Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Gdje ljetovati, za Poskok piše Zulfikar Ališpago: Egzotične destinacije sve pristupačnije, ne preporučuje se odlazak u Egipat

Vrlo
- Advertisement -

Iako prehlađen, naš novi putopisac i suradnik Zulfikar Ališpago, samo za Poskok, odlučio je podijeliti s građanima BIH i šire, svoja razmišljanja, kako i gdje treba putovati. Objavom Ališpaginih memoara, Poskok nastoji potaknuti suživot i toleranciju u BIH. Te građane BIH podsjetiti na ljepšu stranu života. Umjesto da samo pišemo o suočavanjima sa prošlošću zašto se građani BIH ne bi suočavali s nečim daleko ljepšim. Putovanjima. Pustolovinama. Krajobrazima. Krajobraznom arhitekturom kao takovom.

Sponzor ove kolumne je inače Bosnalijek.

piše: Zulfikar Ališpago l poskok.info

Sezona godišnjih odmora već je krenula, a mnogi se još uvijek nisu odlučili gdje će provesti nekoliko dana ljetnog odmora. Pozitivna stvar je da su cijene za neke egzotične destinacije opale, a mnoge turističke agencije nude i plaćanje aranžmana u ratama. Ministarstvo vanjskih poslova BiH i dalje drži upozorenje za putovanje u Egipat.

U upozorenju ističu kako je situacija u turističkim mjestima trenutno mirna, ali se preporučuje da se slijede uputstva turističkih agencija i ovlaštenih vodiča. Rigorozne su kontrole kako bi spriječili moguće terorističke napade.

Opreznost zbog mina

“Preporučuje se oprez u pustinjskim regijama, priobalnom pojasu Crvenog mora i Sinaju te Sredozemlju jer su mnoga područje zapadno od Alamejna i uz sudansku i libijsku granicu još uvijek minirana. U Egiptu postoji ogromna stopa saobraćajnih udesa koji nadilaze broj od 5000 godišnje zbog velike nepažnje vozača i lošeg stanja automobila. Stoga se preporučuju izuzetne mjere opreza”, stoji u preporukama Ministarstva vanjskih poslova BiH.

Zbog sigurnosne situacije rijetki su aranžmani za ovu zemlju, ali upravo zbog toga su cijene pale pa se mogu naći i aranžmani od 600 KM pa naviše.

Sigurnosni uslovi i dalje su veoma složeni u Tunisu, ali se ova zemlja više ne nalazi na listi upozorenja MVP BiH.

Grčka je iz godine u godinu vrlo tražena destinacija. Zbog problema sa imigrantima i čestim protestima tokom prošle godine, Grčka je spustila svoje cijene, pa u čarima njenih otoka možete uživati po cijeni od 600 KM.

Cijena vize za Kubu 22 eura

Havana, Kuba

Havana, Kuba

Sve traženija destinacija je Kuba. Ono što državljani BiH trebaju znati je da je prilikom turističkih putovanja na Kubu potrebno posjedovati turističku karticu (Tourist Card) koja se može kupiti u bilo kojem Konzulatu Kube u svijetu za 22 eura. Na osnovu turističke kartice boravak na Kubi je moguć do 30 dana. Cijene aranžmana kreću se od 2.200 KM.

Peru

Peru

Ukoliko pripadate krugu osoba koje vole posjetiti historijske lokacije poput Perua, bitno je da znate da se viza izdaje u Bukureštu. Ministarstvo vanjskih poslova BiH upozorava bh. državljane da se zbog narkoterorizma i određenih gerilskih grupa preporučuje izbjegavati određene dijelove zemlje kao što su pokrajine Huanta i La Mar (Ayacucho), pokrajina Tayacaja (Huancavelica), pokrajina la Convención (Cuzco) i pokrajina Satipo. Ne preporučuje se putovati u nenaseljene dijelove u pokrajinama Amazonas i Loreto.

Novina za turiste koji putuju u Tursku je da putnici moraju posjedovati putne isprave sa rokom važenja minimalno 120 dana. Cijene su prihvatljive i imaju aranžmani od 800 KM.

Egzotične destinacije

Neke od posebnih destinacija čije su cijene pale su Jamajka (viza se izdaje u Berlinu, cijene aranžmana od 1.000 KM), Maroko (potrebna viza, aranžmani od 1.300 KM), Palma da Mallorca (ne treba viza, aranžmani od 1.200 KM), Sicilija (ne treba viza, aranžmani od 1.400 KM), Tajland (viza se izdaje u Budimpešti, aranžmani od 2.000 KM), Bali (potrebna viza, aranžmani 2.500 KM), Maldivi (ne treba viza, aranžmani od 2.400 KM), Sejšeli (ne treba viza, aranžmani od 2.400 KM), karipski otoci (potrebna viza, aranžmani od 3.000 KM), te Šri Lanka (viza se izdaje u Beču, aranžmani od 3.000 KM), Bora Bora (aranžmani od oko 3.000 KM iz zemalja regije).

Ministarstvo vanjskih poslova BiH izdalo je upozorenje i za putovanje u Jemen, Libiju, Irak, Ukrajinu i Siriju.

 

Više o autoru:

Specijalni Odred Armije RBiH “ZULFIKAR ALIŠPAGO ZUKA”, pojavio se u ljeto 1992.godine na Igmanu. Sačinjen uglavnom od dobrovoljaca, naoružan do zuba, dobro uniformisan kao takav, naslučivao je da će ostaviti neizbrisiv trag u borbama za nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu. Komandant Zuka sa manirima oficira Legije stranaca, brzo je dobio epitet besmrtnog ratnika, naprosto je plijenio naklonost svakog bosanskog čovjeka i svi hrabriji vojnici su željeli biti dio njegove jedinice. Zuka je napustio udobni dom i biznis u Frankfurtu, sa sobom donjeo je i ratne vještine “SPECIJALCA” ronilačko diverzantskog iz bivše nam vojske, Svu udobnost zamjenivši za ratnu neizvjesnost svoga naroda, kojeg je došao da pomogne i spašava od uništenja sa Odredom svojih dobrovoljaca iz svih dijelova BiH i Sandžaka… Odlomak iz ratne knjige “Povratak iz mrtvih” autor Emir Čović Tole

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -