Subota, 23 studenoga, 2024

SAD ĆEMO GLEDATI INZKA NACIONALISTU: Sukob Beča i Ljubljane zbog manjina

Vrlo
- Advertisement -

Zalaganje Slovenije za manjinska prava koruških Slovenaca potaklo je rasprave o manjinskom statusu Nijemaca i Austrijanaca u Sloveniji. Obilježavanje 92. obljetnice koruškog referenduma – na kome su 1920. godine tamošnji Slovenci glasovali za ostanak u sklopu Austrije, odnosno protiv prisajedinjenja Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca – potaknulo je nove rasprave o manjinskim pravima, ali ne Slovenaca u Austriji već Nijemaca i Austrijanaca koji stoljećima žive u Sloveniji, ali im se ne priznaje status takozvane autohtone manjine.

 

Rasprava o poštivanju manjinskih prava, sa ove i sa one strane zajedničke granice, pokrenuta je u najjužnijoj austrijskoj pokrajini minulog vikenda. Istaknuti funkcioneri koruške pokrajinske vlade i parlamenta, predstavnici koruških slobodara (FPK) preminulog ultradesničara Jörga Haidera, oštro su kritizirali zahtjeve slovenske manjine za ispunjenje prava koja im pripadaju po slovu austrijskog ustava i po članu 7 iz Državnog ugovora, kojim je okončana okupacija Austrije.

Na proslavi 92. obljetnice koruškog referenduma, kojim je 10. listopada 1920. odlučeno da taj dio pokrajine ostane u sklopu Austrije, pokrajinski zastupnik FPK Harald Dobernik izjavio je prošlog vikenda da koruški Slovenci nisu pravi Korušce i da nemaju pravo na šire manjinske privilegije.

“Koruška nije dvojezična zemlja i nećemo nikada dozvoliti da se stekne dojam da ovdje, uz pripadnike njemačke nacionalne i jezične kulture, ravnopravno is punim pravom separacije, unutar države žive pridošli pripadnici bivših plemenskih saveza koji su lutali Europom”, rekao je Dobernik.

Slovenski veleposlanik u Beču Aleksandar Geržina nije propustio priliku da oštro reagira – usporedivši koruške slobodare “s masovnim pokretom koji je tridesetih godina (prošlog stoljeća) bio uspješan”. Nije bilo teško razumjeti da je mislio na naciste Adolfa Hitlera.

Svojim istupom, prvi diplomat Slovenije u Austriji Geržina učinio je, ipak, medvjeđu uslugu – Ljubljani. S obzirom na to da su čelnici koruških slobodara zatražili ambasadorovu ostavku, u obranu Geržine ustali su predstavnici svih stranaka u austrijskom parlamentu, čak i šef austrijskih slobodara Heinz Christian Strache.

Stjecajem okolnosti ili kao dio osmišljene političke igre s jasnom raspodjelom uloga, rasprava je prenesena na višu razinu. Austrijski vicekancelar i ministar vanjskih poslova Michael Špindleker osobno se ispričao Ljubljani “za neumjesne izjave nekih lokalnih političara”, ali je u istom dahu zatražio hitan sastanak na kojem bi se razmotrilo pitanje poštivanja manjinskih prava u Koruškoj, ali iu Sloveniji.

Slovenski veleposlanik Geržina potvrdio je u intervjuu za bečki konzervativni dnevnik “Prese”, da je do sastanka došlo prošlog utorka u Mariboru. Pritom je dodao da se pravo Austrijanaca na manjinski status u Sloveniji ne može usporediti s povijesnim pravom koruških Slovenaca biti smatrani konstitutivnim, mada manjinskim narodom Austrije.

Stav Austrije, s druge strane je jasan. Beč prebacuje Ljubljani da ništa nije poduzela u smislu priznavanja manjinskog statusa Nijemaca i Austrijanaca u Sloveniji, iako se na to obvezala kada je zatražila potporu Beča u procesu pridruživanja EU.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -