U Mostaru je u subotu predstavljena monografija hercegbosanskog sporta “Na Olimpu Herceg-Bosne” koja na više od 600 stranica teksta popraćenih fotografijama donosi podatke osvojenih priznanja hrvatskih klubova i pojedinaca u BiH na domaćim i stranim natjecanjima.
O monografiji su uz autore govorili glavna urednica monografije Slavica Karačić, prof. dr. sc. Marin Ćorluka i Dragan Čović.
Na monografiji je radilo nekoliko sportskih novinara: Miljenko Karačić, Marko Knezović, Tanja Vučić-Tomić, Iljo Dominiković, Dušan Musa, Nikica Šiljeg, Vlado Marković, Albert Pehar, Matej Damjanović, Damir Suton i Josip Križanović.
”Godinu dana na monografiji su radili renomirani sportski novinari, a pripreme za nju su trajale preko 30 godina, tj., od kada bilježimo sve ove sportske uspjehe i od kada se skuplja građa za ovu temu”, istaknula je glavna urednica monografije Slavica Karačić.
Po njezinim riječima, na više od 600 stranica teksta popraćeno fotografijama, zbrojeni su de facto uspjesi znanih i neznanih hrvatskih klubova i pojedinaca u BiH na domaćim i stranim natjecanjima.
”Svatko od autora se vodio svojim osobnim kriterijima koga da stavi i svatko je svojim osebujnim stilom pisao i birao koga će uvrstiti. Išlo se na to da unutra budu pobrojani oni koji imaju rezultate od međunarodnih do domaćih natjecanja”, istaknula je urednica.
Dodala je da su u izradi knjige sudjelovali i brojni aktivni i bivši sportaši, treneri, sportski djelatnici u klubovima i sportskim savezima te razni kroničari u raznim sportskim područjima, kao i lektori, korektori, grafičari i drugi.
Urednica nije mogla izdvojiti koji je uspjeh po njoj najveći, ali da joj je svakako jedan od najzanimljivijih onaj gdje je nogometna reprezentacija Herceg-Bosne odigrala prijateljski susret s Paragvajem u Asuncionu.
Ideja za mongrafiju krenula je od sportske novinarke i jedne od autorica priloga objavljenih u ovoj knjizi Tanje Vučić-Tomić.
”Ponosna sam i sretna što je knjiga ‘Na Olimpu Herceg-Bosne’ ugledala svjetlo dana. Ona je najbolji pokazatelj snage i veličine Hrvata u ovoj državi. Malo se koje podneblje kao sto je Herceg Bosna mogu se podičiti fenomenalnim rezultatima i klupskim rekordima”, naglasila je Vučić-Tomić.
Nabrojala je samo neke od predstavljenih ekipa i pojedinaca.
”U monografiji su rezultati naših košarkaša Viteza i Brotnja koji su 90-ih godina prvi stupili na europsku scenu, rekordera po broju osvojenih titula prvaka države i nacionalnih kupova, košarkaši Širokog, nogometaši Zrinjskog, rukometaši Izviđača i rukometašice Gruda, boćari Ljubuškog i Gruda, stolnotenisači Mostara, do brojnih eminentnih imena, svjetskih veličina kao što su: Zlatko Dalić, Domagoj Duvnjak, Ivan Dodig, Marin Čilić, Bojan Bogdanović, Filip Mihaljević, Zoran Planinić, Markica Dodig, Jelena Pehar, braća Anđelo i Ivan Kvesić, Igor Karačić, Marino Marić, Marin Šego i drugi. Ovom knjigom pokazali smo koliko smo jak i uporan narod kojeg ništa ne može slomiti i koji nikad neće nestati s ovih prostora”, ocijenila je Tanja Vučić-Tomić.
Dragan Čović se osvrnuo na kronologiju razvoja sporta.
”Gledajući kroz kronologiju kako je rastao i razvijao se sport, vidimo kako je to nekad bilo i koliko se tu dosta izmijenilo. Dakle intenzivno se ulagalo i ulaže u sport, ali i prirodne ljepote koje imamo daju nam mogućnost da na tako malom prostoru razvijamo i druge sportove”, istaknuo je Čović u osvrtu na monografiju.
Također je poručio kako sport treba njegovati kao svojevrsnu kulturu života.
Na predstavljanju monografije nazočili su brojni ugledni gosti iz sportskog, kulturnog i političkoga života.