Petak, 15 studenoga, 2024

Dio Ukrajinaca prvi put slavi Božić na današnji dan

Vrlo
- Advertisement -

Ukrajinsko stanovništvo obično slavi Božić 7. siječnja, ali su ove godine neki pravoslavni Ukrajinci odlučili, uz blagoslov lokalnih crkava, Božić proslaviti 25. prosinca.

Misa proslave Isusovog rođenja u prosincu donedavno se u Ukrajini smatrala radikalnom, ali ruska invazija je promijenila stav mnogih. U listopadu je Pravoslavna crkva Ukrajine, koja se izborila za samostalnost od ruske crkve, pristala vjernicima dozvoliti da Božić proslave 25. prosinca.

Izbor tog datuma ima jasan politički i vjerski prizvuk u toj zemlji s rivalskim pravoslavnim crkvama i gdje male izmjene običaja mogu imati snažno značenje u kulturološkom ratu koji se odvija paralelno s pravim ratom. Za neke ljude promjena datuma predstavlja odvajanje od Rusije, njene kulture i religije, piše AP, a prenosi N1.

Crkva dozvolila da vjernici biraju kada će slaviti Božić

“Ono što je počelo 24. veljače, ruska invazija u punom obujmu, buđenje je i razumijevanje da više ne možemo biti dio ruskog svijeta”, rekla je Olena Palij, 33-godišnja stanovnica Bobrice, sela kod Kijeva.

Ruska pravoslavna crkva koja tvrdi da ima vlast nad pravoslavljem u Ukrajini, kao i neke druge pravoslavne crkve, i dalje koriste stari, julijanski kalendar. Božić je po tom kalendaru 7. siječnja, 13 dana kasnije nego po gregorijanskom kalendaru koji koristi većina crkvenih i sekularnih skupina.

Katolička crkva je suvremeni, astronomski precizniji gregorijanski kalendar prihvatila u 16. stoljeću, a potom su to učinili i protestanti i neke pravoslavne crkve.

Sinoda Pravoslavne crkve Ukrajine je u listopadu donijela odluku da poglavari lokalnih crkava mogu zajedno sa svojim vjernicima izabrati datum proslave Božića rekavši da je to odlučeno nakon višegodišnjih rasprava, ali i da je to posljedica ratnih okolnosti.

U selu Bobrici je prošlog tjedna 200 od 204 vjernika glasalo za 25. prosinca kao novi dan za proslavu Božića. Oleg Škula, pripadnik dobrovoljnih snaga teritorijalne obrane u okrugu u kojem je to selo, rekao je da smatra da njegova crkva ne smije biti povezana s “mrakom i tamom, s antikristom, što je danas Rusija”.

Ekumenski patrijarh Bartolomej, duhovni vođa Pravoslavne crkve, dao je 2019. godine potpunu nezavisnost – autokefalnost Pravoslavnoj crkvi Ukrajine. Ukrajinci koji su se zalagali za priznanje svoje crkve, u tandemu s političkom nezavisnošću Ukrajine, dugo su tražili takvo odobrenje.

Ruska pravoslavna crkva i njen lider, patrijarh Kiril, žestoko su protestirali zbog tog poteza rekavši da Ukrajina nije pod jurisdikcijom Bartolomeja. Druga velika grana pravoslavlja u toj zemlji, Ukrajinska pravoslavna crkva, ostala je vjerna Moskvi do izbijanja rata. Proglasila je nezavisnost u svibnju iako je i dalje pod nadzorom države. Ta crkva Božić tradicionalno slavi 7. siječnja./HMS/

- Advertisement -

17 KOMENTARI

guest

17 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prophecies of Muhammad Fulfilled After His Passing

Prophet Muhammad, as the founder of Islam, conveyed numerous prophecies recorded in the Quran and Hadiths (narrations about his...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -