Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

Žene koje su pobjegle iz Afganistana govore o svom životu pod ISIS-om

Vrlo
- Advertisement -

Kada je novinar Foreign Policyja u prostoriji punoj žena koje su pobjegle iz afganistanske istočne provincije Nangarhar pod kontrolom Islamske države postavio pitanje tko je gori ISIS ili talibani, prolomio se smijeh. Ali, nisu se dugo smijali.
“ISIS je gori”, rekla je jedna. “Oni ubijaju dječake, djevojčice, žene, muškarce – sve”.
Život ovih žena u spomenutom području koje kontrolira ISIS je tako loše da su one zvučale pomalo nostalgično govoreći o onim ranijim godinama koje su proveli pod vlasti talibana, Dok je talibansko zlostavljanje bilo ekstremno i duboko uvrijedljivo, ISIS je uveo potpuno novi oblik patnje za tamošnje stanovništvo.

Od saveza do sukoba

Glasine oko ISIS-ove prisutnosti u Afganistanu počele su 2014. te su se na početku činile pretjerane. Početkom 2015., međutim, ISIS je objavio planove za širenje na ono što se naziva “Khorasan”, područje koje uključuje dijelove Pakistana i Afganistana. Sredinom 2016. napori Islamske države da uspostavi svoju vlast i u drugim dijelovima Afganistana je propala, ali grupa sada kontrolira značajne dijelove četiri okruga pokrajine Nangarhar, koja graniči s Pakistanom.
Kada se ISIS prvotno pojavio u Afganistanu, njegovi borci formirali su nestabilan savez s talibanima, temeljen na zajedničkom protivljenju vladi predsjednika Ashrafa Ghanija koju su podržavale i Sjedinjene Države. No, talibani su ubrzo na ISIS počeli gledati kao na prijetnju te su počeli sukobi između dviju skupina.
Talibani i Islamska država, nastavlja Foreign Policy imaju fundamentalno različite ciljeve. Talibani konstantno kao svoj cilj artikuliraju vraćanje kontrole nad Afganistanom. To je u oštrom kontrastu s globalnim ambicijama Islamske države koji najavljuju osnivanje globalnog kalifata i pozivaju sve muslimane da prisegnu na vjernost njihovom vođi.

Platforma za slanje boraca u Aziju?

Nejasno je kako se u te globalne ciljeve ukapa Nangarhar. U intervjuima, mještani koji su živjeli na tom području, kazali su da su im oni opisali plan za rušenje afganistanskih vlasti i preimenovanjem zemlje u Khorasan. Drugi su suerirali da ISIS vidi Afganistan kao platformu za pokrenje operacija u centralnoj Aziiji te su ukazali na prisutnost boraca iz središnje Azije u redovima grupe u Nangarharu.
Žene iz područja pod kontrolom ISIS-a kazale su kako su njihove obitelji odbijale otići iz svojih sela kroz godine borbi talibana i vlade, usprkos talibanskim zlostavljanima i prijetnjama, da bi sada bili protjerani iz Islamske države.
“Došli smo u Jalalabad prije dva mjeseca”, kaže Mariam, 45-godišnja majka desetoro djece, kojoj je ime promijenjeno zbog njene sigurnosti, govoreći o glavnom gradu pokrajine. Kaže kako su njena djeca učenici, ali im ISIS ne dopušta da idu u školu. “Škole su se zatvorile prije tri mjeseca. Ostavili su pisma koja prijete školama, kao i bombe”.

Prijeteća pisma i bombe

Ona kaže kako je ISIS ostavio pisma roditeljima u kojima im kažu da ne šalju djecu u školu i naređuju mještanima da se idu moliti u džamiju. “Onda su postavili bombe i aktivirali ih (u blizini škole)”, kaže. “Stanovnici sela su pronašli bombu i nazvali policiju”. Prije nego što je policija i stigla, bomba je eksplodirala, kaže, srećom bez ozlijeđenih.
Afganistanci koji žive pod Islamskom državom opisali su učestalo nasilje: pucnjave, odsijecanje glava i bombardiranje. “Mom 18-godišnjem sinu je odrubljena glava”, kazao je stariji čovjek novinaru FP-a. “Kažu da je bio špijun. On je bio samo farmer”.
“Ubijali su jednu ili dvije osobe na dan u našem selu”, kazala je jedna žena. “Uglavnom ljude koji rade za vladu”. Bilo je i izvješća o muškarcima, ženama ili djeci koji su oteti. Neki su otkupljeni, ali za većinu se nikad nije čulo.

‘Ako izađete, otet će vas’

Svakodnevni život je zaustavljen. “ISIS je natjerao žene da sjede kod kuće”, kazala je jedna žena. “Ako izađete, otet će vas. Nitko nije mogao izlaziti, čak ni do najbližeg dućana”. Islamska država je tjerala mještane da rade za njih. “Kuhali smo za ISIS, bili smo prisiljeni – onda nam ne bi naudili”, kaže jedna žena, piše FP. Nastavnicima su prijetili da ostanu kod kuće ili da “doniraju” dio svoje plaće ISIS-u.
Za ove je roditelje, mogućnost da obrazuju svoju djecu na mjestu gdje se sada nalaze, snažan argument da se ne vraćaju kući. “Ako situacija ostane loša u našem selu, nećemo napustiti Jalalabad”, kazala je jedna žena. “Sviđa nam se ovdje jer naše djevojke mogu jednostavno nastaviti školovanje. Pokušavamo ovdje pronaći i posao,. Nastavit ćemo njihovo školovanje. Nikad neće prestati. Želimo da naša djeca dobiju više obrazovanja”.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TOMAŠEVIĆ PRENIO MOLBU RODITELJA: Žele se oprostiti od svog anđela u krugu obitelji

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izrazio je duboku sućut roditeljima tragično stradalog djeteta u napadu u Osnovnoj školi Prečko. Roditelji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -