BANJALUKA – Zbog ekonomskih migracija radnika u inozemstvo, domaća privreda sve teže osigurava dovoljan broj zaposlenih, zbog čega sve više građana zadržava svoj angažman i nakon odlaska u mirovinu, a poslodavci ističu da je taj kadar, bez obzira na dob, sposoban za rad u inozemstvu. je vrlo poželjan jer su vrijedni, ima iskustva, znanja i radne discipline.
– Broj korisnika prava na mirovinu koji istovremeno imaju svojstvo osiguranika ima tendenciju kontinuiranog rasta. Na ovim prostorima polako postaje stvarnost da je gospodarstvu sve teže osigurati potreban broj radnika ili stručnjaka određenih profila, koji su u prošlosti bili deficitarni, a danas još izraženiji zbog ekonomskih migracija. – kazali su iz Fonda i pojasnili kako je zakonom propisano da korisnik samostalne mirovine, starosne i invalidske, nakon ostvarenja prava na mirovinu može steći i svojstvo osiguranika, bez smetnji u pogledu obustave isplate mirovine. .
Iz Fonda navode da najviše penzionera radi u većim gradovima Srpske, gdje je privredna aktivnost veća i raznovrsnija.
– Djelatnosti u kojima najčešće rade su građevinarstvo, promet, prehrambena industrija, telekomunikacije i rudarstvo, gdje se uglavnom traže stručnjaci s odgovarajućom licencom – kažu u Fondu, dodajući da zaposlenih umirovljenika ima u zdravstvu, višim obrazovanje, pravo i mnoge druge djelatnosti.
U Tvornici obuće “Sanino” u Derventi zaposleno je petnaestak penzionisanih radnika, a riječ je o svim obrazovnim profilima.
– Trenutno je to neizbježno jer na birou nema radnika koji traže posao u Derventi. Svakim danom će se povećavati problem nedostatka radne snage. Zbog takve situacije, ali i želje umirovljenih radnika da ostanu angažirani, zadržali smo ih i jako smo zadovoljni s njima. To su ljudi sposobni za rad, zdravlje ih služi, imaju znanje, iskustvo i želju. Navikli su na dinamičan, industrijski način proizvodnje, pa lako svladavaju radne zadatke i imaju visoku razinu kvalitete – rekao je za “Glas” direktor “Sanina” Radovan Pazurević.
I direktor banjalučke tvrtke “Autoprevoz GS” Dejan Mijić slaže se da su umirovljenici dobri radnici i prijeko potrebni domaćim poslodavcima.
– U doba kadrovskog deficita, naravno, važan nam je svaki zaposlenik i primamo umirovljenike koji žele raditi volonterski. Među zaposlenicima imamo i onih koji su otišli u prijevremenu mirovinu na osobni zahtjev jer su imali puni staž, a još su mladi za rad. Osim vozača, tu su i automehaničari i autoelektričari jer takvih kadrova na domaćem tržištu rada gotovo da i nema – kazao je Mijić.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže za “Glas” da su penzioneri zaposleni u svim granama i da će ih u budućnosti biti još više.
– Osim službenih brojki, sigurno je još mnogo onih koji rade na crno. Radnika nema i sve je ovo posljedica toga. I ja ih imam više u svojoj firmi i uglavnom rade u proizvodnji – kaže Trivić, koji je vlasnik firme “Krajina Klas”, u čijem je sastavu i lanac pekara “Manja”.
obveze
Iz Fonda navode da ne postoji dobna granica do koje netko može biti angažiran u smislu da kao korisnik mirovine ima i svojstvo osiguranika po nekoj od vrsta osiguranja.
– Za umirovljenike, kod kojih se prijava zasniva na radnom odnosu s punim ili nepunim radnim vremenom, plaćaju se sve obveze prema proračunu po osnovu poreza i doprinosa, za ugovor o radu plaća se porez i doprinos za PIO. Kada je riječ o ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, plaćaju se porez, mirovinski doprinos i doprinos za zdravstveno osiguranje – pojašnjavaju iz Fonda.