Rat nije vijest, rat je stvarnost. Gledam na ekranu kako Peskov, s usnom stisnutom kao da ju je okrznuo čelik, objašnjava da Rusija mora, eto mora, ponovno promisliti svoju nuklearnu doktrinu. Jer, znate, Ukrajina, Washington, “kolektivni Zapad” – svi oni sad igraju šah, a ruski kralj odlučuje kad će stisnuti crveni gumb. Je li to paranoja? Ili samo njihova nova normalnost?
Ono što je nekad bila prijetnja, sada je postala rutina. Prijetnje nuklearnim udarima? Ma da, iznenadite me nečim novim. Peskov govori da Ukrajina ozbiljno razmatra napade američkim dalekometnim oružjem, a Rusija već spremna odgovara. Svi znamo tu pjesmu: udariš me, udarit ću te. Možda još glasnije, možda još jače. I dok se to sve odvija, Maria Zaharova, sa svojim hladnim ruskim osmijehom, poručuje Zapadu da će, ako krenu na ruski teritorij, osjetiti “izuzetnu bol”. Znaš, kad ti to kaže netko tko drži prst na nuklearnom arsenalu, to nije samo prazna prijetnja.
A sve je to počelo 2022. godine. Zapamtit ćemo taj datum kao trenutak kad je svijet stao na rub. Tko se više sjeća prvih prijetnji Putina? “Tko god pokuša omesti ili prijetiti Rusiji, suočit će se s posljedicama koje svijet nikad nije vidio.” Evo nas dvije i pol godine kasnije, i još uvijek se pitamo hoće li Putin zaista povući taj kobni potez. No, ako povijest išta uči, to je da ne podcjenjujemo čovjeka koji drži najjaču šaku karata na planeti.
Ruska nuklearna doktrina – dokument iz 2020., kako ga romantično zovu “Osnovni principi državne politike nuklearnog odvraćanja”. O, kako je krasno kad tvoj život ovisi o dokumentu s tako hladnim nazivom. Ali što piše unutra? Da, nuklearno oružje je “sredstvo odvraćanja”. Pa naravno. A kada će ga koristiti? Ako netko ispali balistički projektil na njih, ako upotrijebi oružje za masovno uništenje, ako napadne ključne vojne ili vladine objekte… znaš, sve one situacije koje nas svakodnevno prate, kao da su samo pitanje vremena.
I sada, dok svijet opet trese, u Moskvi se vode razgovori o tome treba li dodatno prilagoditi doktrinu. Kao, možda bi bilo pametno reći da bi Rusija mogla prva udariti nuklearnim oružjem. Možda bi, kako neki “jastrebovi” savjetuju, prag za nuklearni odgovor trebao biti niži. Jer, znate, svi smo toliko voljeli ono što se dogodilo u Kursku, zar ne?
Pogledajte, imamo ljude poput Sergeja Karaganova, čovjeka koji savjetuje Kremlj i čiji hladni glas traži promjenu nuklearne doktrine, tako da “možemo odgovoriti na sve napade nuklearnim udarom”. I Putin, naravno, odgovara diplomatski: “Trenutno ne vidim prijetnje koje bi opravdale korištenje nuklearnog oružja.” No, nemojte se zavaravati, vrata su uvijek otvorena.
Rusija, najveći svjetski nuklearni arsenal – s 4.380 bojevih glava. Ako vas to ne probudi noću, ne znam što hoće.
ivanurkov l poskok.info