Naime, člankom 4. Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, jasno je precizirano da sredstva za plaće i naknade zaposlenih u institucijama BiH osiguravaju se isključivo iz proračuna.
Potrebno 21 milijun KM mjesečno
Unatoč činjenici da ni jedna druga opcija ne postoji, Dodik je danas rekao da je novac pripremljen, “samo će odlučiti da li će ga odmah isplatiti ili kroz neki arnažman”.
“Imamo novac da to isplatimo do kraja godine, tako da neće biti nikakvih problema. Iduće godine to ćemo predvidjeti budžetom”, rekao je Dodik i dodao da je, prema procjenama, riječ o 21 milijunu KM maraka mjesečno.
On je dodao da će taj novac biti isplaćen ukoliko ne bude pomjeranja nekih dogovora.
“Zna se šta su uvjet, konsenzus svih u Republici Srpskoj o tome, ljudima koji rade u institucijama isplatit ćemo plaće. To je vjerojatno sudbina da preuzmemo isplatu naših ljudi, jer oni nas predstavljaju tamo, nisu autentične ličnosti koje idu tamo po svom izboru”, rekao je Dodik, ne precizirajući detalje ove ogromne transakcije.
Podsjećamo, zbog blokade u institucijama BiH, koja dolazi iz redova političara iz bh. entiteta RS zbog nametanja Zakona o zabrani negiranja genocida, upitna je skora isplata plaća zaposlenicima u institucijama BiH.
Financiranje samo do kraja mjeseca
Naime, s krajem rujna istječe trenutna odluka o privremenom financiranju, a bez nove odluke Vijeća ministara BiH, nijedna novčana obaveza, koja će nastati od 1. listopada, već od studenog neće moći biti plaćena iz proračuna institucija BiH.
Bolji poznavatelji pravnih prilika kažu da Dodik eventualno može iznaći mogućnost da se iz entitetskog proračuna izdvoji određeni novac u vidu pomoći, ali da to ni u kom slučaju ne može biti plaća, da je nju na takav način nemoguće zakonski uplatiti.
Čak i da radnici srpske nacionalnosti u koverti, ili kako je Dodik već zamislio, dobiju ono što bi bilo zamjena za njihovu plaću, ostali bi bez doprinosa.