Ministar obrane BiH i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Bosne i Hercegovine izjavili su danas kako BiH ona sigurno postati članicom NATO-a , a da zapreke koje na tom putu postavljaju političari iz reda Srba neće spriječiti ostvarenje tog cilja.
Ministar obrane BiH Zukan Helez i načelnik glavnog stožera general Senad Mašović ovo su kazali na ceremoniji u Sarajevu kojom su obilježili dva desetljeća suradnje oružanih snaga BiH s Nacionalnom gardom američke države Maryland koja svojim iskustvima i opremom pomaže osposobljavanju bosanskohercegovačke vojske odnosno usvajanju NATO standarda.
“Odgovorno tvrdim da su tri četvrtine građana BiH za članstvo u NATO-u”, kazao je tom prigodom Helez, dodajući kako je BiH sada “stotinama koraka” bliže članstvu u Alijansi.
BiH trenutačno sudjeluje u Akcijskom planu za članstvo u NATO-u (MAP), a unatoč procjenama iz Alijanse kako je njeno punopravno pridruživanje prioritet zbog novih geopolitičkih okolnosti u svijetu još nema naznaka kada bi se to moglo dogoditi.
Vlasti u Republici Srpskoj, pak, pokušavaju blokirati sve projekte i planove koji bi doveli do punopravnog članstva BiH u NATO-u, a istodobno njeguju sve bliže odnose s Rusijom.
Ministar Helez je u ponedjeljak kazao kako je svjestan da neki u BiH pokušavaju blokirati približavanje članstvu u NATO-u, ali smatra da to nije stvarni nego izmišljeni problem.
“To je više politička igra nego stvarni problem”, tvrdi Helez dodajući kako ni u jednoj članici NATO-a nisu svi građani za članstvo u toj savezu.
Najavio je kako do punopravnog članstva BiH kani jačati obrambene kapacitete, a dio toga je i plan za kupnju vojnog radarskog sustava za nadzor zračnog prostora koji je koristila Hrvatska do ulaska u NATO.
“Nama bi to (radarski sustav) dobro došlo dok i sami ne uđemo u NATO”, kazao je Helez, najavivši kako će se o tome razgovarati i na zajedničkoj sjednici vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH u utorak u Zagrebu.
General Senad Mašović kazao je kako je i njemu jasno da u zemlji postoje različita mišljenja o članstvu u NATO-u no podsjetio je kako je to cilj jasno definiran Zakonom o obrani.
“To je zakonska obveza, a u demokraciji je ključno poštivanje zakona. Mi trebamo samo raditi na ubrzavanju tog procesa”, izjavio je Mašović.
Tvrdi kako su oružane snage BiH već sada na znatno većoj razini interoperabilnosti na temelju standarda NATO-a nego neke države koje su već članice. No istaknuo je kako članstvo u Alijansi znači i provedbu drugih reformi na koje se još čeka.
Istaknuo je važnost suradnje s Nacionalnom gardom Marylanda kroz državni program partnerstva te kaže kako su zbog toga oružane snage BiH danas puno bolje i opremljenije.
Vjeruje kako oružane snage BiH u vojsci SAD imaju najboljeg i najpouzdanijeg partnera./Hina/HMS/