Skepsa lidera SDA Bakira Izetbegovića prema ideji hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića o pregovorima predstavnika naroda u BiH uz posredovanje čelnika Hrvatske, Srbije i Turske, proizlazi iz njegovog straha od reakcija koje bi vjerojatno došle iz drugih stranaka partija zbog navodne izdaje nacionalnih interesa i dezavuiranja institucija na razini BiH.
Kaže ovo za “Glas Srpske” član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski, navodeći da je ta skepsa bezrazložna, jer sve što bi se eventualno dogovorilo u spomenutom formatu moralo bi na kraju dobiti i zeleno svjetlo oba doma Parlamenta BiH.
– Možemo vidjeti da taj format već funkcionira u praksi, jer su prethodnih tjedana održani mnogobrojni susreti i razgovori u Zagrebu, Beogradu i Ankari, pa je i sam lider SDA rekao da postoji mogućnost da se sastane sa predsjednikom Srbije. I to je veoma važno kako bi se postigao bilo kakav konsenzus o ključnim temama, te nastavilo s pronalaženjem rješenja koja bi ovu zemlju konačno izvukla iz političke krize – kaže Sitarski.
Politički analitičar Srđa Trifković smatra da se Izetbegović ovome protivi zbog straha, jer je svjestan da u odnosima između Ankare i Washingtona ne cvjetaju ruže, a posebno nakon dolaska Bidenove administracije.
– Zbog svega toga on ne može računati na automatsku američko-tursku suglasnost u pogledu nekih proameričkih inicijativa vezanih za budućnost BiH. Čak je za očekivati da Erdogan ispolji i određeni stupanj otklona, a koji bi mogao ići nauštrb određenih bošnjačkih interesa – smatra Trifković, navodeći da Erdogan ne bi nužno bio onaj jezičac na vagi koji bi unaprijed zapakirao špil karata u korist Bošnjaka.
Kada je u pitanju uključivanje Srbije i Hrvatske u čitavu ovu političku zavrzlamu, Trifković kaže da je diskriminacija druga dva naroda u BiH stvorila određeno savezništvo Vučića i Milanovića, a koji sada samo pokušavaju naći najbolje i općeprihvaćeno rješenje koje će zaštititi dejtonski položaj Srba i Hrvata u BiH.