Četvrtak, 24 listopada, 2024

KULTURA SJEĆANJA I SUOČAVANJE S PROŠLOĆU U SLUČAJU DELIĆ? Na FTV njeguju pozitivan odnos prema ratnim zločincima ABIH i baš ih briga

Vrlo
- Advertisement -

 

Članovi porodice armijskog generala Rasima Delića, federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Salko Bukvarević, članovi udruženja generala Armije RBiH i drugih boračkih udruženja, prijatelji i uposlenici Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, danas su na šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu odali počast u povodu šeste godišnjice smrti Delića.

Nakon intoniranja himne Bosne i Hercegovine, članovi porodice, resorni federalni ministar i delegacije boračkih udruženja položili su cvijeće i proučili Fatihu na mezaru generala Delića, dok su imami proučili sure iz Kurana i dovu.

Govoreći o liku i djelu armijskog generala Rasima Delića, ministar Salko Bukvarević je podsjetio da je Delić rođen 4. februara 1949. godine u mjestu Ćelić, BiH. Nakon osnovnog i srednjeg obrazovanja odlazi na Vojnu akademiju Kopnene vojske u Beogradu koju završava 1971. godine odkad je i stupio u službu JNA. Tokom 1970-ih i 1980-ih bio je na dužnosti u različitim artiljerijskim jedinicama JNA u većem broju garnizona i komandovao najvećim formacijskim artiljerijskim jedinicama. Dvogodišnju školu za komandni kadar završava 1989. godine. (KŠA).

U činu potpukovnika napušta visoku oficirsku dužnost u komandi 4. korpusa JNA u Sarajevu i početkom aprila 1992. godine uključuje se u Teritorijalnu odbranu Republike Bosne i Hercegovine.  Od početka agresije na Republiku BiH pa do juna 1993. godine obavljao je dužnost komandanta IKM GPŠ Armije RBiH u Visokom. Od 8. juna 1993. godine do kraja rata bio je komandant Generalštaba Armije RBiH.

Profesionalni kadrovi Slave Kukića koji od osnutka ove televizije drmaju FTV-om.

Rasim Delić je prvi u Armiji RBiH imenovan u čin generala od Vrhovne komande oružanih snaga (Predsjedništva RBiH) u decembru 1993. godine.

Nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini Rasim Delić je bio komandant Zajedničke komande Vojske Federacije BiH, sve do penzionisanja u septembru 2000. godine.

Doktorirao je 2004. godine na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Sarajevu o temi “Nastanak, razvoj i uloga Armije Republike BiH u odbrani Bosne i Hercegovine”.

– Aprilski dani u Bosni i Hercegovini su dani ponosa i tuge. Dani ponosa, jer se tada rađala Armija RBiH koja je branila sve građane BiH i civilizacijske tekovine zajedničkog života građana BiH, a dani tuge, jer se sjećamo naših najboljih sinova koji su dali živote za odbranu naroda i Domovine. Danas se sjećamo velikog čovjeka, armijskog generala Rasima Delića, čovjeka koji je bio komandant Generalštaba Armije RBiH. Sjećajući  se lika i djela armijskog generala Delića mi se danas prisjećamo i svih njegovih saboraca, komandanata koji su dali svoje živote i svoje dijelove tijela za slobodu Bosne i Hercegovine – kazao je Bukvarević.

Sin generala Rasima Delića, Adnan Delić se zahvalio svim prisutnim koji su došli  danas odati počast i sjetiti se njegova oca. Posebno se zahvalio ministru Bukvareviću, ističući da je ovo prvi put da institucija učestvuje u obilježavanju ove godišnjice. Naglasio je da narednih godina na ovakvim godišnjicama treba biti još više prisutnih.

– Jer, ne okupljamo se samo radi Rasima Delića, već svih onih koji su živote ili dijelove tijela dali za Bosnu i Hercegovinu, jer mi kao Bošnjaci i oni kojima je Bosna i Hercegovina jedna i jedina ne smijemo zaboraviti šta nam se desilo, da se ne ponovi – kazao je.

Adnan Delić je izrazio nadu da će naredne godine na obilježavanju godišnjice na ovom mjestu biti izgrađeno turbe armijskom generalu.

Rasim Delić je umro u Sarajevu 16. aprila 2010. godine, saopćeno je iz Kabineta ministra za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.

federalna.ba/Fena

Ovo je popis imena koji su pisali Papi, prije njegovog dolaska u Sarajevo, kako mora odbiti suret s Čovićem, budući da je po odsluženju kazne bio na dočeku Kordiću:

Aleksandar Brezar, prevodilac, novinar, scenarista

Aleksandar Hemon, pisac, dobitnik nagrade McArthur Genius

Alen Voloder, programer

Brano Jakubović i Vedran Mujagić , članovi „Dubioze Kolektiv“

Damir Arsenijević, profesor na Univerzitetu De Montfort i Univerzitetu u Tuzli,

Dino Abazović, profesor, sociolog

Franjo Šarčević, matematičar, aktivista

Gorana Mlinarević, pravnica za međunarodna ljudska prava,

Ines Tanović Sijerčić, aktivistkinja, istoričarka umjetnosti

Jasmila Žbanić, rediteljica, dobitnica nagrade Zlatni medvjed na Berlinaleu

Kumjana Novakova, filmski festival ljudskih prava „Pravo ljudski“

Nidžara Ahmetašević, novinarka

Refik Hodžić, novinar, aktivista

Sabina Šabić, mirovna aktivistkinja, producentica

Saida Mustajbegović, sociologinja, novinarka

Saša Stanišić, pisac, dobitnik nagrade Sajma knjiga u Leipzigu

Ulvija Tanović, prevoditeljica

Zoran Herceg, umjetnik, aktivista

Zoran Ivančić, mirovni aktivista

http://pismopapi.net/#sthash.qK8SPcQz.dpuf

Ovako je u slučaju Kordić, ne i Delić reagirala Naša stranka, koja tvrdi da je nadnacionalna i građanska a koja danas nema reakcije:

Slika zaslona 2016-04-19 u 16.11.51

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

PODUZETNICI U AKCIJI? Gori bivša tvornica Cetinke u Trilju

Dana 24. listopada 2024. godine, u bivšoj tvornici Cetinke u Trilju izbio je požar. Na terenu se trenutno nalazi...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -