Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske je posljednjih dana ima niz skandaloznih izjava. Naime, on je kazao da se RS može odvojiti od Bosne i Hercegovine “za vrlo kratko vrijeme i da je sve spremno za to”.
Između ostalog, na posljednjoj konferenciji za medije Dodik je nekoliko puta negirao genocid. Na upit N1 iz Tužiteljstva BiH su kazali da je protiv Dodika formirano je više predmeta zbog negiranja genocida u Srebrenici.
“U Tužiteljstvu BiH u radu je više predmeta u kojima je Milorad Dodik, u svojstvu prijavljene ili osumnjičene osobe. U predmetima koji se odnose na član 145a. KZ BiH, u statusu je prijavljene osobe u više predmeta u kojima postupajući tužitelji vrše provjere navoda iz prijave. O daljem statusu predmeta, odnosno naredbama o provođenju ili neprovođenju istrage, odluku će nakon izvršenih potrebnih radnji, donijeti postupajući tužitelji, koji postupaju u konkretnim predmetima”, naveli su odgovoru za N1.
Podsjetimo, odgovarajući u opširnom intervjuu beogradskoj ‘Politici’ na pitanje što misli da čeka svijet i Republiku Srpsku u narednih desetak godina u kontekstu promjena na geopolitičkoj sceni, Milorad Dodik je rekao da se svijet mijenja.
“Bosna je neuspješna zemlja, bez šanse da uspije. U prvim godinama je postojala šansa za dogovor o mogućoj BiH, ali su je preuzeli stranci. Uz ozbiljan otpor u srpskom i hrvatskom narodu. Svi znaju da smo kolonija. Mi ovdje vodimo antikolonijalnu borbu”, kazao tada Dodik.
Također, predsjednik RS u intervjuu je ponovio svoje brojne, više puta ranije izrečene stavove, o političkim problemima u kojima se BiH nalazi.
Član 145a. KZ BiH
Tko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. kolovoza 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog kaznenog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a usmjereno je protiv grupe osoba ili člana grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve grupe osoba ili člana takve grupe, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Ovaj dio kaznenog zakona, koji je podsjećamo, nametnuo OHR, i koji je u dirketnom sukobu s ustavnim pravom na izražavanje slobodnog mišljenja, RS nije usvojila. Niti Schmidta priznaju za visokog predstavnika.