Moram podsjetiti kako RH postoji zahvaljujući Hrvatima u BiH. Bez Hrvata u BiH možete očekivati demografski slom i kolaps RH. Hrvatska nije vodila računa o strateškom, kvalitetnom, dugoročnom angažmanu, rekao je Petrov.
Predsjednik Mosta Božo Petrov danas je tijekom saborske rasprave o Deklaraciji o Hrvatima u BiH rekao kako mora podsjetiti Sabor kako Hrvatska postoji zahvaljujući Hrvatima u BiH. Bez Hrvata u BiH, rekao je, možete očekivati demografski slom i kolaps Hrvatske.
“Pozdravljam sve Hrvatice i Hrvate iz BiH. Drago mi je što napokon raspravljamo o problemima i položaju i značaju hrvatskog naroda u BiH. Na prijedlog Deklaracije koju smo dobili uputit ćemo amandmane. Oni mogu biti početak kraja politike u kojoj se ne štite prava Hrvata u BiH, početak kraja jednog nedefiniranog i štetnog odnosa prema Hrvatima u BiH. Ustav nas obvezuje na brigu o Hrvatima, o vlastitim državljanima u BiH. Ako mi nećemo stati u zaštitu temeljnih prava i sloboda, od koga to možemo očekivati”, istaknuo je.
Nažalost, dodao je, neki očekuju da će to napraviti nelegitimni i protuustavni Komšić. Zadnjih godina, nažalost, moglo se, veli, čuti iz ovog doma kako se na Hrvate u BiH gleda kao na građane drugog reda.
“Moram podsjetiti kako RH postoji zahvaljujući Hrvatima u BiH. Bez Hrvata u BiH možete očekivati demografski slom i kolaps RH. Hrvatska nije vodila računa o strateškom, kvalitetnom, dugoročnom angažmanu”, rekao je.
Istaknuo je i kako Hrvatima u biH nije potrebna “načelna podrška”.
“Načelnu podršku se ne može opipati i okusiti, od načelne podrške se ne živi. Moj stav je da Deklaracija treba biti konkretna. Ne možete koristiti Deklaraciju kao team building za zastupnike ovdje. Ona treba biti konkretna, a ne topla nota podrške. Ako politike prema bh Hrvatima nisu konkretne, onda se ne razlikuju od politike Stjepana Mesića i njemu sličnih. Mi kao klub zastupnika uputit ćemo amandmane”, naglasio je Petrov.
Prvi amandman se odnosi na komunikaciju s međunarodnim institucijama.
“Ako Hrvatska izvještava međunarodne institucije poput Vijeća za implementaciju mira, to bi trebalo uputiti i drugim institucijama. Bez jasnog definiranja kad, tko i u kojem vremenu šalje, toga me,a. Prvi korak zaštite Hrvata u BiH čija se prava krše pod pokroviteljstvom političkog Sarajeva i nekih institucija treba biti upoznavanje relevantnih institucija i javnosti s tim problemom”, naveo je Petrov.
Drugi amandman, kako navodi, bilo di dopisno glasovanje u kojemu bi Hrvati iz BiH imali jednaka prava kao i ostali državljani.
“Tu je i pravna pomoć pripadnicima HVO-a. S tim amandmanom želimo pomoći Hrvatima u BiH s obzirom na to da se radi o ljudima koji su stvarali Hrvatsku. Pripadnici HVO-a su diskriminirani i selektivno pristupaju njihovom suđenju, za razliku od pripadnika Armije BiH. Valorizirati ulogu HVO-a u obrani Hrvatske i BiH. Diskriminacija hrvatskih studenata iz BiH je trenutno nepravedna i treba ih se prestati diskriminirati. Hrvatski studenti iz BiH su limitirani u dodjeli stipendija. Trebala bi postojati jedinstvena rang lista. Također, za djecu branitelja pripadnika HV-a se dobivaju dodatni bodovi dok za djecu pripadnika HVO-a to nije slučaj”, rekao je Petrov.
I.C. / Dnevnik.ba