlaze”.
Mnogi Armenci koji su pobjegli iz Gorskog Karabaha rekli su kako smatraju da je posjet međunarodne misije došao prekasno, nakon što je Azerbejdžan povratio to područje u munjevitoj vojnoj operaciji prošlog mjeseca.
Sjedeći na klupi u blizini središnjeg Trga Republike u armenskoj prijestolnici Erevanu, Aren Harutyunyan, koji je prošlog tjedna napustio regiju koju Armenci nazivaju Artsakh, okrivio je “međunarodnu zajednicu” za egzodus.
Grad duhova
“Šta UN-u preostaje da prati?” rekao je Harutyunyan koji je stigao u Erevan u petak nakon iscrpljujućeg trodnevnog putovanja iz Stepanakerta, glavnog grada Nagorno-Karabaha.
“Nikoga više nema, svi su otišli, to je grad duhova”, dodaje.
Armenske vlasti priopćile su da je do ponedjeljka navečer otišlo više od 100.500 ljudi, od oko 120.000 Armena.
Na snimku koju je emitirao TV kanal Al Jazeera, vidi se prazan centralni trg u Stepanakertu, zatrpan smećem, napuštenim kolicima i dječjim romobilima.