Vijest da je sjevernokorejski izbjeglica pobjegao preko najčuvanije granice na svijetu koja dijeli Južnu i Sjevernu Koreju te se vratio kući, zaprepastila je južnokorejsku javnost te obavještajne, vojne i policijske snage. Kako je moguće, pitaju se u Seulu, da je netko neopaženo prošao preko četiri kilometara brisanog prostora, na kojemu su bezbrojne mine, četiri žičana zida visoka nekoliko metara te kamere koje 24 sata snimaju svaki pedalj granice. Sve to još nadziru teško naoružani vojnici u brojnim osmatračnicama i stražarnicama te oni koji s psima neprekidno patroliraju tim prostorom kojem se nitko ne može ni približiti.
Neobjašnjivo je također kako tajne službe i policija nisu znale da se priprema tako spektakularan bijeg. I prije nego li su dobiveni svi odgovori, uslijedio je novi šok: sjevernokorejski vođa Kim Jong-un proglasio je izvanredno stanje obrane od epidemije jer je povratnik iz Južne Koreje navodno unio u zemlju virus COVID 19. A to bi Kimu mogao biti povod ne samo za novo zaoštravanje odnosa s Južnom Korejom, nego i za izazivanje mogućih ozbiljnijih incidenata.
POVRATAK KROZ ODVOD
Sigurno je da će se Kim Jong-un hvaliti da je do sada uspio zaštititi svoje ljude od virusa, dok južnokorejskim kapitalistima to nije uspjelo. Najmanje je pak vjerojatno da će sjevernokorejski diktator konačno prihvatiti ponudu južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina da se dvije zemlje zajedno bore protiv epidemije.
Istraga je do sada utvrdila da se prebjeg, za kojega je objavljeno samo da ima 45 godina te da je pobjegao iz Sjeverne Koreje prije tri godine, vratio u svoju zemlju tako da se na otoku Ganghwa u Incheonu provukao kroz odvodni kanal koji prolazi ispod minskih polja, brisanog prostora i žičanih ograda. Tako je izbjegao južnokorejske vojnike te je neopaženo upuzao u Žuto more koje je preplivao te izašao na obalu u blizini sjevernokorejskog pograničnog grada Kaesonga.
ISTRAGA PREBJEGA
“Uočili smo točno mjesto s kojeg je pobjegao jer je pronađena torba za koju se vjeruje da pripada tom čovjeku”, rekla je glasnogovornica sjevernokorejske vojske, pukovnica Kim Jun-rak. U torbi je bilo nešto odjeće, naočale za plivanje i potvrda da je razmijenio 4,8 milijuna wona u dolare. Jedan prebjegov prijatelj objavio je kako je uvjeren da je bijeg bio planiran, jer je bjegunac posjetio područje Ganghwa nekoliko dana prije bijega.
Otkriveno je također da je prebjeg prije povratka na Sjever zamijenio južnokorejske wone koje je dobio od vlade za kupnju stana, od prodaje automobila te od pomoći koju je dobivao, u oko 65.000 dolara. Prebjegov poznanik obavijestio je policiju da je primio SMS poruku iz koje je zaključio da njegov prijatelj namjerava pobjeći natrag u Sjevernu Koreju. No, policajci u gradu Gimpo, u provinciji Gyeonggi, gdje je prebjeg živio, odgovorili su mu da nisu nadležni za tu prijavu. Istodobno se otkrilo da je policija od prije nekoliko tjedana istraživala prebjega jer je jedna žena podnijela prijavu da ju je silovao.
ŠTO JE U POZADINI?
Južnokorejski istražni organi također su objavili da nema nikakvih pokazatelja da je prebjeg bio zaražen COVID-om 19, da su testirani svi koji su bili s njim u kontaktu te da nitko nije bio pozitivan na virus. Međutim, Sjeverna Koreja upozorila je svoje građane na “iznimno opasnu situaciju” u Kaesongu koja bi mogla dovesti do “smrtonosne i destruktivne katastrofe”. Grad i industrijska zona Kaesong imaju 300.000 stanovnika i odmah su izolirani od ostatka zemlje.
Nitko, dakako, ne vjeruje da je taj prebjeg donio koronavirus u Sjevernu Koreju, a posebno da je to prvi slučaj COVID-a 19 u zemlji. Sve upućuje da Kim Jong-un želi iskoristiti taj bijeg kako bi priznao da u zemlji ima zaraženih što je do sada oštro opovrgavao. To, dakako, otvara još jedno pitanje: jesu li sjevernokorejske tajne službe inscenirale taj bijeg kako bi Kim Jong-un mogao okriviti Južnu Koreju za razorne posljedice epidemije.
VELIKA PRIJETNJA – ZA KIMA
Zaista je nemoguće da bi zemlja s gotovo 25 milijuna stanovnika koja dijeli granicu s Kinom, mogla izbjeći posljedice pandemije koja je zarazila u svijetu više od 16 milijuna ljudi te izazvala smrt 650.000 zaraženih. Prevladava uvjerenje, budući da je već dugo obvezno nošenje maski i držanje socijalne distance, da su vlasti u Pjongjangu tajile epidemiju ili su pak uspjele izolirati male skupine zaraženih.
Sjeverna Koreja zatvorila je granicu u siječnju odmah nakon što su se pojavila prva izvješća o epidemiji COVID-a 19. Od tada u zemlju mogu ući samo diplomati, a oni moraju u karantenu. S putovanjima Sjevernokorejaca nema problema jer oni ionako ne mogu napuštati zemlju niti mjesto u kojem žive bez odobrenja vlade. Sjever je tvrdio da je zadržao broj infekcija na nuli zahvaljujući ranom zatvaranju granica.
Pretpostavlja se da je Kim Jong-un tajio epidemiju jer su bolnički kapaciteti zastarjeli i nedovoljno pripremljeni za prijem velikog broja bolesnika. S obzirom na loše zdravstveno stanje nacije, Sjeverna Koreja teško bi se nosila s epidemijom većih razmjera. Ako se pak epidemija proširi, bit će to jedna od najvećih prijetnji s kojom se Kim suočio u devet godina koliko je na vlasti. Vladajuća dinastija Kim u Sjevernoj Koreji već 67 godina uvjerava narod da jedino oni mogu zaštititi korejski narod od vanjskog neprijatelja.
PREBJEZI-POVRATNICI
Kim Jong-un izjavio je u utorak kako, zahvaljujući nuklearnom oružju koje služi za obranu, u Sjevernoj Koreji više neće biti rata. “Naša nacionalna sigurnost i budućnost zauvijek su zajamčeni”, zaključio je Kim. Mason Richey, profesor međunarodne politike na Sveučilištu za međunarodne studije Sveučilišta Hankuk u Južnoj Koreji, ocijenio je kako ta izjava treba umiriti građane zbog sve teže ekonomske i javnozdravstvene situacije zbog epidemije koronavirusa.
“Kim istodobno šalje signal SAD-u i Južnoj Koreji da trenutne slabosti Sjevernu Koreju ne čine niti slabijom niti ranjivijom,” zaključio je Richey. Analitičar Donald Kirk smatra da je time Kim želio pokazati da je i dalje jaki lider, unatoč COVID-u 19 i ozbiljno oslabljenoj ekonomiji. Sjevernokorejci koji prebjegnu u Južnu Koreju često se razočaraju jer se teško prilagođavanju novom načinu života, suočavaju s diskriminacijom, imaju problema u pronalaženju posla, a mnogi pate od trauma koje su doživjeli od Kimova režima, prenosi Telegram.hr
Također ih muči razdvojenost od obitelji pa sve to nerijetko dovodi do očaja i depresije – i na kraju želje za povratkom kući. Ako se uspiju vratiti, a to je u proteklih pet godina pošlo za rukom 11 izbjeglica, onda ih sjevernokorejska propaganda koristi kako bi pričali u strašnom životu u Južnoj Koreji. One koji se ne vraćaju proglašavaju propalicama, kriminalcima, razbojnicima…