Predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić rekao je na konferenciji za novinare ove institucije održanoj danas u Mostaru da šumama u Srpskoj nastavlja upravljati onaj koji je to i do sada radio.
Istaknuo je da odlukom Ustavnog suda to pitanje mora riješiti Parlamentarna skupština BiH.
Sud je zaključio da Republika Srpska kao entitet, nema ustavnu nadležnost za rješavanje pitanja državne imovine, dok to ne bude riješeno odgovarajućim zakonom na razini BiH.
– Nitko neće “fizički” prenijeti zemljište ni šume. S njim upravlja tko i sada gazduje. Ovo je složena situacija i moramo voditi računa o Sporazumu o sukcesiji. A tamo nema ni Federacije BiH, ni Republike Srpske. Parlament BiH je obvezan riješiti tko ima pravo na imovinu – istaknuo je Tadić na konferenciji za novinare sudaca Ustavnog suda BiH u Mostaru.
On je naglasio da se u predmetima u onom dijelu gdje Ustavni sud BiH utvrdi da je došlo do povrede i da su neke odredbe neustavne, to nakon roka od šest mjeseci briše iz pravnog sustava.
Nije odgovorio na pitanje novinara je li netko od sudaca u ovom predmetu bio protiv, odnosno je li izuzeo svoje mišljenje.
– Prema našim pravilima zabranjeno je iznositi tko je sudac izvjestitelj i kako je tko glasao. To možete vidjeti nakon objavljivanja odluke na web stranici i u Službenom glasniku. Ako ima izuzeto mišljenje ono se objavljuje zajedno s odlukom i koji sudac je izuzeo svoje mišljenje. To je standard koji se koristi i kod drugih Ustavnih sudova u svijetu – naveo je Tadić.
RTRS saznaje da su dvojica srpskih sudaca u Ustavnom sudu BiH glasali protiv ove odluke.
Obrazlažući odluku Ustavnog suda BiH kada je u pitanju ocjena ustavnosti Zakona o šumama Republike Srpske, potpredsjednik suda Mirsad Ćeman je rekao da su neustavnim ocijenjeni članovi zakona kojima se vlasništvo nad šumama na području Republike Srpske isključivo tretira vlasništvom Srpske.
– Ti članovi su ocijenjeni neustavnim s obrazloženjem da na osnovu dosadašnje sudske prakse, odluka, Zakona o zabrani raspolaganja imovinom i Sporazumom o sukcesiji, svoju nadležnosti ima, prije svega BiH – rekao je Ćeman.
On je naveo da je ocijenjeno da Parlamentarna skupština BiH to pitanje treba urediti zakonom.
– Onda ovisno od rješenja i kriterijuma koji budu utvrđeni tim zakonom, entiteti ili druge organizacijske jedinice i fizičke osobe mogu imati pravo vlasništva i nad šumama kao javnim dobrom – rekao je Ćeman.
Ćeman kaže da je Ustavni sud BiH zaključio da Parlamentarna skupština BiH pozvana, ovlaštena i obvezna donijeti zakon i odrediti koje razine vlasti će imati i koliko vlasništva nad šumama.
Ustavni sud BiH utvrdio je da pojedine odredbe Zakona o šumama Srpske, nisu u skladu s Ustavom BiH, i to u dijelu u kojem se navodi da su šume vlasništvo Republike Srpske./HMS/