Na Općinskom sudu u Mostaru danas je nastavljeno suđenje ginekolozima Darki Kneževiću, Ivanu Bušiću i Ani Bošković koje se tereti za nesavjesno liječenje u slučaju Međugorčanke Ane Šego, koja je izgubila bebu jer je porod koji je počeo odlagan.
U dokaznom postupku županijskog Tužiteljstva svjedočili su sudski vještak dr. Zdenko Cihlarž i specijalista ginekologije i akušerstva Zlatan Fatušić, obadvojica iz Tuzle. Uz njih svjedočili su i babica sa Porodiljinog odjela SKB-a Mostar i krim inspektor.
Međutim, najupečatljivija su bila mišljenja vještaka koji su izrazili stajalište da je beba imala sve predizpozicije da živi. Naveli su da je bila teška 4,5 kilograma, duga 58 centimetara i bila apsolutno sposobna za život.
Kako obdukcija nije rađena, ne zna se je li čedo imalo ikakve anomalije, no Cihrlaž je istaknuo da je po iskustvenom razmišljanju duboko uvjeren da anomalija nije ni bilo, jer bebe te težine i dužine, odnosno parametara ne umiru na porodu već eventualno nakon toga.
Dalje su naveli da je u trenutku poroda koji je odlagan čedo bilo mrtvo, što samo po sebi govori da porod nije obavljen na vrijeme. Naime, trudnica A.Š je iz rodilišta prebačena u običnu sobu.
“U konkretnom slučaju nije bilo opravdano da se Šego prebaci na Odjel patologije trudnoće gdje neće biti intenzivno praćena, nego je njezino stanje trebalo intenzivno pratiti u rađaonici putem kontinuiranog CTG snimka ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda”, nalaz je vještaka.
Naveli su da se od 22 sata 12. veljače do 5 sati 13. veljače razvila intrauterinarna patnja ploda što je rezultiralo smrću čeda prije njegovog rođenja.
Dr. Bušić je kazao da je njegovo naređenje da se žena hitno prebaci u rađaonu i rodi, dr. Knežević nije imao komentara, dok je dr. Bošković kazala da je CTG oštećene pokazivao trudove, no da ona nije imala bolova.
“Ja i sestra Angela smo joj rekle da nas zove ako nešto osjeti. Ona je spavala, neke stvari su sudbonosnog tijeka”, kazala je dr. Bošković koja je kobne noći bila dežurna na odjelu patologije, dok je Bućiš bio dežurni u rađaonici.
Treba dodati da je svu potrebnu dokumentaciju za sudski proces dostavila glavna sestra Porodilišta Kliničke bolnice u Mostaru Olivera Perić, čime je zapravo spriječila pretres svog odjela naložen od strane Tužiteljstva.
Podsjetimo, gore spomenuti liječnici na sada već davnom ročištu o izjašnjenju krivnje izjasnili su se da nisu krivi. Doktora Kneževića, koji je dopredsjednik Liječničke komore Hercegovačko-neretvanske županije, liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Mostaru zastupa odvjetnik Nenad Rebac.
Doktora Bušića koji je liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Posušju zastupa Ivan Brekalo, dok ginekologinju Bošković zastupa odvjetnik Bojan Krešić.
Optužnicu protiv spomenutih liječnika u srpnju 2011. podiglo je Županijsko tužiteljstvo HNŽ-a zbog krivičnog djela „nesavjesno liječenje“ , a u istom mjesecu ju je i potvrdio Općinski sud u Mostaru.
U optužnici koju je magazinu Republika ustupio Općinski sud u Mostaru navodi se da su spomenuti liječnici u „vremenskom razdoblju od 12. do. 13. veljače 2011. u Mostaru postupili suprotno zdravstvenim propisima, odnosno svojim postupcima ugrozili život i zdravlje ljudi, u ovom slučaju trudnice i njezina nerođenog djeteta.
U optužnici se navodi da je Šego zaprimljena na Odjel za ginekologiju i porodništvo Sveučilišne kliničke bolnice Mostar 12. veljače 2011. oko 14:30 sati.
Primljena je zbog sumnjivog CTG zapisa sa živim plodom, bez kontrakcija, sa dilatacijom 2 cm, a što je ustanovljeno po prethodnom pregledu od strane dr. Ivana Bušića.
„U CTG zapisu koji slijedi istoga dana oko 19:30 registrirala se srčana reakcija ploda sa mogućim znacima intrauterine patnje ploda, te pravilnim kontrakcijama u razmacima od 5 do 6 minuta, što govori u prilog započinjanja porođaja.
U CTG snimak uvid vrše dr. Ana Bošković i dr. Ivan Bušić koji su tog dana bili na poslu, te konstatiraju suženu undulaciju i kontrakcije, pa s obzirom na zadržano stanje na CTG-u dr. Bušić Šego upućuje u rađaonicu oko 21:45 sati radi porođaja“, opisuje se dalje u optužnici.
Dodaje se da je trudnici oko 21:55 sati ponovno urađen CTG zapis koji ponovno govori u prilog patnje ploda sa kontrakcijama maternice na svake 2 minute. Potom slijedi poziv dr. Kneževića.
„Na telefon odjela zove dr. Darko Knežević, koji je inače vodio trudnoću Ane Šego, te je od strane njezina supruga informiran da je radi poroda prebačena u rađaonicu.
Isti sestri s kojom je razgovarao, a nakon što ga je i ona informirala da je Šego prebačena u rađaonicu radi poroda s obzirom na zabilježeno stanje na CTG-u, koristeći se okolnošću da je Šego vodio trudnoću, pa joj je nesvjestan mogućnosti zabranjene posljedice, iako je prema okolnostima i osobnim svojstvima liječnika specijaliste bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti, rekao telefonski u vidu davanja dijagnoze i medicinskih uputa, da je „taj CTG takav mjesec dana i da Šego vrate iz rađaonice, te ako dr. Bušić dirne tu ženu svi će na disciplinsku, a da ako se žena aktivira, neka porod dovrši dr. Ana Bošković“.
Dalje se u optužnici navodi da Bušić i Bošković ponovno zajedno vrše uvid u CTG zapis, a s obzirom na ovaj poziv dr. Kneževića i njegove izričite upute, svjesni da zbog njihovih radnji može nastupiti zabranjena posljedica, ali olako držeći da neće nastupiti, ili da će je moći spriječiti, odlučuju trudnicu vratiti u sobu oko 22:30 sati na Odjel patologije trudnoće, i ako je po principima medicinske struke i nauke bilo opravdano pacijenticu intenzivno pratiti u rađaonici uz kontinuirani CTG zapis ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda, te pristupiti aktu porođaja.
Oni pak odlučuju da se CTG ponovno obavi tek u 6 sati kako određuje dr. Bušić, odnosno u 5 sati kako određuje dr. Bošković, i to dana 13. veljače, da bi uslijed vraćanja pacijentice na Odjel patologije dok je čedo bilo još živo, došlo do pogoršanja stanja čeda, što je utvrđeno na ponovno urađenom CTG snimku dana 13. veljače oko 5 sati, kada je utvrđena smrt čeda.
K.S.P. | republikainfo.com