Ugledni zastupnik u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić, koji na čelu istarske delegacije boravi u posjeti Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, obratio se zastupnicima tog doma danas na sjednici.
Obraćanje je završio riječima: „Živjela Bosna i Hercegovina“ te je ispraćen aplauzom.
Jakovčić, kojeg je predsjedatelj Zastupničkog doma Edin Mušić predstavio i kao dokazanog iskrenog prijatelja Bosne i Hercegovine, inicijator je europske rezolucije o Srebrenici, izglasane 8. srpnja prošle godine.
On je pozvao zastupnike u Federaciji BiH da budu dio promjena povijesti Bosne i Hercegovine te učine sve da građani, ispaćeni teškom poviješću na zapadnom Balkanu u zadnjih 20-ak godina, napokon „ugledaju svjetlo ispred sebe“.
– Na nama je da promijenimo povijest zapadnog Balkana, opterećenu ratovima i stradanjem, te učinimo više za naše građane- kazao je Jakovčić, koji je u bogatoj karijeri dugo obavljao i funkciju istarskog župana.
Po njegovim riječima, Europska unija treba Bosnu i Hercegovinu i BiH može postati svjetionik Europe, a on, koji je cijeli život posvetio mirenju različitosti, došao je, kaže, da pomogne izgradnji BiH.
– Različitost je naša snaga, i to može postati pobjednički slogan u Bosni i Hercegovini- riječi su ovog hrvatskog europarlamentarca, kako ga je također predstavio predsjedatelj Mušić.
Kad je riječ o Srebrenici, Jakovčić je izričit da je 11. srpnja 1995., kada je počinjen genocid, neizbrisiva mrlja na europskoj savjesti, dan neizrecive tuge i bola, najveće ljudske tragedije u modernoj europskoj povijesti.
Rezolucija koju je izglasao Europski parlament osuđuje genocid, odbacuje svako negiranje činjenice da se genocid dogodio i poziva Haški tribunal da ubrza rad i kazni zločince.
– Rezolucijom jasno otvaramo europsku perspektivu Bosne i Hercegovine koja je u međuvremenu učinila značajan iskorak prema članstvu u Europskoj uniji- riječi su Ivana Jakovčića.
– Ipak, Rezolucija ne može izliječiti nijednu ljudsku ranu i svi se moramo zapitati jesmo li mogli učiniti više da se ne dogodi toliko zla. I ja se pitam – šta sam radio srpnja 1995., jesam li mogao bar malo više pomoći? Ali ipak, važno je nakon svega osuditi zločince jer genocid čine oni i zločinačka politika a ne narodi“, dodao je.
Kao primjere osude zločina, ma od koga dolazili, naveo je postupke pape Franje i jordanskog kralja Abdulaha Drugog, jer je Papa, pristupom migrantskoj krizi, osudio sve zločince, a jordanski kralj imao hrabrosti da osudi zločine što se čine uime Islamske države i navodno, u ime islama.
Jakovčić je uvjeren da različite vjere mogu biti faktor zbližavanja jer propagiraju načela zbližavanja, obavezu i ljepotu tolerancije, međusobnog razumijevanja.
Europska unija danas, tema o kojoj je dalje govorio ovaj europski parlamentarac, priča je i o krizama koje iznutra potresaju tu zajednicu – o ekonomsko-financijskoj krizi koja prolazi, ali nije pobijeđena, sigurnosnoj, dijelom uvjetovanoj i migrantskom krizom, kao i krizi zbog nepoznanice o daljnjem statusu Velike Britanije.
Ipak, Europska unija je zajednica kojoj se teži i Jakovčić se, kaže, raduje pridruživanju zemalja zapadnog Balkana, a pridruživanje Bosne i Hercegovine posmatra kao najveći interes Hrvatske.
– Otvorit ću najveću bocu šampanjca i biti najsretniji čovjek na planeti, ako doživim, kad i posljednja zemlja zapadnog Balkana postane članica Europske unije- rekao je Ivan Jakovčić u Parlamentu Federacije BiH.