Zajednica obitelji žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. godine Mostar te Udruženje građana civilnih žrtava rata Mostar u ponedjeljak su prigodnim programom obilježili 30. godišnjicu od zločina na Uborku i Sutini.
Tom prigodom brojna izaslanstva su položila cvijeće na spomen-obilježjima na Uborku, u Sutini te u Zaliku.
Adnin Hasić, predsjednik Udruženja obitelji ubijenih žrtava na Uborku i Sutini poručio je kako su na tim mjestima prije 30 godina ubijeni Mostarci, nedužni civili, Hrvati i Bošnjaci, prenosi Fena.
– Mi 30 godina čekamo da Tužiteljstvo i Sud Bosne i Hercegovine procesuiraju odgovorne za ovaj zločin. Pouzdano znamo da je dvanaest osumnjičenih umrlo, umiru i svjedoci te stoga koristim ovu priliku da još jednom pozovem institucije da pred lice pravde izvedu odgovorne za zločin na Uborku i Sutini – naglasio je Hasić.
Dodao je kako su se prvi zločini u Mostaru dogodili upravo na Uborku i Sutini, napomenuvši da je najveća otkrivena masovna grobnica u Mostaru upravo Sutina koja je prva otkrivena i ekshumirana u Bosni i Hercegovini.
– Nema većeg ili manjeg zločina. Zločini su se događali na svim stranama i možda je ovo dobar put kako bismo iskreno, jedni prema drugima pogledali u oči, ispričali se za sve ono što se događalo kako bismo onda lakše izgradili bolju budućnost za sve nas i za našu djecu – kazao je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
Izrazio je zahvalnost Gradskom vijeću Mostara da je, na inicijativu Udruženja civilnih žrtava rata, današnji dan proglasio Danom svih civilnih žrtava rata.
– To je pokazatelj da su došla vremena da se otvaraju neke teme koje do sada nisu bile otvorene. Hrabro idemo naprijed s premisom da gradimo bolju budućnost – zaključio je Kordić.
Prilikom povlačenja snaga JNA s lijeve obale Neretve u Mostaru civili su pohvatani, mučeni, ubijeni i bačeni na deponiju Uborak sjeverno od grada. Njih 114, Hrvata i Bošnjaka, podsjeća Hrvatski Medijski Servis. Snagama JNA na teritoriji Mostara tada je zapovjedao general Momčilo Perišić. U sastavu JNA bilo je i rezervista, šešeljevaca i pripadnika drugih paravojnih formacija.Međunarodni sud u Haagu je 2002. godine odobrio nastavak postupka na Županijskom sudu u Mostaru. Konkretno, radi se o 7 osumnjičenih osoba koje su i danas slobodne. Županijsko tužiteljstvo izjavilo je da se, po zakonu, nitko ne može optužiti dok ne bude saslušan. Saslušanje nije moguće jer većina osumnjičenih žive izvan Bosne i Hercegovine. Perišić nije optuživan za ovaj zločin, kao ni za masakre u Sutini i Zaliku. Glavnoj tužiteljici Haškog tribunala Carli del Ponte bila je dostavljena sva potrebna dokumentacija./HMS/