POSTOJE TI DANI KAD SE DOGODE ČUDA: Netko je zaobišao vojsku bosanskih cenzora u Ambasadi i Nelsonu dostavio informaciju o WTC Mahmuljinu
Već smo ranije pisali da u US ambasadi radi 41 uposleni Bosanac. U najvećoj mjeri Bošnjak. No svi redom pod ideološkom čizmom najvećeg nacionalizma u BiH. Oni su ti koji filtriraju informacije i oblikuju presudno stav US ambasade. Zato ne čudi da danima prije dodjele počasti Mahmuljinu US ambasada nije reagirala. Iako se nagrada dodijelila čovjeku koji je bio formalni šef napadačima na WTC tornjeve 2001. godinama prije napada, u Bosni, kad su isti ljudima kidali glave i provodili džihad. Pristranost ambasade , promptne reakcije kad su u pitanju hrvatski i srpski ispadi, te šutnje kad su u pitanju bošnjački isključivo treba zahvaliti njima. Vojnicima najboljeg nacionalizma na američkoj plaći.
Napredak BiH sprječavaju geste poput veličanja optuženih za ratne zločine, priopćeno je portalu Dnevnik.ba iz Veleposlanstva SAD-a u BiH povodom dodjele Plakete počasnog građanina Zeničko dobojske županije umirovljenom generalu bošnjačke Armije BiH Sakibu Mahmuljinu, koji je bio zapovjednik Trećeg korpusa u čijem sastavu je bio zloglasni odred El Mudžahid.
Mahmuljinu se na Sudu Bosne i Hercegovine dokazuje krivnja za zločine u Vozući, no to ga nije spriječilo postane dobitnik javnog priznanja Zeničko-dobojske županije, odnosno Plakete ZDŽ.
Skupina građana i vijećnika Zeničko-dobojske županije, kao i predsjednik Skupštine ZDŽ Ćazim Huskić, obrazloženjem besramnog prijedloga Mahmuljina za Plaketu počasnog građanina, bacili su sol na ranu svim njegovim žrtvama navodeći kako je “svojim vojnim ponašanjem i nesebičnim naporima pozitivno utjecao na razvoj međuljudskih odnosa na načelima solidarnosti, humanosti i tolerancije među ljudima različitih nacija, religija i kultura”.
Veleposlanstvo SAD-a u BiH poručilo je kako geste poput ovih i veličanje ratnih zločinaca sprječavaju napredak BiH, te kako politički akteri u BiH trebaju imati ozbiljan odnos prema ratnim zločinima, i veličanju ratnih zločinaca.
“Ako Bosna i Hercegovina želi ići putem istinskog pomirenja, svi, a posebno politički akteri u BiH, trebajua imati ozbiljan odnos prema ratnim zločinima i onima koji su za njih odgovorni. Napredak BiH sprječavaju geste poput veličanja optuženih za ratne zločine”, priopćeno je portalu Dnevnik.ba iz Veleposlanstva SAD-a.
Podsjećamo, Mahmuljin je osumnjičen za ratne zločine koji su se od strane mudžahedina događali u ratu u BiH. Zloglasni odred El Mudžahid je u ratu u BiH bio u sastavu bošnjačke Armije BiH. Za njihove monstruozne zločine u Vozući Haški tribunal osudio je Rasima Delića.
M. Soldo/Dnevnik.ba