Nakon napada Iranske revolucionarne garde i lokalnih šiitskih milicija na američke baze u Iraku, oglasio se i Donald Trump.
“Sve je u redu! Iran je lansirao rakete na dvije vojne baze u Iraku. U tijeku je procjena kako bi se vidjelo ima li stradanja ili štete. Sve je u redu! Imamo najjače i najbolje opremljene oružane snage na svijetu! “, napisao je Trump na svom Twitteru, obećavajući detaljnije obraćanje kasnije.
All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 8, 2020
Iz izjave se jasno vidi da je iznenađen silinom iranskog odgovora i što ga je uopće bilo.
Prema riječima glasnogovornika Pentagona Jonathana Hoffmana, Iran je pokrenuo raketni udar u Iraku na najmanje dvije vojne baze koje koristi američka vojska. Prema informacijama koje je dao, mete su bile baza Ain Al-Assad u pokrajini Anbar i zračna luka u sjedištu kurdske autonomne regije Erbilu. Nakon početnih informacija, pentagon priznaje da je lansirano „desetke raketa“.
Iako se u prvim priopćenjima navodi “kako nema žrtava“, podsjetimo da je praksa vojnih stožera Sjedinjenih Država i njihovih koalicijskih partnera da umanjuju ili prikrivaju žrtve i sukobe općenito u Afganistanu i Iraku, što u privatnoj konverzaciji potvrđuju i hrvatski vojnici koji su sudjelovali u nekoj od ovih misija, prenosi logično.hr
Odgovornost za napad je službeno preuzela Iranska revolucionarna garda. Bijela kuća i Pentagon su potvrdili izvješća o napadima na američke ciljeve u Iraku. Još sinoć je Mark Esper prijetio kako će se „Iran istog trenutka suočiti s oštrim odgovorom ako se usudi samo ugroziti život jednog američkog vojnika u regiji“.
Sve je počelo ubojstvom nepoznatog „američkoj civila“ u službi pentagona u bazi K-1 u Kirkuku, nakon čega su američke snage bombardirale položaje milicija Kataib Hezbollah, blizu više od 100 kilometara udaljenom iračkom gradu Al-Qaimu na sirijskoj granici. Nakon toga su lokalne milicije i irački prosvjednici uzvratili napadom na američko veleposlanstvu Bagdadu, a Donald Trump je naredio likvidaciju iranskog generala Qassema Sulejmanija, koji se iz Libanona preko Damaska i Bagdada vraćao u Teheran. Ovim činom državnog terorizma su SAD prešle „crvenu liniju“ Teherana i Iran je obećao „da će osvetiti krv svojih mučenika“, generala, njegovog bliskog prijatelja i suradnika Abu Mahdija Al-Muhandisa i njihove pratnje.
Irak je tijekom eskalacije izglasao zakon kojim trži povlačenje svih stranih snaga sa svog teritorija, ali je Washington odbio postupiti po planu povlačenja kojeg im je uručio irački premijer Adil Abdul Mahdi. Iran je u slučaju da se SAD ne povuku iz susjedne države Washingtonu zaprijetio “drugim Vijetnamom”.
U ovom trenutku je nemoguće prognozirati bilo što, jer je više nego jasno da SAD nisu računale na vojni odgovor Islamske Republike. Međutim, činjenica da je sve počelo ubojstvo „neznanog civila“, bezimenog američkog državljanina u bazi K-1 u Kirkuku, sugerira da je sve bilo isplanirano i da bi SAD svakako napale Iran ili njihove saveznike u regiji. Na kraju je odlučeno da meta napada bide simbol „Osovine otpora“ američkom imperijalizmu i izraelskom ekspanzionizmu, general Qassem Sulejmani, ali umjesto da se Iran slomi i povinuje američkom diktatu, došlo je do ranije nikada viđenog ujedinjenja raznih frakcija od Irana do Libanona i šire. Borbena moć ovih skupina je ogromna i mogu napasti američke snage i njihove saveznike bilo gdje i u bilo kojem trenutku, dok SAD raspolažu jakim snagama u Perzijskom zaljevu i na Arapskom poluotoku, ali su sve na meti iranskih projektila i upitno je hoće li se SAD odlučiti njih uključiti u sukob. Te bi se snage našle zatvorene u malom području i bile bi na meti stotina tisuća iranskih projektila, dronova, zrakoplova i protubrodskih projektila.
No, kao što je rekao Robert Fisk, dugogodišnji ratni reporter i dopisnik The Independenta s Bliskog istoka: „Ne pitajte me da predviđam budućnost Bliskog istoka, moja se kristalna kugla odavno razbila.“
PUTINOV POSJET DAMASKU JE SNAŽAN SIGNAL
Izvan ovog konteksta se ne može promatrati ni jučerašnji Putinov iznenadni posjet Damasku, gdje je ruski predsjednik došao na sam pravoslavni Božić, koje inače obilježi posjetom nekoj od katedrala u Moskvi.
Nema sumnje da je Putinov posjet Damasku bio snažan ideološki vanjskopolitički signal, ali ne zaboravimo da dolazi nakon više kontakata njegovog ministra obrane s čelnikom turskih obavještajnih službi Hakanom Fidanom i razgovora generala Šojgua s iranskim vojnim i obavještajnim zapovjednicima.
Osim poruke koju je prenio Assadu, čiji sadržaj ne možemo znati, rema riječima stručnjaka je Putinov dolazak u Damask signal je da je Rusija došla u Siriju i pomogla u očuvanju države, porazila teroriste, obranila kulturne vrijednosti, crkve i džamije”.
S druge strane, Sjedinjene Države su došle u Irak, uništile državu i institucije, preplavile su zemlju teroristima, uništile su džamije i muzeje, a sada su stvorile preduvjete za izbijanje velikog razornog rata na Bliskom istoku, koji može degenerirati u puno veći sukob, u najgorem slučaju možda i globalnih razmjera.
NAJNOVIJE DETALJI I IZJAVE
Za kraj, podsjetimo da američki saveznici polako povlače svoje vojnike iz Iraka, Njemačka, Hrvatska i Kanada među prvima.
Iranski predsjednik Hassan Rohani je za američku administraciju rekao da je ubojstvom Sulejmanija odsjekla ruku “Otporu”, ali će Teheran zato protjerati američke trupe iz regije.
Iranski vojni izvori navode kako u operaciji „Mučenik Sulejmani“ nije presretnuta nijedna raketa, što otkriva ranjivost protuzračne obrane američkih baza u Iraku i regiji.
Iranski ministar vanjskih poslova Mohamad Javad Zarif je rekao je rekao kako je napad proveden u samoobrani i u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda.
Imam Sayed Ali Hamnei je rekao: „SAD su mislile da će uspjeti raniti našu zemlju, ali mi smo im uništili planove.“
Osvetu za atentat na generala Sulejmanija pozdravlja i libanonski Hezbollah i jamči „čvrst odgovor“ na bilo kakvu ugrozu libanonskom pokretu otpora.
TEHERAN: OVO JE SAMO MALI DIO NAŠIH SPOSOBNOSTI
U izjavi danas ujutro je zapovjednik iranskih oružanih snaga general Mohammad Hossein Baqeri rekao da su raketni napadi zrakoplovnih snaga IRG u ranim satima na američke vojne baze u Iraku upozorenje za “vlasti terorističkih snaga američkog režima”.
Kazao je kako su napadi na američke snage u Iraku pokazali samo mali dio sposobnosti iranskih oružanih snaga i izvedeni su kao odgovor na američki teroristički atentat na generala Sulejmanija.
“Odsad će se svako novo zlo SAD-a suočiti sa snažnijim i rastućim odgovorom i to sa širim rasponom”, dodao je visoki iranski general.
„Došlo je vrijeme da zle vlasti Sjedinjenih Država shvate mogućnosti Islamske Republike, a one imaju širok opseg u smislu globalne geografije. Naš je pristup principijelan i SAD će morati povući svoje terorističke snage iz regije što je prije moguće”, naglasio je Baqeri.