Subota, 16 studenoga, 2024

VLADA ZHŽ LAŽE: Nije točno da nema novca za porodiljne naknade,zašto ne kažete narodu gdje su otišle njegove pare, čega se bojite?!

Vrlo
- Advertisement -

Jedan od glavnih socijalnih problema ZHŽ Vlade jeste isplata porodiljnih naknada. Naše žene čekaju ih mjesecima, mnoštvo ih nikada i ne dočeka. Vlada ZHŽ-a nakon Lijanovićeve i Jurišićeve avanture haračenja po ZHŽ-u godinama muku muči s konsolidacijom proračuna kojem iz dana u dan prijeti bankrot. Nakon što su zubar i mesar pobjegli u Sarajevo ovaj kanton ostao je s financijskom dubiozom dubokom 45 milijuna maraka. Za njima su ostale Čamberove učilice. Od kojih kruha nema. Četiri općine, iako neke od njih gospodarski ekstremno propulzivne u odnosu na ostatak BIH, (Grude, Široki Brijeg) ne uspijevaju zakrpiti rupe u kantonu a socijalna slika i dalje je loša. Iako zaposleni građani u ZHŽ-u plaćaju socijalne naknade , iako građani ZHŽ.-a plaćaju PDV na proizvode, proračun ZHŽ-a nedovoljan je  i škripi. A nekada nije bilo tako.

S druge strane u nekim drugim kantonima FBiH nema nikakvih problema s isplatom porodiljnih naknada. Recimo Sarajevski kanton prednjači u visini i redovnosti isplate porodiljnih naknada. Za njim ide Goraždanski kanton.

I dok plaćenici sarajevske čaršije u Hercegovini pričaju kako je sav problem u kantonima i kako bi se ukidanjem istih uštedili milijuni, pogledajmo gdje odlaze pare iz ZHŽ-a.

Uplatom PDV-a , građanin ZHŽ-a svoj novac šalje u Sarajevo. Sarajevo nakon toga raspodjeljuje PDV po kantonima, no na način da Sarajevu ostaje duplo više po glavi stanovnika , 200%!, od ostatka FBIH. Potom najviše dobiva Goražde. Njima ostaje 180% više novaca od PDV-a od ostatka FBIH.

Iako je baš u Sarajevu popularna priča o jednakosti svih građana pred zakonom u pravima i obvezama upravo je ovaj primjer najboji primjer kako to izgleda jednakost u FBIH.

Prevedno s matematike na riječi, građani Zapadne Hercegovine, Livna. Mostara, Tuzle, Zenice, Bihaća, Posavine, plaćaju porodiljne naknade sarajevskim i goraždanskim ženama. Nakon spolnog čina, i ostanka federalne porodilje u drugom stanju, zapadnohercegovke, hercegovskoneretljanske žene, hercegbosanske žene, posavske, tuzlanske, zeničke, i unskosanske žene čekaju mjesecima na isplatu ionako mizerne porodiljne naknade jer su njihovi novci, novci koje su one ili njihovi muževi uplatili u proračune otišle u Sarajevo i Goražde. Za to vrijeme sarajevske i goraždanske žene imaju redovne porodiljne naknade koje im ne kasne i najviše su u državi.

Pričati o porodiljnim naknadama, samo u kontekstu odgovornosti kantona, a ne dovoditi u tu priču činjenicu da kantonalni proračun direktno ovidi o količini povrata PDV-a s federalne razine, našeg PDV-a, kojeg smo mi uplatili a ne Sarajevo, glupo je. Sarajevo raspolaže s našim parama, pa tako i s porodiljnim naknadama. Zavrtanjem slavine za određene kantone, i odvrtanjem slavine za druge kantone, Sarajevo direktno kreira pronatalitetnu politiku u pojedinim kantonima.

(Sada bi trebalo ovdje ubaciti onu proširenu definiciju genocida. Genocid nije samo ratni čin. Genocid je i politika čiji je cilj iseliti, ili do broja nebitnosti smanjiti određenu populaciju na određenom području pa si sami protumačite ima li toga tu ili nema.)

Budući da pare ne daju Tuzli , Zenici , Bihaću , što onda očekivati o pravednoj raspodjeli prema hrvatskim kantonima u FBIH?

Istovremeno dok Sarajevo postaje država u državi, Nikšić na jednoj tribini , sijelu nekakve navodne nove ljevice, prijeti po ovom pitanju. Kaže “Oni bi sada htjeli da se sruši zakon o raspodjeli PDV-a , pa da ta raspodjela novaca ide drugačije, oni žele države u državi” Sad se postavlja pitanje  šta je Nikšiću država? Ako kaže da bi kanton htio postati država u državi jel to nači da SDP Federaciju BIH već smatra državom u državi? Ako Sarajevo može biti 15 godina privilegiran za 200% zašto je problem nakon 15 godina ukinuti tu privilegiranost i uvesti Pravednost?

Potom Nikšić kaže da bi se ukidanjem kantona uštedilo 500 milijuna maraka? Nermin misli da bi zdravstvo, školstvo, policija, i socijala valjda u toj novoj FBIH radili na zrak i volonterski? Kao da su svi proračuni kantona samo u nebo bačen trošak, i kao da kantoni ne servisiraju daleko više javnih službi od same FBIH? Iako se načelno zalaže za jačanje države nije mu palo na pamet predložiti ukidanje Federacije i jačanje državne razine vlasti. Uštede bi u tom slučaju bile kudikamo veće budući da FBiH ne servisira gotovo niti jednu ozbiljnu javnu službu i servis i predstavlja svrhu samoj sebi. Sve što je veliki potrošač bačeno je na razinu kantona, sve što je mali potrošač na razini FBIH je.

Tuzlanska inicijativa, koja je pokrenula priču o rušenju sarajevske privilegiranosti, u odnosu na ostale kantone, ne može na FTV. Tuzlanska vlada uskoro će pasti jer tuzlanski SDA-ovci ne smiju protiv SDA begovata u Sarajevu.

Koliko je ovo pitanje bitno za FBIH presudite sami. U svakom slučaju, prije nego vam netko proda priču, o nesposobnosti vlade ZHŽ-a, koja ma koliko bila nesposobna ili sposobna nije u stanju od zraka praviti novac, trebate znati da u svakom trenutku , svakog dana, svakim znojem kao produktom svog rada, vi plaćate porodiljne naknade sarajevskim i goraždanskim ženama. A mrve od tog vraćaju se u Hercegovinu.

Kada bi sav kapital, svaki novoostvareni proizvod na tlu ZHŽ-a ostajao tu, pa čak i kada bi 30% davali državi  a ostalo ostajalo nama, ZHŽ imala bi toliki proračun da bi se porodilje iz drugih kantona prijavljivale tu.

Drugim rječima drugovi, opljačkani smo. Kao onomad kad su pare išle u Beograd.

U ovoj epizodi Beograd je sada nešto manji, i nešto je bliže…

Koje je rješenje? Prijavite žene u Sarajevo. Ako mogu Sandžaklije , možete i vi.

poskok.info

 

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Dva produžena vikenda u Županiji Zapadnohercegovačkoj

Županija Zapadnohercegovačka (ŽZH) uživat će dva uzastopna produžena vikenda, budući da su sljedeća dva ponedjeljka, 18. i 25. studenoga...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -