Ambicije zemalja zapadnog Balkana u izvozu električne energije mogu se pokazati kao vrlo rizične, te se predviđa da će u slučaju ispunjenja planiranih scenarija regija imati višak od čak 56 posto struje, dok će zemlje s najviše energije za izvoz biti BiH i Srbija.
Pokazalo je to najnovije istraživanje, koje su za potrebe organizacije “CEE Bankwatch” sproveli Univerzitet u Groningenu i konsultantska kuća “Advisory House”.
Međutim, domaći ekonomski eksperti ističu da višak električne energije ne može štetiti BiH, koja zajedno s ostalim zemljama zapadnog Balkana, kako kažu, trebaju razvijati zajedničke kapacitete i infrastrukturu u ovoj oblasti, kako bi tako udruženi lakše nastupali na trećim tržištima.
Ipak, autori ove studije pišu da zemlje ove regije imaju ambicije da postanu izvoznici energije, ali upozoravaju da bi lokalne vlade morale uzeti u obzir razvoj događaja u susjednim zemljama, koji bi novoplanirane energetske objekte učinio ekonomski neodrživim.
“Naime, s obzirom na konkurenciju u regiji, kao i iz Bugarske, Rumunjske i ostatka EU, za koji se očekuje da će imati značajan višak električne energije, izvozne cijene mogu biti pritisnute naniže, a novoizgrađene elektrane mogle bi završiti kao nasukana imovina”, navodi se u studiji pod nazivom “Izvještaj o dugoročnoj ekonomskoj isplativosti gradnje novih energetskih kapaciteta za izvoz zemalja zapadnog Balkana”, koji je objavio poslovni portal SEEbiz.
Stoga, autori studije preporučuju vladama da preispitaju planove za izvozno orijentirane kapacitete proizvodnje i da same naprave ili naruče analize, te povećaju regionalnu suradnju kako bi zadovoljile vrhunac potražnje. Pored toga, preporučuju i mjere za smanjenje gubitaka električne energije i povećanje energetske efikasnosti u svakoj od zemalja.
“Energetski pejzaž na zapadnom Balkanu će u narednih deset godina najvjerovatnije izgledati sasvim drugačije. Kao što je i cilj da se zadovolje domaće energetske potrebe, gotovo sve vlade u regiji teže da postanu izvoznici i planiraju značajno proširenje hidroenergije i kapaciteta baziranih na ugljenu”, navodi se u studiji.