Više osoba koje trenutno borave u izolatoriju u Studentskom domu Bjelave u Sarajevu javilo se uz tvrdnje kako ne dobijaju adekvatnu hranu, lijekove, kako nisu (re)testirani i nemaju nikakvih informacija o tome koliko traje period izolacije i kada će moći napustiti Bjelave.
U studentskom domu Bjelave trenutno borave 154 osobe. Na period koji je počeo sredinom ožujka može se gledati s dvije strane.
S prve, građani koji su boravili u inozemstvu su na sigurnom, poštuju period izolacije i izaći će kada bude sigurno da su u potpunosti zdravi. Država je svoj dio posla odradila kako treba i za opće dobro se pobrinula u skladu sa svojim mogućnostima.
No svaki novčić ima dvije strane te je samo pitanje vremena kada će obje biti prikazane. U ovom slučaju se druga, mnogo ružnija strana novčića, prikazuje preko društvenih mreža i medija. Pa tako sliku trenutne situacije i uvjeta u kojima borave građani na Bjelavama najbolje crtaju njihove “ispovijesti” koje objavljuju na svojim profilima i šalju medijima.
Iz Njemačke sam se vratila sinoć te sam odmah smještena u Studentski dom Bjelave. Bez informacija kako i do kad trebam ostati ovdje, uvedena sam u sobu i iza mene su zaključana vrata. Uhvatila me panika, a pogotovo su me potresli uvjeti i u kojima moram boraviti. Hladna voda, prljava prostorija… Sve će vam biti jasno kada pogledate fotografije. Postavlja se pitanje kako je predviđeno da itko boravi u ovim uvjetima? Nemam toplu vodu, ne mogu se okupati hladnom, trebam li svih 15 dana samoizolacije provesti bez kupanja? Tako nisam živjela ni u ratu, objasnila je za Klix.ba Rabija Bašić.
Kroz suze objašnjava da je u Njemačkoj čuvala unuka, kao i da se plaši onoga što je u narednom periodu čeka. S drugim građanima koji borave u domu komunicira preko prozora te ističe kako ni oni ne znaju šta donosi sutra: Nismo testirani, niti znamo kada će se to dogoditi. Jedina informacija koju imamo jeste podatak da period izolacije traje 14-28 dana.
Cijelu situaciju prokomentirao je i glavni odgovorni za građane koji borave u Studentskom domu Bjelave Ahmed Mulaibrahimović. Na “drugu stranu novčića” koja je prikazana onda kada je situacija kulminirala štrajkom glađu, Mulaibrahimović gleda ovako:
Uvjeti u kojima žive su sasvim u redu, to su iste sobe u kojima su prije njih boravili studenti. Naravno, oni koji su imali sreće i došli prvi borave u renoviranim paviljonima, dok drugi borave u onim malo starijim. Ne vidim zašto neko ne bi imao toplu vodu, a drugi da, svi su prikačeni na jedan središnji sustav. Svi imaju svoju sobu, kupatilo… Mislim da smo ih čak i razmazili kad su tek došli ovdje, pa naši ljudi im idu po cigarete i u prodavnicu kad im zatreba!
Klixovoj redakciji obratila se i Josipa Klarić koja u izolatoriju boravi od 5. travnja. Ona je, kao i njena sestra i otac, testirana tek 15. travnja, a rezultati su im priopćeni bez ikakvih nalaza.
Pokucali su nam na vrata i rekli da je “Jasminka” pozitivna, a ostali nisu. Na to smo im objasnili kako nema Jasminke, već je tu Josipa. Kasnije su se vratili i rekli da je Josipa pozitivna, ali nam nisu željeli dati nikakav nalaz niti dokaz o tome. Od tada me nijedan liječnik nije nazvao da me pita kako sam, imam li neke simptome i slično, objašnjava Klarić.
Osim straha i neizvjesnosti u kojima ona provodi dane u izolatoriju, Klarić je ogorčena i činjenicom da njen 58-godišnji otac, koji je dijabetičar, a kojem nisu osigurani redovni pregledi i lijekovi, odbija jesti dok njega i njegove kćerke ne vrate u Žepče, u općinu kojoj pripadaju.
Niko ga ne obilazi, a hranu ne želim ni komentirati. On je dijabetičar, trebao bi imati posebnu ishranu, a toga ovdje nema. Uvjeti u kojima boravimo su grozni, pogledajte fotografije pa pokušajte prosuditi koliko je ovo sve prihvatljivo i normalno. Mislim da bi se ovdje i zdrava osoba zarazila, govori Klarić.
Mulaibrahimović je ipak drugačijeg mišljenja te kaže kako su Domovi zdravlja obaviješteni o zdravlju građana koji borave u domu, kao i da je svima osigurano sve što im je potrebno. Uvjeti u kojima borave su normalni, a testira ih se onda kada o tome odluče nadležni.
A što se događa ukoliko se štrajk glađu nastavi?
To su sve odgovorne i punoljetne osobe. Mi nastavljamo raditi po planu, isporučujemo im sve obroke, na njima je hoće li jesti ili neće. Jutros smo dostavili hranu u 10 sati, kako je i planirano, bilo je nekih koji su odbili jesti, neki su uzeli obrok, a neki su rekli da štrajkuju, ali je hrana ostala ispred njihovih vrata, govori Mulaibrahimović.
Klix navodi kako više od 70 osoba štrajka glađu, ali ta brojka nije finalna.