Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark izjavio je danas u Sarajevu da Parlamentarna skupština BiH treba odgovoriti na pitanje hoće ili ne uvesti elektronsko glasovanje i kako će, uopće, regulirati izborni proces.
“Bilo je pokušaja da se elektronsko glasanje uvede u različitim zemljama, s različitim uspjehom. Ovaj sustav je dosta zahtjevan i financijski i u drugom smislu. Međutim, imajući u vidu nedostatak povjerenja u izborni proces u BiH možda bi elektronsko glasanje i bilo jedan od načina da se to povjerenje unaprijedi”, rekao je Wigemark novinarima.
Što se tiče EU, dodao je on, nakon izbora koji su održani 2014. godine OESS je izašao s nizom preporuka čije je provođenje zagovarala i Delegacija EU.
“Elektronsko glasovanje nije dio tih preporuka, ali postoji cijeli niz drugih preporuka koje se tiču samog provođenja izbornog procesa, bilo da je riječ o prebrojavanju glasova na glasačkim mjestima, sastavu odbora na glasačkim mjestima i drugim važnim pitanjima”, napomenuo je on.
Ono što bi primarno trebalo staviti u fokus napora, poručio je Wigemark, je provođenje presude u predmetu “Ljubić”, ali ne treba zanemariti i ostale aspekte izbornog procesa.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je jučer da postoje različite tendencije da stranci, koji su involvirani u priču o naprasnoj izmjeni Izbornog zakona BiH, kontroliraju predstojeće izbore u BiH.
On je naveo da nema vremena da se nabavi nova oprema i opremi svako glasačko mjesto za elektronsko glasovanje, od čega je, kako kaže, odustala i Amerika i nema ga nitko u regiji, dok se BiH naprasno u to gura kako bi se sustav izbora mogao kontrolirati.
“Nikada se nije dogodilo da se u izbornoj godini mijenjaju pravila. Službenici OHR-a, američko i britansko veleposlanstvo uporno obilaze zastupnike koji trebaju glasovati za izmjene zakona i napraviti još jednu nemoguću situaciju jer znaju da neće dobiti očekivani rezultat. SNSD ima kapacitet da ostvari najbolji povjesni rezultat”, rekao je Dodik./Srna/HMS/