Iako to protokol baš i ne predviđa, a nije niti uobičajedno Claude Juncker, jučer je prilikom posjete Albaniji, pri prijemu od strane najviših dužnosnika države Albanije poljubio ruku Romani Vlahutin, Hrvatici, Dubrovkinji, ambasadorici EU u toj zemlji.
U diplomatskim krugovima taj čin protumačen je kao znak neupitne podrške za prilično rizičan posao koji radi i prijetnje s kojima se već treću godinu suočava.
Vlahutin je inače bivša savjetnica predsjednika Josipovića, a u Albaniji je sa svojim timom uradila ogroman posao reforme pravosuđa, zapravo najveću prilagodbu pravosuđa jedne zemlje kandidatkinje koju Europa pamti od svog osnutka, budući da su u albanskom zakonodavstvu trebale daleko korjenitije reforme nego u ostalim zemljama koje su pristupale ili pristupaju u EU.
Vlahutin je zbog toga mjesecima bila na udaru određenih albanskih struktura bliskih političkom podzemlju. A o tome su izvještavali i mediji u Bruxellesu. U njenu zašitu stao je i albanski premijer Edi Rama.
Zbog neuzmicanja, i upornosti postala je miljenica šefa europske komisije Claude Junckera.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i europski povjerenik za proširenje i susjedsku politiku Johannes Hahn doputovat će inače danas u Beograd u okviru balkanske turneje, započete jučer u Skoplju i Tirani.
Visoki dužnosnici EU sastat će se danas s najvišim državnim dužnosnicima Srbije, a poslije njihova razgovora s predsjednikom Srbije planirana je zajednička tiskovna konferencija. U nastavku turneje Junckeru i Hahnu u srijedu će se na Kosovu pridružiti i šefica eurodiplomacije Federica Mogherini.
Tema razgovora tijekom balkanske turneje visokih europskih dužnosnika bit će Strategija EU za Zapadni Balkan usvojena 6. veljače koju je početkom mjeseca državnim čelnicima, oporbi i civilnom sektoru u Srbiji predstavio Johannes Hahn.
U novoj strategiji kao mogući rok pristupanja Srbije i Crne Gore Uniji spominje se 2025.