Ne postoji nikakva sličnost između referenduma u Škotskoj i referenduma kojim prijeti predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, upozorio je nekadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown za Dnevni avaz.
“Prvi je miroljubiv, urađen u skladu s ustavom, u dogovoru unutar britanskog parlamenta i naroda.
Drugi nema nikakvo zakonsko uporište, predstavljao bi očigledno i otvoreno kršenje međunarodnog prava i označio bi kraj mira u Bosni i Hercegovini”, kaže Ashdown. On ističe i da su zapadni zvaničnici jasno rekli već odavno što misle o najavama predsjednika entiteta RS Dodika. Škotski referendum, koji će biti održan za dva dana, uzburkao je emocije ne samo na britanskom otoku nego i širom Europe. Ako većina glasača odluči da je Škotska nezavisna, ona će 24. ožujka 2016. godine postati samostalna država. Ashdown se nada da se to neće desiti.
“Prije bih rekao da će odgovor biti ne nego da. Ali, nitko nikada sa potpunom sigurnošću ne može predvidjeti konačan odgovor birača”, zaključuje nekadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdow.
Dodikova upozorenja
Naime, Milorad Dodik je više puta do sada izjavio kako prate što se događa u svijetu.
“Gledamo sve takve situacije u svijetu. Vidimo što se događa u Italiji, vidimo i Škotsku. Republici Srpskoj su to kapitalna iskustva. Ljutio se tko ne ljutio, mi jako dobro pratimo što se događa u svijetu i radit ćemo na primjeru najboljih svjetskih iskustava kada za to dođe vrijeme”, rekao je Dodik nedavno.
Potencirao je nedavno i mogućnost raspisivanja referenduma na kojemu bi se odlučivalo o odcjepljenu RS-a od BiH. Kazao kako je BiH dugoročno održiva samo ako se tranformira u “federalnu zajednicu tri entiteta” no bez zadiranja u ono što je trenutačno teritorij RS. Dodao je i kako to još uvijek ne isključuje mogućost osamostaljenja RS.
“Uvjeren sam…da će RS jednom neminovno ući u referendum o svom statusu, koji će i pored osporavanja, koja se očekuju i tada, biti nesumnjivo odraz volje naroda i Republike Srpske “, izjavio je nedavno predsjednik Republike Srpske.
Odcjepljenje RS
Bodo Weber, njemački politički analitičar specijaliziran za područje zapadnog Balkana, nedavno je napisao da je postojao ozbiljan plan o pokušaju odcjepljenja Republike Srpske od BiH i njezinu pripajanju Srbiji, po uzoru na ono što se dogodilo s Krimom i Rusijom. Za to je Dodik navodno imao i rusku podršku, ali ne i podršku Beograda.
“Mi smo sve što znamo o tome objavili, dakle da je prema zapadnim diplomatskim izvorima u kontekstu ruske aneksije Krima predsjednik RS-a Dodik kontaktirao s premijerom Vučićem tražeći njegovu podršku za poduzimanje konkretnih koraka ka secesiji Republike Srpske, da je Dodik inzistirao da navodno ima rusku podršku za taj pothvat te da je Vučić to odbio podržati, pa je sve ostalo na tome, kazao je Weber u intervjuu za Jutarnji list.
“Rusija je godinama nastojala iskoristiti vakuume koje su Europska unija i SAD stvorili u regiji, najviše zbog slabosti zapadne politike. Neočekivanim konfliktom između Zapada i Rusije raste potencijalni rizik u regiji. Nezavisnost RS-a nije moguća, ni u bliskoj ni u nekoj daljnjoj budućnosti – treba samo podsjetiti da je i u slučaju Kosova čak ‘otac srpskog nacionalizma’ Dobrica Ćosić prije smrti priznao kraj takvih priča. Ali je zato dugogodišnja politika u BiH koja počiva na takvoj nemogućoj politici potencijalno opasna, te autodestruktivna, tvrdi Weber.
Dnevnik.ba