Bleiburška tragedija jedna je od najvećih u cjelokupnoj povijesti hrvatskog naroda i zbog toga je obilježavanje te tragedije u dijelu nacionalne aktivnosti jedan od prioriteta – istaknuo je Bože Vukušić glavni tajnik Počasnog bleiburškog voda (PBV) i autor knjige “Čuvari bleiburške uspomene – Počasni bleiburški vod 1952.-2017.” koja je u petak večer predstavljena u Mostaru.
Vukušić, koji je također i autor knjige “Tajni rat Udbe protiv hrvatskog iseljeništva”, podsjetio je kako se bleiburška tragedija počela obilježavati na Bleiburškom polju 1952. i iste godine osnovan je i Počasni Bleiburški vod koji je prošle godine obilježavao 65 godišnjicu svog djelovanja.
PBV su, dodao je, osnovali preživjeli sudionici bleiburške tragedije 1945. s ciljem da odaju dostojnu počast svim nedužnim žrtvama komunističkog pokolja.
– Knjiga Čuvari bleiburške uspomene – Počasni bleiburški vod 1952.-2017. je praktički kronološki prikaz obilježavanja bleiburške tragedije na Bleiburškom polju u Austriji – zaključio je Vukušić.
Predsjednik Počasnog bleiburškog voda Vice Vukojević, koji je i prvi predsjednik Komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava, podsjetio je kako se svaki treći muškarac reproduktivno sposoban s područja Širokoga Brijega, Ljubuškoga i južne Hercegovine nije vratio iz rata (1945.) te da je riječ od oko 14.000 muškaraca.
– O tome se stalno šutjelo sve do nove hrvatske demokracije kada sam progovorio na prvom Saboru HDZ-a 25. veljače 1990. o Bleiburgu i žrtvama rata, križnom putovima i ubijenim hrvatskim političkim emigrantima u svijetu. Tada je Sabor donio zaključak da se svi ubijeni Hrvati u inozemstvu prenesu u Hrvatsku i pokopaju na zagrebačkom groblju Mirogoj, a isto tako da se obilježe sve jame i stratišta – podsjetio je Vukojević.
Na predstavljanju knjige, koje je održano pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH, uz ostale, nazočili su predsjednik HNS-a i hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović te premijer Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg.
Predstavljanje knjige organizirala je Udruga Počasni bleiburški vod i Hrvatski križni put – Središte za istraživanje komunističkog totalitarizma i njegova naslijeđa. (Fena)