Mi još imamo problema sa Srbijom, Kosovo nije problem. Problem je Srbija, pogotovo predsjednik te države koji misli i priča kao 90-ih prošlog stoljeća. Granični prijelazi Jarinje i Brnjak u krizi su ne zbog Srba, već zbog predsjednika Srbije, kazao je premijer Kosova Albin Kurti, komentirajući srpske barikade na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak na granici Kosova sa Srbijom
On je u intervju za Dnevnik HTV-a rekao da je više od 11 tisuća vozila iz Srbije bez problema uzimalo privremene tablice Republike Kosovo.
– Oni su surađivali s našom policijom i našim institucijama.
Kurti kaže da ljude na barikadama plaća Srbija.
– Neki od njih imaju i dosje kriminalnih aktivnosti u prošlosti, imaju ekstremne poglede na politiku i svijet. Neki od njih sudjelovali su i u pokušaju državnog udara u Crnoj Gori prije pet godina, rekao je kosovski premijer.
Na pitanje smatra li da Aleksandar Vučić želi izazvati međunarodni sukob odgovara da ne može drugačije razmišljati.
– Na granicu s Kosovom dovedeš ministra obrane, zajedno s ruskim veleposlanikom u Srbiji i s obrambenim atašeom Ruske Federacije u Beogradu. Isti dan kada su zapalili zgradu u Zubinu Potoku. Također, MiG-29 kruži Kosovom, helikopteri ruske proizvodnje te oklopna vozila… Znači, oni su došli vojnim arsenalom na granice naše države. Naše specijalne snage su tamo, i na Brnjaku i u Jarinju. Nemojmo zaboraviti, oni su dan nakon proglašenja neovisnosti Kosova 18. veljače 2008. godine spalili granične prijelaze Jarinje i Brnjak, dodaje Kurti.
Dodaje da u Srbiji nema pluralizma.
– Imate jednu stranku. Ta stranka je i država. Ta država je i crkva. Ta crkva je i stranka. Nema ondje pluralizma, oni glume demokraciju s izborima.
Izrazio je, tvrdi Kurti, spremnost na razgovor i pregovore.
– Čekam da predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen da jasne poruke Srbiji, poslije Kosova je otišla u Beograd, nastavlja posjet našoj regiji.
Kurti je nedavno izjavio da kad bi se održavao referendum na Kosovu, a po Ustavu se ne može održati, da bi glasovao za spajanje, ujedinjenje Kosova i Albanije. Upitan misli li da je to moguće, Kurti je odgovorio:
– Mi jesmo dvije države, Kosovo i Albanija, ali nismo dvije nacije. Mi smo jedna nacija. Granica između Kosova i Albanije, mi nikad ne možemo zaboraviti da to nije albanska granica niti kosovska granica. To je jugoslavenska, srpska granica i u tom smislu želimo da Priština i Tirana surađuju što bliže, da se integriramo i da pomažemo jedni drugima.
Upitan misli li da će američki vojnici biti povučeni, anajviše ih je u postrojbama KFOR-a, Kurti je kazao:
– Mislim da se oni neće povući. Kosovo treba biti uključeno u Partnerstvo za mir. Zamislite, od 2006. godine je tu Srbija koja dobiva oružje iz Rusije, Bjelorusije i Kine, a nije Kosovo.