Kao i mnogi narodni lijekovi koji se koriste već duže vrijeme, vjerojatno postoji racionalan razlog njihove uporabe.
Više od 20 različitih bioaktivnih sastojaka može se naći u chaga gljivama, a neke napadaju stanice raka i sprječavaju daljnji razvoj.
Ljekoviti naziv za gljive chaga je Inotus obliquus, crno smeđa gljiva, koja pripada obitelji Hymenochaetaceae. Raste u masi na starijim brezama i imaju teksturu pluta. Za razliku od mnogih gljiva, chaga gljive nemaju ni mirisa ni okusa. U hladnijim dijelovima svijeta, čaga ima u izobilju i može se uzgajati u divljini. Od stabala se mogu odvojiti samo uz pomoć pile ili sjekire, u velikim kockama. Sve što trebate učiniti je natopiti jedan komad čaga od gljiva u vrućoj vodi i čaj se može napraviti. Chaga je popularna u narodnoj medicini Sjeverne Amerike, Finske, Poljske i najsjevernijih dijelova Kine i Japana, dok se u Rusiji koristi kao lijek protiv raka od 16. stoljeća.
Trenutno o ovoj gljivi postoji 135 znanstvenih tekstova, od kojih se 44 odnose na liječenje raka. Jedan je napomenuo: „Od 48 pacijenata u Poljskoj 1957, 10 ih je bilo liječeno gljivama chaga, a učinak se očitovao u smanjenju tumora, bolu, poboljšanju sna i raspoloženju i povećanom apetitu. Većina pacijenata bile su žene koje su imale rak genitalija ili dojke.
U eksperimentu iz 2015., antikancerogeni sastojci ekstrahirani su iz čaše praška tri puta sa 60C vode. Alkohol je korišten za ekstrakciju drugih sastojaka. Ovo je bitna informacija za sve koji žele napraviti svoj čaj od čajevca od gljiva, kako bi dobili sve potrebne sastojke, a da ih ne izgube.
Kako napraviti čaj od Chage?
Gotovi čaj od čage može se kupiti putem interneta, u obliku praha ili kapsula. Ali ako želite sami prosuditi svježinu čaja, možete ga nabaviti u komadima iz Sibira i Mainea.
Jednostavno uzmite dio gljive gljive, stavite ga u zdjelu, a zatim prelijte toplom vodom. Ostavite tako oko sat vremena. Pazite da ne koristite kipuću, toplu vodu. Kocku gljive možete koristiti najviše tri puta.
Nakon što ga natopite vodom, možete je staviti u votku, jer alkohol može izvući više sastojaka, a voda to ne može. U vodenu otopinu možete staviti i malo tekućine s alkoholom da biste je zaštitili od prljavštine. Kad ste spremni za upotrebu, možete je ugrijati i ona je spremna za piće.