Utorak, 19 studenoga, 2024

NOVA KRIZA Federalna vlast opet ide na Ustavni sud

Vrlo
- Advertisement -


Tumačenje koje je dalo Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda Federacije a odnosi se na rad Kluba Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH (PFBiH) mogla bi dovesti u pitanje ustavnost imenovanje aktualne vlasti u Federaciji.
Iz SDP-a, koji ima šest izaslanika u Klubu Srba u Domu naroda Parlamenta FBiH,  najavili su kako će pokrenuti sve potrebne procedure kako bi se pred Ustavnim sudom FBiH nedvosmisleno utvrdila ustavnost trenutne vlasti, kao i svih akata usvojenih od strane Doma naroda.
Tumačenje
Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda Federacije je donijelo rješenje da nije prihvatljiv zahtjev Kluba Srba u  Domu naroda PFBiH za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa srpskog naroda koji je pokrenut prilikom donošenja izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi, a koji je pokrenulo deset izaslanika ovog Kluba, jer to nije potrebna dvotrećinska većina od 17. Klub Srba u Domu naroda PFBiH broji 13 izaslanika, jer nakon izbora nije popunjen, piše Dnevni list.
”Kako je u konkretnom slučaju deset članova Kluba izaslanika srpskog naroda u Domu naroda PFBiH donijelo odluku da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o državnoj službi odnosi na vitalni nacionalni interes srpskog naroda Vijeće je mišljenja da deset članova Kluba ne predstavlja dvotrećinsku većinu iako Klub izaslanika nije popunjen u punom kapacitetu. Imajući u vidu da Klubovi konstitutivnih naroda u Domu naroda PFBiH imaju po 17 članova po Ustavu FBiH iz naprijed navedenih razloga smatramo da nisu ispunjene procesne pretpostavke o prihvatljivosti zahtjeva utvrđene u amandmanu XL na Ustav FBiH u članu 49. Poslovnika Ustavnog suda FBiH”, navodi se u obrazloženju rješenja Vijeća za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda FBiH.
Deset od ukupno 13 Srba u Klubu Srba je na sjednici Doma naroda  23. listopada donijelo odluku da je navedenim zakonom povrijeđen vitalni nacionalni interes zbog otvorene mogućnosti da niti jedan Srbin ne bude izabran na funkcije u državnoj službi a koje su obuhvaćene novim Vladinim izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi BiH.
Klub Srba nekonstituiran
Podsjetimo kako Ustav Federacije kaže da je sastav Doma naroda Parlamenta paritetan tako da svaki konstitutivni narod ima isti broj izaslanika. Od ukupno 58 izaslanika, po 17 mora biti iz reda bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda, a sedam iz reda ostalih. Međutim, srpski narod u Federaciji ima 13 izaslanika, a dopredsjedatelj iz reda srpskog naroda nije izabran.
Prema Izbornom zakonu BiH izaslanici se biraju iz županijskih skupština, a kada se ne izabere potreban broj  iz reda svakog naroda ili ostalih, preostali broj se bira iz drug županije.
Nakon općih izbora prošle godine utvrđeno da je u županijske skupštine izabrano tek 16 Srba. Računalo se da će tako u  Domu naroda nedostajati jedan Srbin, a ne četiri. Međutim, stvar se dodatno zakomplicirala kada su se trojica Bošnjaka iz Sarajeva – Haris Pleho, Nermin Bjelak i Rasim Smajić izjasnili kao Srbi. Nakon što je upućen prigovor Središnje izbornom povjerenstvu, donesena je odluka da su njih trojica prekršili zakonske odredbe pošto su se u ranijem izbornom ciklusu izjašnjavali kao Bošnjaci i nije im ovjeren mandat u Domu naroda PFBiH. SIP je nakon ovoga utvrdio da se po hitnom postupku izmijeni Izborni zakon BiH, međutim, od toga nije bilo ništa. Dodatni problem je što Federacija, za razliku od Republike Srpske i Brčko Distrikta,  nema  izborni zakon.
Osim što je prekršen federalni Ustav ovim je na najdirektniji način dovedena u pitanje jednakopravnost srpskog naroda.
Nema većine?
Dom naroda tako radi sa 54 izaslanika umjesto 58 koliko mora imati, a odluke donosi većinom od 28. Ako bi se najnovije tumačenje koje dolazi iz Ustavnog suda analogno primijenilo na cijeli Dom naroda to bi značilo da većina u Domu naroda nije 28, već 30.
Predsjednik Kluba Srba u Domu naroda PFBiH Slaviša Šućur kaže kako posljednje tumačenje iz Ustavnog suda dovodi u pitanje legalnost izbora Vlade i rukovodstva FBiH, jer po tom tumačenju Klub Srba nije ni konstituiran, a time ni Dom naroda.
“Ne znam šta će se dešavati, ali ovo pokazuje i da je potrebno žurno pristupiti popunjavanju Kluba srpskog naroda. Ovo može otvoriti mnogo problema”, kaže Šućur.
I Predsjedništvo SDP-a jučer se bavilo posljednjim tumačenjem Ustavnog suda FBiH. “Stav SDP BiH je da shodno ovom rješenju Ustavnog suda FBiH, postoji opravdana sumnja da FBiH nema izvršnu vlast izabranu u skladu sa Ustavom, niti su brojni akti prihvaćeni od strane Doma naroda u periodu nakon njegovog izbora u skladu sa Ustavom”, navode iz SDP-a. Dodaju kako je s obzirom na navedeno tumačenje Ustavnog suda, natpolovična većina potrebna za usvajanje zakona i drugih odluka 30, a ne 28 izaslanika, koliko se u proteklih godinu dana smatralo dovoljnom većinom. To znači, drže u SDP-u, da su svi akti koji su usvojeni sa 28 ili 29 glasova neustavni, a među njima je i, primjerice, Zakon o radu, ali i niz drugih propisa.
“Izaslanici SDP-a u Domu naroda PFBiH pokrenut će sve potrebne procedure kako bi se pred Ustavnim sudom FBiH nedvosmisleno utvrdila ustavnost trenutne vlasti, kao i svih akata usvojenih od strane Doma naroda. Ovim putem pozivamo i predstavnike vladajuće koalicije da se aktivno uključe u rješavanje ovog problema, kako bi se razriješila ova potencijalno velika ustavno-politička kriza, a od rukovodstva Doma naroda PFBiH tražimo da ubuduće sve odluke donosi sa najmanje 30 glasova”, poručili su iz SDP-a.
Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Ovog čovjeka od progona je štitio američki ambasador Murphey. Sumnjiči ga se za trpanje Hrvata u jame. HRT ignorira vijest. Hvala ti HRT. U...

U nastavku suđenja Dževadu Mlaći i Selmi Cikotiću za zločine u Bugojnu, svjedok Tužiteljstva BiH izjavio je da je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -