Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Hajdučka trava (kunica), zaboravljena heroina hercegovskih pradjedova

Must Read
Kunica je oko 70 cm visoka razgranata svijetlo zelena ili crveno smeđa stabljika. Dlakavi listovi su naizmjenično poredani i 2-4 puta perasto razdijeljeni u mnogobrojne mlade listiće. Sitni cvjetići crvene ili bijele boje tvore velike ravne cvatove na vrhu stabljike. Ima ugodan miris. Cvate od juna do oktobra, a sakuplja se u junu i julu. Upotrebljavaju se cvjetovi i gornji dio stabljike kad je u punom razvoju..
Drvenaste dijelove stabljike treba odstraniti. Latinski naziv: Achillea millefolium L. Porodica: Compositae Biljka sadrži željezo, kalij, natrij, fosfor, kao i druge minerale, eterično ulje, gorke tvari. Od mladog, mekanog lišća može se pripremiti supa ili varivo, a sitno isjeckani listovi se mogu koristiti kao začin u kuhanom krompiru ili na kruh namazan puterom.
Kunicu je najbolje upotrebljavati u mješavinama čaja, a dobra je za pročišćavanje krvi, kod kašlja i prehlade, kao i pri nervozi i grčevima u želucu, crijevima, kod žučnog mjehura i slezene. Pije se 1 šolja čaja dnevno u malim gutljajima u toku dana. Kod smetnji u želucu, crijevima ili žuči uzima se mješavina čaja: 30g kunice, 50 g metvice, 50g kamilice. Od toga se 2 čajne kašike preliju sa ¼ l ključale vode i nakon 15 minuta procijede.
Piti toplo 2-3 šolje dnevno. U slučaju otečene jetre, zastoja njene funkcije i raka treba dnevno piti 1-2 šolje čaja: 1/3 kunice, 1/3 kantariona (Hypericum perforatum), 1/3 crnog trna (Prunus spinoza). Ovoj mješavini dodati prah aloje koliko stane na vrh noža.
Sok od svježeg lišća i cvjeća sa dodatkom meda se uzima kao proljetna kura: piju se 1-2 kašičice dnevno.
Ovim se jačaju probavni organi, zakrečenje krvnih sudova (osobito kod angine pectoris).
Kod bronhijalne astme uzme se po 20g kunice, podbjela (Tussilago farfara), izopa (Hyssopus officinalis), matičnjaka (Melissa officinalis) i cvijeta crnog sljeza (Malva silvestris). Tri velike kašike od ove mješavine treba preliti sa ½ l ključale vode, poklopiti.
Nakon 2 sata procijediti. Pije se tri puta dnevno po 1 šolja prije jela.
- Advertisement -

4 COMMENTS

  1. BOSANSKI LJILJAN JE ILIRSKI SIMBOL STAR 2500 GODINA i nije nikakva krstača.
    BOŠNJACI SU ILIRI KOJI SU U 6. I 7. VIJEKU PREUZELI JEZIK I IMENA OD divljih SLAVENA koji su došli na područje Balkana.

    Savremena analiza krvi BOŠNJAKA na lokalitetu SARAJEVO – VISOKO – ZENICA-MAGLAJ potvrđuje NEPROMIJENJENOST krvi od cca 11.000 godina.

    NOVA nauka ANTROPOLOŠKA GENETIKA dokazala da je BOSNA druga po starosti Kulturološka oaza odmah iza Baska u Španiji i na Jugu Francuske starosti 38.000 g.

    Što također potvrđuje i AUTOHTONI EVROPSKI HAPLOTIP I1b kod BOŠNJAKA, a koji je u DUPLO MANJEM procentu zastupljen kod srba i hrvata.

    DAKLE, DOKAZANO, BOŠNJACI NISU NIKAKO MOGLI NASTATI od Serva i Rvata, NEGO OBRNUTO!

    • S-H ĐEDOVI SU TURCI…. VAŠA TRAVA PO DJEDOVIMA BI SE TREBALA ZVAT KURAJBER TRAVA

  2. Bošnje se namršte kad čuju “hajdučka trava”. Podsjeti ih na vremena kad su Srbi tjerali Turke u buljuke. 🤣💦

  3. Na hrvatskom se kaže stolisnik. Ali drago mi je vidjeti da i vi malkice brkate. Samo u Bosni i Hercegovini se kaže kunica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

U LAŽI JE KRATKA KOSA: Dok lobira protiv Rezolucije, premijer Srbije “duboko” vjeruje da je historijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć

Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je danas kako duboko vjeruje da je istorijski dogovor...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -