Bez obzira na to kakva će i kada će biti donesena odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine vezana uz bošnjački veto na predložene izmjene Izbornog zakona, ključ rješenja je u političkom dogovoru.
Iako je za sada jedini cjelovit prijedlog s mnogo alternativnih rješenja, Izborni zakon koji je predložio Hrvatski narodni sabor BiH nailazi na otpore i kritike bošnjačkih stranaka. Bez želje za rješenjem Uglavnom se stvari izvlače iz konteksta i parcijalno tumače, bez posebno vidljive želje da se općenito problem riješi.
A to nije samo pitanje poštivanja izborne volje jednog konstitutivnoga naroda već i pitanje provedbe samih izbora.
Iako svi kažu da se izbori moraju održati u jesen iduće godine, kako je i predviđeno, jasna su tumačenja pravnih stručnjaka, međunarodnih dužnosnika, pa i domaćih političara da ih je nemoguće provesti po neustavnim odredbama.
Ako izmjene Izbornog zakona ne budu usvojene, doći ćemo u poziciju da se nakon provedenih izbora ne može konstituirati Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, izabrati Vlada, predsjednik i dopredsjednici Federacije, ali ni dovršiti konstituiranje državne vlasti.
Ne treba biti pretjerano politički pismen pa da se uvidi kako je to put u nove, još dublje krize i probleme… prenosi vecernji.ba