Vikend velikih sniženja, takozvani “crni petak”, prošao je, no pitanje je jesu li potrošači uopće išta uštedjeli, s obzirom na to da trgovci prije samog sniženja dižu početnu cijenu.
Dejan Gavrilović iz Udruge potrošača “Efektiva” potvrđuje da je ovaj trend prisutan i dodaje da prikupljaju dokaze za pokretanje odgovarajućih postupaka.
– Imamo račune i cjenike kao dokaze, obavijestit ćemo tržišnu inspekciju, ali ne nadam se da će to biti učinkovito. Pokušat ćemo izgurati priču do kraja i vidjeti hoće li netko biti kažnjen – rekao je Gavrilović za N1.
Potrošače u Srbiji, kako kaže, suštinski nitko ne štiti. Pojašnjava da je u članku 38. Zakona o trgovini, u dijelu o tome kako trgovac može poticati prodaju, zabranjeno da cijena bude prije “crnog petka”, a onda je povećava i sniženjem čini skupljom nego prije.
No, zakon to pitanje nije dobro definirao, jer trgovac to ne smije učiniti “u kraćem roku”, a pitanje je koji je to kraći rok.
Ocjenjuje da bi se eventualno mogli pokrenuti odgovarajući postupci prema Zakonu o zaštiti potrošača ili Zakonu o oglašavanju i dovesti do kažnjavanja trgovaca, ali da je tržišna inspekcija ta koja ne radi svoj posao kako treba.
– Trgovci to dobro znaju i koriste svaku priliku da dodatno zarade varajući potrošače – kaže.
Gavrilović dodaje da je jedini način u postojećem zakonodavstvu pokretanje potrošačkog spora, eventualno inicijativa za zaštitu kolektivnog interesa potrošača pred Ministarstvom trgovine, a svaki potrošač može pokrenuti spor pred nadležnim sudom ili obavijestiti Ministarstvo trgovine. da pokreće postupak.
– To je malo devijantno, kod nas je to napravljeno kako bi se obeshrabrio potrošač, a trgovac motivirao na takve stvari – navodi Gavrilović.
Kaže i kako nije logično da Ministarstvo trgovine, koje je zaduženo za poboljšanje poslovne klime za trgovce, istovremeno narušava poslovnu klimu za trgovce.
- To je kao kad bi odvjetnik zastupao obje strane u sudnici – objašnjava.