Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

NEKI U DRŽAVNOJ SLUŽBI IPAK IMAJU PUNE RUKE POSLA: Tajne službe u BIH nadziru 250 islamista

Vrlo
- Advertisement -

Sarajevo – Sigurnosne agencije u BiH pojačale su nadzor nad 250 osoba koje zbog povezanosti s terorizmom predstavljaju sigurnosnu prijetnju i koje se učestalo okupljaju u određenim džamijama i na lokalitetima udaljenim od očiju javnosti.

Sagovornik “Glasa Srpske” iz sigurnosnih struktura kaže da se radi o skupini koja predstavlja jezgru za mobilizaciju islamističkih boraca za sirijsko ratište, gdje se bore u redovima terorističke organizacije Islamska država.

– Oni prolaze vjersku poduku i vojnu obuku pripremajući se za odlazak na ratište u Siriju. Okupljaju se na planinama Ozren, Vlašić i Majevica, kod Zenice, Kalesije, Maglaja iu Jezeru na granici između Teslića i Žepča. Ta osoba ranije su označena kao sigurnosna prijetnja – kaže isti izvor.

Dodaje da su sva rizična lica koja prolaze obuku uredno evidentirana i stavljena pod različit stupanj obavještajne i sigurnosne pažnje.

– Za oko stotinu evidentiranih osoba nije moguće utvrditi gdje u ovom trenutku borave. Oni nisu pronađeni na prijavljenim adresama pa se pretpostavlja da su izvan zemlje. Nadzor je pojačan nad njihovim kućama i prijavljenim adresama – dodao je naš sugovornik.

“Glas Srpske” saznaje da su zbog vrbovanja i slanja boraca u Siriju saslušani Mehmedalija Hadžić, Armin Gazibegović, Muharem Omerović, Kenan Bijedić, Edin Spahović, Amar Varupa, Fahrudin Šuvalija, Abdulmelik Bašić i Amel Arnautović iz Sarajeva, Faris Nanić iz Visokog i Nedim Haračić iz Zenice.

– Izjave su uzete i od Izeta Hadžića i Nusreta Brkića iz Maglaja, Asmira Gostevčić iz Livna, Edina Babunovića iz Mostara, Edina Mujkanovića iz Vlasenice, Zulfe Alajbegovića iz Rogatice, Emira Alispahića iz Srebrenice, Samedin Arnautovića iz Višegrada i Šerifa Vrapčevića iz Tuzle. Među saslušani su i Salko Šahman iz Goražda, Amar Adrović iz Olova, Muris Ljubunčić iz Novog Travnika, Suad Mujačić iz Trebinja i Sead Zekotić iz Gornjeg Vakufa – kaže sugovornik “Glasa Srpske”.

Naglasio je da su, pored do sada poznatih organizacija, među najaktivnijim u slanju boraca u Siriju zaklada “Bosfin” iz Sarajeva, udruženje “Ensarije” i tvrtka “Almdž” iz Zenice, džemat “Štihting Hidžra” iz Nizozemske, te Humanitarno, kulturno i islamsko vjersko udruženje “Nur” iz Linza u Austriji.

Prema informacijama domaćih i stranih sigurnosnih službi, na stranici Islamske države bori se oko 350 državljana BiH, a veliki broj njih poginuo je u Siriji i Iraku.

Liječenje džihadista
Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH zatražili su od nekoliko bolnica u Sarajevu, Zenici i Travniku popise pacijenata zbog sumnje da je među njima bilo ranjenih džihadista iz Sirije koji nisu prijavljeni.

– Zdravstvene ustanove dužne su policiji prijaviti ako medicinsku pomoć zatraži osoba koja je povrijeđena u oružanom sukobu ili napadu. Ako pacijent nije hitno primljen, može se dogoditi da to nije prijavio policiji – kaže naš sugovornik.

“Glas Srpske” objavio je u četvrtak da je u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu u prošloj godini liječeno osam džihadista koji su ranjeni na sirijskom ratištu, dok je u bolnicama u Zenici i Travniku ležalo još 11 ranjenih islamističkih boraca povratnika iz Sirije.

Policija u Hrvatskoj češlja bolnicu u Splitu u potrazi za ranjenim borcima, a posebna pažnja obraća se na državljane BiH.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Kad je Sarajevo Moskva a Mostar Kijev, Plenković isti tren postaje Lukašenko…

Tamo negdje, između govora u Bruxellesu o Ukrajini i rukovanja na nekom europskom summitu, Plenković je još jednom dokazao...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -