Nedjelja, 10 studenoga, 2024

U ZEMLJI KOJA BAGATELA IZVOZI DRVO: Ljudi cijelu plaću trebaju dati za tonu peleta, od čega će živjeti?

Vrlo
- Advertisement -

Tromjesečna zabrana izvoza peleta i ogrjevnog drveta koju je nametnulo Vijeće ministara istječe 24. rujna, a prema mišljenju proizvođača ogrjevnog drveta bila je kontraproduktivna i nije osigurala smanjenje cijena ovih energenata na domaćem tržištu.

Oni tvrde da će, u slučaju da se zabrana izvoza produži za još tri mjeseca, što traži federalna Vlada, u pitanje doći opstanak više od 160 domaćih tvrtki i 15 tisuća radnih mjesta.

No, Hrvatski Medijski Servis razgovarao je s građanima u Mostaru i Ljubuškom i uvjerio se da priča i nije tako jednoznačna te da se oni koji se, prvenstveno, griju na pelet doista nalaze u teškoj situaciji.

Čitatelj HMS-a iz Mostara koji se i sam grije na pelet pojašnjava nam da su proizvođači podignuli cijenu peleta za vrtoglavih 150 posto.

-Pelet je ‘skočio’ s 300 KM po toni na 730 KM. To je, jednostavno, neopravdano ekstremno povećanje cijena, rekao nam je čitatelj. On pojašnjava da se ovo enormno poskupljenje može protumačiti cijenama peleta u EU.

“Razumljivo je da građani EU mogu platiti pelet po tolikoj cijeni. Međutim, državljani BiH kojima su primanja na trećini prosjeka EU to je jednostavno potpuno neprihvatljivo. Neki cijelu mjesečnu plaću trebaju dati za tonu peleta, a od čega će onda živjeti, pita se sugovornik HMS-a iz Mostara.

Naš čitatelj smatra da Vijeće ministara BiH treba produžiti tromjesečnu zabranu izvoza drveta za ogrijev i peleta iz BiH (postojeća istječe 24. rujna, nap. a.) na još, ne tri, već 6 mjeseci.

“To bi moglo prisiliti proizvođače da cijenu peleta spuste na razumnu razinu”, kazao nam je čitatelj iz Mostara.

On je dodao da se od tone peleta može grijati oko mjesec dana te da to nikako ne može biti prihvatljivo zbog toga što je prosječna plaća u BiH samo neznatno veća.

Žiteljka Ljubuškog proučavala je situaciju na tržištu peleta jer se našla u egzistencijalnom problemu.

Ona je mišljenja da proizvođači ne žele spustiti cijenu u BiH jer se i dalje nadaju da po sadašnjoj cijeni pelet mogu prodati u EU nakon eventualnog ukidanja zabrane izvoza iz BiH.

“Proizvođači iz BiH nisu htjeli spuštati cijene jer su računali ‘držat ćemo pelet na skladištu pa ćemo ga, kada prođe ova zabrana prodati u EU.’ Zbog toga su sada proizvođači protiv toga da Vijeće ministara produži odluku o zabrani izvoza”, kazala nam je Ljubušanka, dodajući da bi Vijeće ministara trebalo raditi u interesu građana.

Pojasnila je da nema opravdanja za ovakvo enormno povećanje cijena.

“Ako strojevi za proizvodnju rade na struju, struja nije poskupila 150 posto, ako rade na naftu odnosno dizel, ni dizel nije poskupio 150 posto da bi oni toliko podignuli cijene peleta”, zaključuje naša sugovornica./R. I./HMS/

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Kad je Sarajevo Moskva a Mostar Kijev, Plenković isti tren postaje Lukašenko…

Tamo negdje, između govora u Bruxellesu o Ukrajini i rukovanja na nekom europskom summitu, Plenković je još jednom dokazao...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -