Petak, 15 studenoga, 2024

ZAŠTO USTAVNI SUD NEMA LICE? Evo tko su članovi "najpopularnije" institucije u zemlji…

Vrlo
- Advertisement -

Ustavni sud BIH jedna je od najčešće spominjanih institucija BIH, zadnjih pola godine zbog presude koju su donijeli svezi glede 9 siječnja u Srpskoj. Premda je Ustavni sud BIH predmet politizacije na dnevnoj bazi i premda je odluka ovog suda praktički uzburkala političku situaciju u zemlji, suci ustavnog suda kao da ne postoje. Dodik optužuje neke od članova Ustavnog suda da su politički pristrani i članovi su SDA, premda ne znamo o kome se radi. Opet ponašanje hrvatskih članova Ustavnog suda zanimljivo je, iako nisu bili za to da se Dan RS-a poništi, ovaj put su glasovali drugačije prvotnoj odluci. Banjalučki mediji spominju pritiske na hrvatske članove Ustavnog suda BIH. Ako je bilo pritisaka, tko je taj tko ih je pritiskao? Ako se tvrdi da je Ustavni sud BIH najviša pravosudna instanca u zemlji tko je taj tko ima ovlasti pritisnuti suce najviše pravosudne instance u zemlji?
Ustavni sud sastoji se od tri strana suca i 6 domaćih, od kojih su po dva iz svakog od tri BH naroda.
Evo tko su oni:

Seada Palavrić

SEADA PALAVRIĆ
Sutkinja 
Rođena je 10. studenoga 1954. godine u Tuzli. Pravni fakultet je završila u Sarajevu 1984. godine, a pravosudni ispit položila je 1995. godine. Nakon završenog studija uposlila se u Termoelektrani «Tuzla» kao pravna referentica, a kasnije kao samostalna referentica za zastupanje i imovinskopravne poslove. U razdoblju od 1993. do 2002. godine je obnašala dužnost okružne inspektorice rada i tajnika Skupštine Okruga Tuzla. Bila je tajnik Skupštine Tuzlansko-podrinjskog kantona, a potom kantonalna pravobraniteljica Tuzlansko-podrinjskog kantona. Obnašala je dužnost pomoćnika federalnog ministra pravde i časnika za vezu Vlade FBiH s Povjerenstvom za ljudska prava za BiH, a potom dužnost tajnika Ureda Vlade FBiH za suradnju i zastupanje pred Domom za ljudska prava za BiH i Ombudsmanom za BiH. Od 1996. do 2002. godine bila je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, a od 2002. do 2005. zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Na dužnost sutkinje Ustavnog suda Bosne i Hercegovine je izabrana 6. prosinca 2005. godine. Od 20. kolovoza 2008. do 30. svibnja 2009. godine obnašala je dužnost predsjednice Suda, а nakon toga je izabrana za dopredsjednicu Ustavnog suda BiH. Na tu dužnost reizabrana je 26. svibnja 2012. godine. Sudjelovala je na velikom broju okruglih stolova, konferencija, seminara, studijskih putovanja, javnih saslušanja o temi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda u organizaciji domaćih i stranih nevladinih organizacija i vladinih tijela, OSCE-a, Europskog parlamenta. Također je bila članica tima Federacije BiH u arbitraži za Dobrinju prema odluci Visokog predstavnika za BiH, te članica Povjerenstva Visokog predstavnika za amandmane na Ustav FBiH nakon odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti. Objavila je više stručnih radova u „Pravnom savjetniku“ u izdanju Centra za promociju civilnog društva.

Mirsad Ćeman

MIRSAD ĆEMAN
Predsjednik
Rođen je u Miljanovcima, općina Tešanj, 1. prosinca 1955. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci 1979. godine. Pravosudni ispit položio je 1998. godine u Sarajevu.
Prije dolaska na dužnost suca Ustavnog suda, od 2007. godine bavio se odvjetništvom u Sarajevu. Sudac Ćeman je ovlašteni-registrirani medijator.
Od 1979. do 1982. godine radio je u Općini Tešanj, prvo kao pripravnik, a potom kao referent za ustroj i unapređenje rada tijela uprave i referent za normativnu djelatnost.
Od 1982. do 1990. godine bio je koordinator (šef) Službe za samoupravne i pravne poslove u „Energoinvestu“, RO „Enker“, Tvornica svjećica i industrijske keramike Tešanj, obnašao poslove rukovođenja Službom, izrade ugovora, općih akata i sl., te zastupanja pred sudovima, arbitražama, upravnim i drugim tijelima itd.
U razdoblju od 1991. do 1993. godine bio je predsjednik Izvršnog odbora Općine Tešanj („općinska vlada“).
Od 1990. do 2006. godine bio je zastupnik u zakonodavnim tijelima Bosne i Hercegovine (Skupština S/R Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, Ustavotvorna skupština Federacije Bosne i Hercegovine, Parlament Federacije BiH i Skupština Zeničko-dobojskog kantona. U razdoblju od 1997. do 2006. godine je obnašao dužnost zastupnika u profesionalnom radnopravnom statusu). U pobrojanim zakonodavnim tijelima sve vrijeme je bio značajno angažiran, kao član i predsjednik, u stručnim (pravnim) radnim tijelima kao što su: Ustavno i Ustavnopravno povjerenstvo, Zakonodavno-pravno povjerenstvo, potom, Povjerenstvo za ljudska prava, Odbor za politički sustav itd.
U više navrata bio je član redovitih ili ad hoc povjerenstava za ustavna pitanja (Ustavnog povjerenstva Skupštine S/R Bosne i Hercegovine 1990-1996. godine, Ustavnog povjerenstva Ustavotvorne skupštine Federacije BiH, Povjerenstva OHR-a iz 2001. godine za usklađivanje Ustava Federacije BiH sa Ustavom BiH, odnosno sa Odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o konstitutivnosti, član radne skupine za izradu amandmana na Ustav BiH 2005/2006. godine – tzv. travanjski paket itd.). Sudjelovao je na značajnom broju stručnih i drugih skupova (okruglih stolova i sl.) o temi ustavne problematike u Bosni i Hercegovini.
Stručno se usavršavao u zemlji i inozemstvu (USA itd.) putem seminara, studijskih boravaka i sl. u organizaciji domaćih i inozemnih institucija (oblast: reforma pravosuđa, primjena Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, izrada pravnih propisa, potom, kazneni, parnični i drugi postupci, međunarodno humanitarno pravo itd.).
U okviru Projekta razvoja sektora pravosuđa u Bosni i Hercegovini (uz pomoć OSCE-a i USAID-a), bio je koautor Priručnika za izradu pravnih propisa, a kao konzultant bio je angažiran u izradi jednog broja sustavnih zakona i drugih propisa itd.
Od stranih jezika pasivno poznaje engleski i arapski jezik.
Za suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine je izabran 26. lipnja 2008. godine. Na dužnost suca stupio je 20. kolovoza 2008. godine.

Zlatko M. Knežević

ZLATKO M. KNEŽEVIĆ
Dopredsjednik 
Rođen je 1960. godine u Novom Grad, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Pravni fakultet završio je u Beogradu, a pravosudni ispit položio 1987. godine u Sarajevu. Nakon kratkog uposlenja u SOUR-u „Sana“ Novi Grad, radio je u Osnovnom sudu u Novom Gradu kao sudački pripravnik i stručni suradnik, a potom u Općinskoj upravi Novi Grad na rukovodećim radnim mjestima. Od konca 1991. godine obnaša odvjetničku djelatnost u samostalnom uredu, a od 1996. godine u zajedničkom odvjetničkom uredu u Novom Gradu. Završio je stručnu obuku u zemlji i inozemstvu, prvenstveno iz područja kaznenog prava, te veliki broj seminara iz područja pravosudnog menadžmenta. Višegodišnji je predavač u organizacijama OKO Bosne i Hercegovine, OSCE Bosne i Hercegovine i UNDP u svezi sa stručnim usavršavanjem odvjetnika iz područja kaznenog prava sa posebnim naglaskom na predmete ratnih zločina. Bio je član povjerenstava za izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske i Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći Bosne i Hercegovine. Autor je više radova iz područja kaznenog prava objavljenih u stručnim publikacijama u Bosni i Hercegovini i Republici Srbiji. Bio je član Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine i predsjednik Izvršnog odbora Advokatske komore Republike Srpske. Nositelj je najvećeg priznanja Advokatske komore Republike Srpske. Dužnost suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine obnaša od 1. srpnja 2011. godine.

Miodrag Simović

MIODRAG SIMOVIĆ
Sudac
Rođen je u Foči. Pravni fakultet je završio u Novom Sadu kao jedan od najboljih studenata. Na postdiplomskome studiju kaznenopravnoga smjera u Novom Sadu 1981. godine stekao je zvanje magistra, a na istom fakultetu je odbranio doktorsku disertaciju 1985. godine. Nakon završenoga studija radio je u Ministarstvu unutrašnjih poslova SRBiH i Ministarstvu pravosuđa i uprave SRBiH. Od 30. siječnja 1991. do 25. listopada 1993. godine obnašao je funkciju dopredsjednika Vlade SRBiH i Republike BiH. Za suca Ustavnoga suda Republike Srpske izabran je 24. prosinca 1998. godine i na toj funkciji je ostao do 13. svibnja 2003. godine, kada je izabran za suca Ustavnoga suda BiH. Na funkciju dopredsjednika Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine izabran je koncem svibnja 2003, a reizabran u svibnju 2006. godine. Dužnost predsjednika Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine obnašao je od 30. svibnja 2009. godine do 26. svibnja 2012. godine, kada je ponovno izabran za dopredsjednika Suda. Redoviti je profesor Pravnoga fakulteta u Banjaluci, Pravnoga fakulteta u Istočnom Sarajevu i Pravnoga fakulteta u Bihaću na predmetu Kazneno procesno pravo. Dopisni je član Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine i član Predsjedništva Akademije, te predsjednik Odbora za pravne znanosti Odjela društvenih znanosti Akademije. Inozemni je član Ruske akademije prirodnih znanosti. Član je Predsjedništva Udruženja pravnika Republike Srpske i član redakcije šest časopisa. Uz to, urednik je časopisa „Izbor sudske prakse“ iz Beograda za BiH. Znanstvenoj i stručnoj javnosti prezentirao je više od 400 radova. Objavio je više knjiga, između ostalih: Krivično procesno pravo Republike Srpske (dva izdanja), Banjaluka, 1997. i 1998; Krivično procesno pravo, Istočno Sarajevo, 2001; Krivični postupci u Bosni i Hercegovini, Banjaluka, 2003; Krivični postupci u Bosni i Hercegovini – zbirka krivičnih procesnih zakona BiH sa uvodnim komentarom i registrom pojmova, Sarajevo, 2004; Praktični komentar Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske, Banjaluka, 2005; Krivično procesno pravo – posebni dio, Banjaluka, 2006; Međunarodno krivično pravo, Banjaluka, 2007; Krivično procesno pravo, Banjaluka, 2009; Komentar Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku, Banjaluka, 2010; Viktimologija, Bihać, 2011; Maloljetničko krivično pravo, Banjaluka, 2013; Krivično procesno pravo – uvod i opšti dio, Bihać, 2013. i Izvršno krivično pravo, Pravni fakultet Istočno Sarajevo, 2014. godine.

Valerija Galić

VALERIJA GALIĆ
Sutkinja 
Rođena je 1956. godine u Splitu (Republika Hrvatska). Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Godine 1981. uposlila se kao pripravnica u Sekretarijatu za zakonodavstvo tadašnjeg Izvršnog vijeća Skupštine SRBiH, odakle je upućena na sudačku praksu u Općinski sud I u Sarajevu. Nakon položenog pravosudnog ispita nastavila je raditi u Sekretarijatu za zakonodavstvo kao stručna suradnica, potom kao savjetnica i pomoćnica sekretara za zakonodavstvo Izvršnog vijeća Vlade R/FBiH do 1996. godine, odnosno do imenovanja na dužnost tajnice Ureda za zakonodavstvo Vlade FBiH. Sudjelovala je kao članica u više radnih povjerenstava za izradu i donošenje sustavnih zakona iz raznih oblasti. Kao predstavnica BiH iz FBiH i članica Povjerenstva za harmonizaciju pravnog sustava sa europskom legislativom sudjelovala je u nekoliko međunarodnih programa koji su realizirani u SAD-u i Francuskoj (Strasbourg).
Za sutkinju Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine izabrana je 2002. godine nakon konstituirajuće sjednice novoga saziva Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine. Od 2006. do 2012. godine obnašala je dužnost dopredsjednice Ustavnoga suda BiH u dva mandata, a dužnost predsjednice obavljala je od 2012. do 2015. godine.
Koautorica je i recenzentica nekoliko stručnih publikacija. Bila je članica Povjerenstva za polaganje stručnoga ispita za djelatnike uprave u Federaciji BiH, ispitivačica za predmete Osnove ustavnoga uređenja i Osnove uprave u Federaciji BiH. Članica je povjerenstava za polaganje pravosudnog ispita na razini BiH i Federacije BiH – ispitivačica za predmete Upravno pravo i Radno pravo. Kao predavačica sudjelovala je na više domaćih i međunarodnih skupova iz oblasti ustavnoga sudstva i zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Mato Tadić

MATO TADIĆ
Dopredsjednik 

Rođen je 1952. godine u Brčkom. Završio je Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu. Profesionalnu karijeru započeo je u Osnovnom javnom tužiteljstvu Brčko, gdje je nakon položenog pravosudnog ispita 1978. godine obnašao dužnost zamjenika, a potom javnog tužitelja. Od 1991. godine bio je zamjenik republičkog javnog tužitelja BiH u Sarajevu. Početkom 1994. godine, nakon Vašingtonskog sporazuma kojim je uspostavljena Federacija Bosne i Hercegovine, imenovan je za ministra pravde u Vladi Republike i Federacije BiH. Od 1996. godine do konca 1998. godine bio je ministar pravde Federacije BiH. Od 1999. godine obnašao je dužnost člana (suca) Doma za ljudska prava za BiH, a od 2003. godine bio je i dopredsjednik Doma za ljudska prava za BiH i predsjednik drugog Vijeća Doma za ljudska prava za BiH. U 2002. godini izabran je za suca Ustavnoga suda BiH. Od konstituiranja Ustavnoga suda BiH 2003. godine pa do 2006. godine obnašao je dužnost predsjednika Suda. Na dužnost dopredsjednika Ustavnoga suda BiH izabran je 2015. godine.

Objavio je više stručnih radova na temu kaznenoga i ustavnoga prava, uprave i lokalne samouprave, te Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Također je recenzent, autor i koautor više stručnih knjiga i publikacija. Dugogodišnji je član/predsjednik i ispitivač u Povjerenstvu za polaganje pravosudnog ispita na razini Bosne i Hercegovine i Federacije BiH. Predavač je u organizaciji OKO (Odsjek kaznene obrane) i u OSCE-u za Bosnu i Hercegovinu. Kao pravni ekspert sudjelovao je na mnogim međunarodnim konferencijama o Bosni i Hercegovini i Federaciji BiH, između ostalih i na konferenciji održanoj u Daytonu. Sudionik je velikog broja domaćih i međunarodnih konferencija o ustavnom pravu i ulozi Ustavnoga suda u zaštiti ustavnih i ljudskih prava, te vladavini prava.

Margarita Caca-Nikolovska

MARGARITA CACA-NIKOLOVSKA
Dopredsjednica
Rođena je 28. studenoga 1950. godine u Skoplju (Makedonija). Diplomirala je na Pravnom fakultetu „Ćirilo i Metodije“ Sveučilišta u Skoplju 1977. godine i iste godine položila pravosudni ispit.
Za sutkinju Okružnog suda u Skoplju imenovana je 1978. godine. Nakon toga bila je sutkinja Regionalnog suda u Skoplju (1987. godine), sutkinja novog Apelacijskog suda u Skoplju, a od svibnja 1997. godine do studenoga 1998. godine sutkinja Vrhovnog suda Republike Makedonije. Godine 1998. imenovana je za sutkinju Europskog suda za ljudska prava iz Republike Makedonije i tu dužnost je obnašala do 2008. godine. Od 1993. godine je predsjedateljica Komiteta za međunarodne odnose Udruge sudaca Makedonije, a 2009. godine izabrana je za predsjednicu Savjetodavnog odbora Instituta za ljudska prava Makedonije. Od 1995. do 2006. godine bila je predstavnica makedonske Udruge sudaca pri Europskoj i Međunarodnoj asocijaciji sudaca (EAJ i IAJ). Blisko surađuje sa brojnim međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava.
Predavala je na dvjema obukama o Europskoj konvenciji koje je organizirao OSCE za mlade pravnike (lipanj 2009. godine). U više navrata je bila angažirana kao pravni ekspert u području ljudskih prava. Godine 1994. je bila predsjednica Povjerenstva za parlamentarne izbore. Do 1998. godine bila je aktivna članica Komiteta za međunarodnu zaštitu djece Makedonije.
Napisala je veliki broj presuda, pravnih mišljenja i materijala prezentiranih na seminarima. Također je autorica značajnog broja stručnih članaka o zaštiti ljudskih prava i sloboda.
Za sutkinju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine imenovana je 1. veljače 2011. godine, a dužnost je preuzela polaganjem prisege na Plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH održanoj 25. ožujka 2011. godine.

Tudor Pantiru

TUDOR PANTIRU
Judge 
Rođen je 26. listopada 1951. godine u Baraboi, Republika Moldavija. Godine 2001. vratio se u Rumunjsku i sada živi u Bukureštu. Magistrirao je na Pravnom fakultetu Državnog sveučilišta u Moldaviji. U razdoblju od 1977. do 1980. godine radio je kao odvjetnik – član Odvjetničke komore Republike Moldavije. Od 1980. do 1987. godine obnašao je funkciju suca, a od 1987. do 1990. godine funkciju predsjednika Okružnog suda Frunze u Chisnau. Također, od 1988. do 1990. godine obnaša dužnost predsjednika Povjerenstva za izbor, imenovanje i postavljanje sudaca Republike Moldavije. Od 1990. do 1994. godine bio je član Parlamenta Republike Moldavije, a od 1990. do 1992. godine obnašao je dužnost predsjednika Pravnog povjerenstva u Parlamentu Republike Moldavije. Bio je veleposlanik – stalni zastupnik Republike Moldavije pri Ujedinjenim narodima od 1992. do 1996. godine. Potom, od lipnja 1996. do studenoga 2001. godine obnašao je funkciju suca Europskog suda za ljudska prava u Strassbourgu. U lipnju 2002. godine je imenovan na funkciju suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a dužnost preuzima u rujnu iste godine. Od svibnja 2003. do lipnja 2006. godine obnašao je dužnost dopredsjednika Ustavnog suda BiH, a 26. svibnja 2012. godine ponovno je izabran na tu funkciju. Od travnja 2002. godine obnaša dužnost međunarodnog suca Vrhovnog suda Kosova, a od travnja 2005. godine dužnost međunarodnog predsjedatelja suca Posebnog vijeća Vrhovnog suda Kosova. Objavio je više članaka u pravnim časopisima „Legea si Viata“ i „Avocatul Poporulu“ iz Chisnaua. Također je napisao prilog “Zaštita izbjeglica prema Europskom sudu za ljudska prava” za knjigu “Sudbena praksa međunarodnih pravnih institucija o pitanju izbjeglica”, izdanje UNHCR-a BO, Moldavija, Chisnau, 2000.

Constance Grewe – Sutkinja

CONSTANCE GREWE
Sutkinja

Rođena je 1946. godine u Stuttgartu (Njemačka). Dodiplomski studij završila je 1966. godine u Frankfurtu, a 1974. godine studij prava na Pravnom fakultetu u Caenu, Francuska. Zvanje doktora znanosti stekla je na Sveučilištu u Caenu, obranivši doktorsku disertaciju na temu njemačkog kooperativnog federalizma 1979. godine.

U razdoblju od 1981. do 1983. godine bila je profesorica na Sveučilištu u Chambéryu, od 1983. do 1997. godine na Sveučilištu u Caenu, a od 1997. do 2011. godine na Sveučilištu u Strasbourgu. Bila je zadužena za nekoliko istraživačkih odjela, članica znanstvenih vijeća Sveučilišta u Caenu i Strasbourgu, a u razdoblju od 2003. do 2006. godine bila je dopredsjednica zadužena za istraživanje.

Predsjednik Europskog suda za ljudska prava ju je imenovao za sutkinju Ustavnog suda 2004. godine. Dužnost dopredsjednice Ustavnog suda BiH obnašala je od 2009. do 2012. godine.

Objavila je brojne knjige i znanstvene članke u oblasti komparativnog ustavnog prava, njemačkog ustavnog prava i interakcije između međunarodnog, europskog i domaćeg prava.

Također, članica je Redakcijskog savjetodavnog odbora pravnog časopisa EuGRZ (Europäische Grundrechte Zeitschriff), kao i RFDC (Revue française de droit constitutionnel), te ekspertica u Vijeću Europe. Godine 2008. dobila je nagradu za istraživanje koju joj je dodijelila Fondacija „Humboldt“, a 2012. godine titulu počasnog doktora znanosti (Doctor Honoris Causa) Sveučilišta u Baselu (Švicarska).

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prophecies of Muhammad Fulfilled After His Passing

Prophet Muhammad, as the founder of Islam, conveyed numerous prophecies recorded in the Quran and Hadiths (narrations about his...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -