Jubilarna 25. godišnjica osnutka Hrvatskog vijeća obrane koja je svečano obilježena u 42 općine i grada u BiH zaključno sa svečanom akademijom u Hrvatskom domu herceg Stjepan Kosača u Mostaru prilika ja za osvrt na sva postignuća kao i značaj ustroja i djelovanja HVO-a-prve organizirane vojne sile koja se suprotstavila velikosrpskoj agresiji, obranivši velik dio BiH, a nakon toga i zaštitivši hrvatski narod od bošnjačkih vojnih pretenzija te na kraju sudjelujući u oslobodilačkim operacijama hrvatskih snaga koje su dovele do mirovnog sporazuma u Daytonu.
Danas 25 godina poslije uloga i značaj HVO-a uporno se prešućuje u političkom Sarajevu, dok su pripadnici HVO-a istodobno na meti sudskih progona kroz koje se pokušava iskriviti povijest te omalovažiti Domovinski rat u cjelini. O svemu tomu ekskluzivno za Hrvatski Medijski Servis govorio je Vlado Šoljić, bivši ministar obrane Hrvatske republike Herceg-Bosne koji je između ostalog kazao kako Hrvatima u vrijeme kada je bijesnio rat u Hrvatskoj i kada je napadnuto Ravno nije preostalo ništa već se samoorganizirati. Unatoč ogromnom doprinosu, Šoljić je svjestan kako političko Sarajevo taj doprinos ne samo da prešućuje već ga smatra smrtnim grijehom.
-Udružena političko-obavještajno-medijska mašinerija stvorila je o HVO-u i hrvatskom političkom vodstvu najružniju moguću sliku, upozorio je Šoljić.
HMS: Kakav je bio značaj ustroja HVO-a u prijelomnom trenutku naše povijesti?
ŠOLJIĆ: U vrijeme kad je rat u Hrvatskoj bjesnio svom žestinom, a posebno kad se on prenio u BiH napadom na hrvatsko selo Ravno u BiH, Hrvatima nije preostalo ništa drugo nego se samoorganizirati radi obrane. Kad je u BiH na cijelom prostoru počeo rat male dragovoljačke postrojbe ne bi mogle pružiti otpor organiziranoj vojnoj sili kakva je bila JNA pa je donesena odluka o osnivanju HVO-a kao vojske hrvatskog naroda u BiH. Predsjedništvo BiH u Odluci o proglašenju ratnog stanja konstatira da je agresor okupirao 70 posto teritorija BiH. U dio okupiranog teritorija nije uključen prostor pod nadzorom HVO-a što podrazumijeva da je HVO već prvom odlukom Predsjedništva BiH tretiran kao obrambena vojska BiH. Da je i dio teritorija BiH pod nadzorom HVO-a agresor okupirao spomenutom Odlukom Predsjedništva BiH moralo bi se konstatirati da je BiH okupirana zemlja. Ovo dovoljno govori o značaju formiranja HVO-a kako za Hrvate tako i za cijelu BiH.
HMS: Možete li se osvrnuti na doprinos HVO-a u obrani hrvatskih prostora, ali i cijele BiH?
ŠOLJIĆ: HVO je odmah na početku obranio najveći dio prostora na kojem su Hrvati bili većina. Ovim su poremećeni planovi agresora odnosno njegov „blitz krig“ kako na prostoru južnog dijela BiH tako i na prostoru južne Hrvatske. Posebno je značajno istaći obranu prostora koju je multietničko vodstvo grada Mostara povjerilo HVO-u. Sličnu je zadaću dobio i HVO Zavidovića koju je također uspješno završio. Postrojbe HVO-a dale su veliki doprinos obrani dijelova BiH i tamo gdje Hrvati nisu bili većina uključujući i Sarajevo.
HMS: Zašto se taj doprinos danas ne cijeni, pogotovo u političkom Sarajevu?
ŠOLJIĆ: Ne samo da se ne cijeni doprinos HVO-a za obranu dijela BiH nego se to zapravo smatra „smrtnim grijehom“ HVO-a. Zbog tog „smrtnog grijeha“ se sudi političkom i vojnom vrhu Hrvata u Haagu te brojnim zapovjednicima i običnim bojovnicima HVO-a na domaćim sudovima. Časna namjera i dobro urađeni posao proglašava se udruženim zločinačkim pothvatom.
HMS: Kako komentirate današnji odnos bošnjačkih predstavnika prema HVO-u i Domovinskom ratu u BiH?
ŠOLJIĆ: Za odgovor na ovo pitanje nepotrebno je trošiti riječi nego samo konstatirati: nekorektno.
HMS: Možete li se osvrnuti na sudske progone i presude HVO-u kao i iskrivljenje povijesti?
ŠOLJIĆ: Udružena političko-obavještajno-medijska mašinerija stvorila je o HVO-u i hrvatskom političkom vodstvu najružniju moguću sliku i vrlo uspješno je plasirala domaćoj i međunarodnoj javnosti a tu sliku je dobrim dijelom prihvatio sud u Haagu i domaće pravosuđe. Sotonizacija HVO-a u ratu je vršena kako bi se Hrvatima osporilo pravo na samoobranu a to isto nastavljeno je nakon rata kako bi im se osporilo pravo na jednakopravnost s druga dva konstitutivna naroda. U ovim okvirima se cijelo vrijeme kreće odnos bošnjačke politike prema hrvatskom narodu u cjelini. Potpunom zamjenom teza želi se promijeniti povijest. U prilog ovome naveo bih samo dvije činjenice: Prva: Armija BiH je napala HVO, a ne obrnuto i druga: Armija BiH je načinila daleko više zločina nad Hrvatima nego HVO nad Bošnjacima. /M.I./HMS/