Utorak, 19 studenoga, 2024

Individualna prava ne mogu bez jamstva etničkih ili kolektivnih

Vrlo
- Advertisement -

”U multietničkim i podijeljenim društvima individualna ljudska i građanska prava teško mogu biti zaštićena ako uz njih nisu garantirana prava i instrumenti za zaštitu etničkih ili kolektivnih prava”, rekao je u četvrtak zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Božo Ljubić obraćajući se na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata zemalja članica Vijeća Europe.

”Budući da dolazim iz zemlje koja je multietnička, multikonfesionalna i multikulturna ili točnije umjesto prefiksa multi – bolje bi pristajao prefiks tri, s obzirom da je u preambuli Ustava (koji je ustvari aneks Mirovnog sporazuma iz Daytona) primarno definirana kao država tri konstitutivna naroda Bošnjaka, Hrvata i Srba.

Naravno, to nije tako bez razloga jer je Bosna i Hercegovina, uz Belgiju i Švicarsku, po meni, jedina multietnička država u Europi. Budući da Vijeće Europe, a i zapadne demokracije općenito, kao ideal standarda vide prvenstveno, ako ne i isključivo, kroz jamstvo individualnih građanskih prava u ustavu, pitam se da li je to dovoljno i za ostvarenje tih prava za multietnička i podijeljena društva kao što je Bosna i Hercegovina i odmah da se izjasnim, tvrdim da nije.

Mogao bih to i empirijski dokazati na osnovu skoro 20 godina iskustva od završetka rata i Ustava iz Daytona. Iskustvo ovih dvadeset godina kaže da je izostao značajniji povratak prognanih ili raseljenih u prijeratne domove odnosno nastavljeno je iseljavanje, svugdje tamo (misleći na entitet ili kanton) gdje osim, deklarativnog i ustavnog, jamstva individualnih građanskih prava nisu bila zajamčena i kolektivna etnička prava i vice versa”, rekao je Ljubić.

On je istaknuo kako se drugo suštinsko pitanje odnosi na željeni standard da “parlamentarna demokracija – parlamenti – moraju ostati u centru vladanja”, priopćeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

“Pitam se, međutim, je li to uopće realno, odnosno moguće, u današnjem svijetu i sustavu vrijednosti, gdje odlučujući utjecaj na donošenjevažnih odluka da na državnom, tako i međunarodnom nivou imaju multinacionalne korporacije, krupni kapital, vojno-industrijski sektor, koji kontrolom financijskih tijekova i medija utječu znatno i na izbor poslanika u parlamente”, rekao je Ljubić, javljaju agencije.

On je poručio da izabrani predstavnici trebaju svoju ulogu shvatiti ne samo kao odgovornost, već i kao misiju, te da su ključni ciljevi svakog pravednog i demokratskog društva – živjeti zajedno u dostojanstvu, poštovanju povjerenju i solidarnosti.

Ljubić se obratio sudionicima Konferencije u okviru teme “Osnovna ustavna prava i slobode – sudjelovanje, povjerenje i javna rasprava kao uvjet za demokraciju”.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Na Humu ponad Mostara upaljene 33 baklje u počast žrtvi Vukovara i svim žrtvama Domovinskoga rata te u znak sjećanja na uspostavu HZ HB

U organizaciji HKZ Troplet, na brdu Hum podno jubilejskoga križa ponad Mostara, mladi su upalili 33 baklje u počast...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -