Četvrtak, 19 prosinca, 2024

JASNI DOKAZI Solak i Hodžić se sumnjiče za pranje novca i brojne zloupotrebe

Vrlo
- Advertisement -

Sarajevski portal Klix.ba objavio je izvješće Suda BiH koji nedvosmisleno dokazuje da na osnovu prikupljenih dokaza u procesu nabave 100 respiratora postoji osnovana sumnja da je učinjeno više kaznenih djela i to: udruživanje radi činjenja kaznenih djela, zloupotreba položaja ili ovlasti i pranje novca.

Radi se o izvješću Suda BiH na osnovu zahtjeva Tužiteljstva BiH da se poduzeću “Srebrena malina” blokiraju računi i obustave financijske transakcije. Računi su blokirani prošlog tjedna, a uz rješenje o blokadi Sud BiH je donio detaljno izvješće na osnovu informacija dostavljenih iz Tužiteljstva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Iz do sada prikupljenih materijalnih dokaza Tužiteljstvo BiH je utvrdilo da je Fahrudin Solak u svojstvu odgovorne osobe Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) 3. travnja donio odluku o izuzeću primjene Zakona o javnim nabavama, pozivajući se na odluku Vlade FBiH o proglašenju nesreće u kojoj je navedeno da nabava 100 invazivnih respiratora ACM812A Bejing Aerospace Changfeng predstavlja izuzeće od primjene zakona.

Istog dana, dakle 3. travnja, Solak i Fikret Hodžić, kao odgovorna osoba poduzeća “Srebrena malina” potpisuju ugovor o kupoprodaji 100 invazivnih respiratora ACM812A i to s tehničkim karakteristikama, kako je navedeno u ponudi prodavca od 2. travnja za iznos od 10 milijuna i 530 tisuća KM.

Istog dana FUCZ je s računa Ministarstva financija FBiH izvršio dva transfera novca, čiji je iznos naveden u ugovoru, i prebacio ih na račun poduzeća “Srebrena malina”.

Kako je Fikret Hodžić raspolagao novcem koji mu je uplaćen

Hodžić je 17. travnja s računa “Srebrene maline” uplatio 7 milijuna, 620 tisuća i 300 KM na račun dobavljača respiratora u Kini. Dana 20. travnja Hodžić je platio 297 tisuća KM aviokompaniji FlyBosnia za troškove prijevoza, a 29. travnja je uplaćeno milijun i 78 tisuća KM kao carinske namete za uvoz. Također u navedenom periodu su izvršena i druga plaćanja s predmetnih računa , uključujući i podizanje u gotovini 100.000 KM 27. travnja, dakle neposredno nakon što su respiratori isporučeni u BiH.

Tužiteljstvo BiH je u svom izvješću navelo da iz dokumentacije koja je dostavljena iz FUCZ-a proizilazi da je Solak s Hodžićem sklopio ugovor na osnovu prihvaćanja ponude “Srebrene maline” od 2. travnja. Tužiteljstvo navodi da im je dostavljena fotokopija ponude zajedno sa prilogom o tehničkim specifikacijama na engleskom i kineskom jeziku, ali na kojoj ne postoji prijemni pečat protokola FUCZ-a ili bilo koje druge institucije, kao niti ispis emaila.

Stoga Tužiteljstvo zaključuje da se u ovoj fazi ne može tvrditi da je navedena ponuda uopće bila i zaprimljena u FUCZ-u prije potpisivanja ugovora 3. travnja. Također Ured premijera Vlade FBiH je ponudu “Srebrene maline” dostavio 30. ožujka u kabinet Zavoda za javno zdravstvo, na kojoj postoji i otisak prijemnog pečata.

Sud dalje ističe da se “za razliku od drugih ponuda, u ovoj fazi postupka” samo za ponudu “Srebrene maline”, na osnovu koje je i potpisan ugovor, ne može utvrditi kada je i je li uopće dostavljena FUCZ-u prije zaključenja ugovora.

Sumnju potkrepljuje činjenica da je iz dokumentacije koju je SIPA izuzela iz Privredne banke proizilazi da je Fikret Hodžić banci dostavio potpisani ugovor 3.travnja, koji je identičan ugovoru koji je banci dostavio FUCZ, s tim da je kao predmet ugovora označen respirator invazivni HC VE003.

Sud smatra da iz navedenog proizilazi osnova sumnje da u vrijeme potpisivanja ugovora između FUCZ-a i “Srebrene maline” nije postojala ponuda sa specificiranim tipom i vrstom respiratora koji je kasnije kupljen (ACM812A), već je kao predmet ugovora označen respirator HC VE003. Tako postoji osnovana sumnja da je tek kasnije po saznanju koje će respiratore “Srebrena malina” biti u mogućnosti isporučiti, potpisan novi ugovor u kojem je kao predmet ugovora naveden respirator ACM812A.

Ovo potvrđuje činjenica da je ugovor na kojem je navedeno da se kupuju respiratori tipa HC VE003, pronađen u banci, gdje Solak i Hodžić u međuvremenu nisu mogli postupiti, dok je ugovor gdje je navedeno da se kupuju respiratori ACM812A, a koji je dostavljen iz FUCZ-a pronađen u poduzeću “Srebrena malina”.

Sud smatra da iz svega ovoga proizilazi da je Fahrudin Solak prilikom donošenja svoje odluke o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavama od 3. travnja bio svjestan i želio je zaključiti ugovor sa “Srebrenom malinom”, bez obzira na to što u tom trenutku nije imao ponudu “Srebrene maline” s konkretnom vrstom i tipom respiratora. Sud smatra da proizilazi osnova sumnje da je Solak postupao u namjeri da “Srebrenoj malini” i njenom vlasniku pribavi nepripadajuću imovinsku korist u iznosu cijene ugovora, što također predstavlja kršenje Zakona o javnim nabavama.

Tužiteljstvo BiH je u obrazloženju zahtjeva Sudu da se “Srebrenoj malini” blokiraju bankovni računi navelo da je Fahrudin Solak u svojoj odluci 3. travnja propustio dati bilo kakvo obrazloženje za donošenje odluke o izboru “Srebrene maline”, što je indikativno kada se u obzir uzme činjenica da je u vrijeme kada je Solak donio odluku o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavama, FUCZ već imao veći broj ponuda drugih ponuđača iz BiH i inozemstva za isporuku respiratora, s različitim uvjetima tipa, vrste i rokovima isporuke.

Sud smatra da iz svega navedenog, prema stavu Tužiteljstva BiH proizilazi osnova sumnje da je Fahrudin Solak svojim radnjama zloupotrijebio položaj direktora FUCZ-a i donio nezakonitu odluku o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavama. To je prema dosadašnjoj istrazi Tužiteljstva uradio u prethodnom dogovoru s Fikretom Hodžićem da zaključivanjem ugovora “Srebrenoj malini” pribavi protupravnu imovinsku korist.

Iz dostavljene dokumentacije iz Privrede banke proizilazi da je “Srebrena malina” bila u ugovornom odnosu s crnogorskom firmom “BTL Montenegro” u vezi nabavke 100 respiratora ACM812A, gdje se Hodžić pojavljuje kao krajnji kupac.

Pravosudne institucije u BiH smatraju da i u ovom slučaju postoji osnova sumnje da je i firma iz Crne Gore polaže u određenoj mjeri pravo na dobit iz posla nabave respiratora.

Zbog svega navedenog prošlog tjedna je Tužiteljstvo BiH zatražilo od Suda da donese rješenje o blokadi računa “Srebrenoj malini”.

Odluka suda bila je jasna

Računi su ekspresno blokirani, a u obrazloženju Sud BiH ocjenjuje da u ovom trenutku postoji dovoljno dokaza koji ukazuju na počinjena kaznena djela: Udruživanje radi činjenja kaznenih djela, zloupotreba položaja ili ovlasti i pranje novca. Zbog svega toga izdano je rješenje o blokadi računa “Srebrenoj malini” u iznosu većem od milijun KM.

Pranje novca

S obzirom da je Fikret Hodžić 27. travnja s računa svoje firme bez ikakvog navođenja svrhe podigao 100.000 KM, Sud smatra da je objektivna sumnja da je on bio svjestan da su navedena sredstva stečena na osnovu ugovora koji je zaključen na nezakonit način, odnosno da postoji osnova da je učinjeno kazneno djelo, te je tako pokušao prikriti trag i onemogućiti povrat novca stvarnom vlasniku.

Sud smatra da sve ukazuje da postoji dovoljan stupanj sumnje da je izvršeno udruživanje radi vršenja kaznenog djela, zloupotreba položaja i pranje novca te da postoji srazmjer između novčanog iznosa koji se blokira i iznosa za koji postoji osnova sumnje da predstavlja kaznena djelo.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SPAVAŠ LI MIRNO ŽORŽE SOROŠU? Prosječna neto plaća u BiH u listopadu 1.415 KM, realni godišnji rast 9,2%!

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u pravnim subjektima u Bosni i Hercegovini za listopad 2023. godine iznosila je 1.415...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -