Blokirani pune 3 godine, bez hrane vode, preživjeli samo čudom otpora, najhrabrija skupina građana Sarajeva srušila je zid na Grbavici i uputila se prema jugu. Svjetski mediji ovo su pratili kao početak jedne divne priče.
Prva stanica na kojoj su stali , njih 40-a k, da se okrijepe bila je mjesto Grabovica povrh Mostara.
A kako su od ranije navikli da se u Mostar ne izlazi svakakav odlučiše tu da se smjeste. Među lokalnim mještanima , koji su ih toplo primili. Dali im hrane i okrijepe.
Proslava 30 godina od prestanka blokade Sarajeva započet će svečanim mimohodom u Grabovici a govore o slavnom proboju govorit će najveći među nama.
Zulfikar Ališpago, Zlatni Ljiljan, čovjek koji je prvi uspio probiti okove.
Željko Komšić , Zlatni Ljiljan, čovjek koji je bio toliko aktivan da je jednom prilikom zarobio čak i suborce. Naprosto nije mogao mirovati.
Program obilježavanja bit će objavljen naknadno no saznajemo da će u Grabovicu doći i Haaška tužiteljica Louise Arbour. Da pozdravi heroje.
Kako saznajemo građani Grabovice nemaju ništa protiv tog da Armija BIH tu u njihovom mjestu održi svečani mimohod. Barem se nitko od njih nije bunio koliko je nama poznato.
Nitko ne zna kako je teško bilo opkoljenim građanima Sarajeva, koliko građani Grabovice. Oni su bili prvi građani BIH koji su uživo mogli slušati o patanjama blokiranih građana Sarajlija.
A traume su bile tolike da je skupina Sarajlija koja se uspjela probiti čak punih mjesec dana prepričavala Grabovčanima svoje traume.
Tako da na neki način oni su živi svjedoci Sarajevske boli.
Pardon, mrtvi su.
Sretna godišnjica proboja drage Sarajlije. Preživjele žrtve genocida.
U naše ime kao i u ime svih građana Grabovice.